The Night Manager

161201-news-the-night-manager

John le Carre ma szczęście do adaptacji swoich powieści jak np. “Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, “Wydział Rosja”, “Krawiec z Panamy”, “Wierny ogrodnik”, “Bardzo poszukiwany człowiek “. Może powodem sukcesu adaptacji jest fakt, że w większości przypadków jest autorem scenariusza albo przynajmniej producentem wykonawczym – podobnie jest z najnowszą adaptacją w formie miniserialu BBC czyli “Night Manager” gdzie pełni role producenta. Serial BBC więc oczywiście dominuje angielska obsada na pierwszym i drugim planie na czele z Loki i doktorem House. Jak w większości angielskich produkcji nawet jeśli aktorów z nazwiska się nie kojarzy to z pewnością twarze wydają się znajome z filmów i seriali.

Oczywiście Tom Hiddleston i Hugh Laurie się spisują pierwszorzędnie w głównych rolach, a Hugh potwierdza że nie jest aktorem jednej roli. Chociaż mimo tego, że nie oglądałem serialu Dr House to jakoś tak nie mogłem się przyzwyczaić do aktora bez zarostu, to trochę tak jakby oglądać Toma Selleck’a bez wąsa. A co do Toma to nie do końca rozumiem czemu wielu widzów po obejrzeniu Lokiego w roli agenta nagle zaczęli widzieć go w roli Bonda, zwłaszcza że zupełnie nie przypomina w serialu 007, to zupełnie inna postać. W ogóle nie widzę go w tej roli jeśli rzeczywiście miałby zastąpić Craiga (nawet do takiego Bonda w stylu Moore’a czy Brosnana), o wiele bardziej pasuje już Elba.

Zresztą nie tylko głównym bohaterom, ale całej obsadzie nie można nic zarzucić, równie świetni są Olivia Colman, Tom Hollander czy zjawiskowa Elizabeth Debicki – wszyscy tworzą ciekawe kreacje i nawet epizody są obsadzone idealnie.

 

tumblr_o27dyqOW651t5b10ao1_500

Poza dobrą obsadą serial jest świetnie wyreżyserowany przez Susanne Bier, znaną z takich dramatów jak np. “Bracia” czy “W lepszym świecie”. Wybór może dość zaskakujący jeśli chodzi o reżysera, bo serial o szpiegach i może to sugerować że mamy do czynienia z serialem akcji, a Bier takich filmów nie kręci. Ale to bardziej thriller oparty na dialogach, to nie serial w stylu filmów z 007 czy Mission Impossible, akcji jest nie wiele, ale to nie oznacza że nie trzyma w napięciu bo trzyma mocno. Miłośnicy adaptacji twórczości le Carre wiedzą czego się spodziewać czyli bliższa rzeczywistości przedstawiona praca szpiegów.

Trailer-for-episode-2-of-The-Night-Manager

Serial ma sporo z klimatu powieści pisarza, które są znane z gorzkich rozwiązań i na pewno nie happy endów, ale akurat w tym przypadku serial akurat może zaskoczyć wielu miłośników ekranizacji powieści tego pisarza, bo zakończenie jest jak z produkcji z Hollywood (z tego co wiem zupełnie inne od zakończenia powieści). Może irytować też wielu widzów łatwość z jaką wszystko udaje się Hiddlestonowi, ale mnie jakoś to nie przeszkadza co jest zasługą aktorów oraz reżyserki, która odwala świetną robotę filmową – Nocnego Recepcjonistę ogląda się nie jak nawet najlepszy serial, tylko dobry film trwający 6 godzin.

Angielskie seriale w większości prezentują się ładnie jeśli chodzi o zdjęcia, ale ta produkcja jest wyjątkowo śliczna – ma niezaprzeczalny styl, jest to bardzo elegancki serial. Widać że kasy poszło na serial chyba więcej jak w przypadku innych seriali BBC (choć jak nie mylę się to i AMC wyłożyło kasę na serial też) i podobnie jak w wielu filmach/serialach o szpiegach fabuła wędruje od jednego kraju do drugiego, więc są pięknie pokazane krajobrazy. A serial był kręcony w Maroko, Szwajcarii i na Majorce.

Bardzo fajna rozrywka w pełni zasługująca na 8/10. Nie zachwycam się przesadnie jak co niektórzy, ale też nie mam się za bardzo do czegokolwiek przyczepić (poza łatwością z jaką Hiddlestonowi wszystko się udaje i końcówką finału choć to dobry odcinek) i stąd tak wysoka ocena.

elizabeth-debicki-bbc

 

 

The Night Manager

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.