Okkupert

TV2 Okkupert
Właśnie skończyłem serial Okupowani – jedną z najdroższych telewizyjnych produkcji z Norwegii. I co prawda tego budżetu aż tak nie widać, ale trzeba przyznać że powstał bardzo fajny serial – political fiction z ciekawymi bohaterami.

Norwegia zapowiada rezygnację z wydobycia ropy naftowej na rzecz ekologicznych źródeł, co grozi wybuchem światowego kryzysu energetycznego. Rosjanie porywają premiera (Henrik Mestad) przy milczącym przyzwoleniu Unii Europejskiej by zmusić rząd do zmiany zdania i jak premier zgadza się na warunki gdyż nie chce rozlewu krwi to go wypuszczają. To nie jest spoiler, bo streszczam fabułę pierwszych minut pierwszego odcinka, to jedynie początek. Dla pewności by nie odmieniło się norweskiemu rządowi Rosjanie zostają w Norwegii. Premier lawiruje między społeczeństwem, któremu się coraz bardziej nie podoba obecność Rosjan oraz szefową rosyjskiej ambasady. Poza tym są tak ciekawe postacie jak m.in. dziennikarz i jego żona czy ochroniarz premiera – moja ulubiona postać – który się wplątuje w całą aferę.

Hans Martin Djupvik
 

Podobno serial spotkał się oczywiście ze sporą krytyki w Rosji, że demonizuje Rosję. Tak szczerze to całą Unie Europejską nie najlepiej przedstawia serial. Dziwię się że w Polsce nikt nic o tym serialu nie mówił, bo mamy Polaka, który pomógł terrorystom. A w kilku odcinkach pojawia się Krzysztof Pieczyński w roli Rosjanina, któremu nie podoba się polityka rosyjskiej ambasador. Bardzo fajna rozrywka, oby powstał 2 sezon.

Ocena: 8/10

Okkupert

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.