Kilka słów o powrocie Twin Peaks

czolowka

 

W 2017 roku powraca Twin Peaks –  pierwszy serial obok Przystanku Alaska, którego stałem się fanem (inne moje  seriale obok tej dwójki to Archiwum X, Milenium, Breaking Bad, a ostatnio do grona tych moich najukochańszych doszedł serial Leftovers; oczywiście jest wiele innych co uwielbiam jak np. nasze Alternatywy 4, Zmiennicy czy 24 godziny, Shield, Kompania braci i większość seriali angielskich uwielbiam jak np. Fall ze Scully w roli głównej, ale ta szóstka co wymieniłem na początku jest na pierwszym miejscu mimo różnych wad jakie mają).

TP wciąż się dobrze ogląda mimo faktu że obecnie nie kręci się tak filmów i seriali  – nie zestarzał się. Choć jak się nie przepada za twórczością Davida Lyncha to może serial odrzucić. Ja akurat znałem Lyncha już wtedy z takich filmów jak Diuna i Człowiek słoń.

No i przede wszystkim Blue Velvet, który można określić jako takie przygotowanie dla Lyncha do wykreowania świata Twin Peaks i nie tylko ze względu na udział ulubionego aktora reżysera czyli MacLachlana oraz innych nazwisk kojarzonych z serialem.

Więc nie był dla mnie zaskoczeniem serial – jego atmosfera, dziwaczność, łączenie  elementów telenoweli z horrorem, thrillerem i komedią. A powodem że wspominam o serialu jest fakt, że ujawniono obsadę serialu i wygląda imponująco, ponad 200 nazwisk.    Ale wydaje mi się że większość nowych znanych mniej lub bardziej nazwisk takich jak np. Monica Bellucci, Eddie Vedder czyli wokalista Pearl Jam, czy Jim Belushi, Tim Roth, nawet Chamberlain, to będą mieli pewnie tak małą rolę jak np. David Bowie w kinowym prequelu serialu.

Może jedynie ci co grali w innych filmach Davida będą mieli większą rolę jak np. Naomi Watts, Laura Dern. Zresztą podobno 3 seria  ma tworzyć wspólne uniwersum z innymi filmami Lyncha i udział m.in. tych aktorek wydaje się na to wskazywać.

kciuk coop

coop sar

Można odnieść wrażenie, że chce Lynch po kilku latach nieobecności w kinie i telewizji wrócić z wielkim hukiem i wyjdzie pewnie z tego sukces na poziomie większości filmów Lyncha albo porażka na miarę jego ostatniego filmu jakim okazała się ta padaka co w Polsce kręcił czyli Inland Empire.

Jeśli wierzyć rozpisce to pojawią się m.in. Shelly Johnson, Ronette Pulaski, Benjamin Horne, agent Albert Rosenfield, Sylvia Horne, Dr Will Hayward, Andy Brennan i jego miłość, zastępca Hawk, Jerry Horne, Norma Jennings, James, będzie też szef Coopera, Ed, Nadine, jednoręki i olbrzym oraz ojciec i mama Laury oraz Fox Mulder.Wiadomo było że nie każdy wróci jak np. BOB, bo aktor nie żyje (chyba że będzie grany przez kogo innego) czy karzeł  (podobno co do kasy się nie dogadali). Nie ma też  szeryfa, bo aktor na emeryturze, więc nie będzie tej kapitalnej chemii między szeryfem i Cooperem.

coop i serf

 

Chociaż podobno ma go zastąpić, ale nie wiem czy w tej roli czy po prostu nowy glina taki fajny aktor jak Robert Forster.

Robert_Forster_actor

 

Będzie też Dama z Pieńkiem czyli nakręciła jednak coś przed śmiercią aktorka. Julee Cruise nawet ma być – ciekawe czy napiszą nowe piosenki z Lynchem.

Oczywiście ciężko sobie wyobrazić serial bez wielu aktorów co nie wrócą, chociaż Lary Flynn Boyle nie żałuję  co grała przyjaciółkę Laury, bo wygląda okropnie po operacjach co sobie zrobiła i pewnie dlatego jej nie będzie w kontynuacji serialu.

lara-flynn-boyle-3mlodalara flnnbole sara

 

O wiele lepiej się trzymają pozostałe aktorki. Choć trzeba zaznaczyć że to już babcie są.

laura mlodalaura sara

Oczywiście wraca Angelo Badalamenti, więc można już założyć że muzycznie serial będzie pierwsza klasa. Ale w twórczości Lyncha istotną rolę odgrywają zdjęcia i co prawda nikt ze zdjęciowców co kręcili serial ani film kinowy nie wraca, ale nic straconego, bo za zdjęcia odpowiada Peter Deming czyli gość co współpracował już z Lynchem przy dobrej Zagubionej autostradzie oraz mojej ulubionej Mulholland Drive.

Ciekaw  jestem tylko czy kręcili na taśmie, a podobno tak sobie zamarzył reżyser. Mam nadzieje że tak, bo do dziś mam koszmary przez tą syfowatą cyfrę w Inland Empire, to chyba jeden z wizualnie najbrzydszych filmów jakie widziałem co w przypadku tego reżysera jest niespotykane, bo wizualnie jego filmy są majstersztykiem i pewnie sam uznał reżyser że cyfra jednak nie dla niego jak obejrzał Inland Empire 🙂 Zaskoczył mnie bardzo przyznaję seans Inland Empire, że u Lyncha cyfra tak źle wyglądała, gdyż sądziłem że  będzie z cyfrą wyczyniał podobne cuda co taki np. mistrz kina sensacyjnego jak Michael Mann (jeśli się nie mylę cyfrą kręcił np. Zakładnika i film wygląda cudownie wprost).

images

queenie-rubs-lips-feet

Jestem ciekaw i bardzo się jaram powrotem serialu pomimo faktu że koniec serialu jest dla mnie idealny oceniając z perspektywy czasu (co innego za emisji na początku lat 90, myślałem że telewizor wyrzucę przez okno)  i mimo tego że to był koniec sezonu tak naprawdę a nie serialu. Obecnie mówi się o serialu, że kult, sukces i w ogóle, ale to nie do końca prawda jest. Na pewno kult od emisji pierwszych odcinków i światowy sukces, ale bardziej prestiżowy niż kasowy z czasem. Było o serialu głośno, ale tylko dlatego, bo to było zupełnie coś nowego w telewizji (ciekawe jakby serial przyjęto dzisiaj, gdy telewizja już dawno przegoniła kino).

shell mlodashelll 1

 Krytycy chwalili, podobnie dziennikarze, ludzie oszaleli na punkcie serialu na całym świecie, ale oglądalności wcale nie miał aż tak dużej (mam na myśli USA oczywiście) czym dłużej serial trwał. Prawda że w 1 serii oglądalność miał dużą, która wahała się od około 30 milionów (Pilot) do 15 – 18 milionów finałowe odcinki 1 serii.

barmanka mloda

barmanka sara

W 2 serii oglądalność była coraz mniejsza – tak gdzieś od 2×01 do 2×06 oglądalność wahała się między 19  a 12, 13 milionami. Najwyższą oglądalność po pilocie serii 2 miał odcinek 7 w reżyserii Lyncha, w którym zakończono wątek główny i  miał 17 milionów widzów.  Po jego emisji wciąż  spadała oglądalność do nawet 7 milionów i dopiero 2 ostatnie odcinki miały oglądalność trochę większą, bo około 10 milionów.  Powodem coraz niższej oglądalności jest to że pojawiało się coraz więcej zagadek nowych co zaczęło irytować krytyków i  widzów  też, bo nic za bardzo nie wyjaśniało się jeśli chodzi o morderstwo. Innym powodem co zaszkodził serialowi jest to że były kilkutygodniowe przerwy miedzy odcinkami, czasami nawet z miesiąc serial nie leciał (w USA seriale 20 odcinkowe są tak puszczane). Więc jak widownia zaczęła się odwracać  od serialu już w pierwszej połowie 2 sezonu zdecydowano się wyjaśnić pod wpływem decydentów  z telewizji kto zabił Laurę Palmer, czyli rozwiązano najważniejszy wątek w 2×07, a oglądalność po tym wydarzeniu zaczęła się jeszcze bardziej zmniejszać. Zresztą Lyncha i Frosta w ogóle nie interesowało kto zabił, a co najlepsze akurat odcinki w których zakończono wątek są jednymi z najlepszych w całym serialu. Nie tylko widownia się zaczęła odwracać od serialu, ale też Lynch opuścił po zakończeniu głównego wątku w 2×07 serial zostawiając w rękach Marka Frosta gdyż zajęty był filmem Dzikość serca z Nicholasem Cage i Laurą Dern.

 Wrócił na finał Lynch, który jest świetnym kawałkiem telewizji w jego reżyserii, ale to wcale nie miał być finał serialu, 2 seria zakończyła się chamskim cliffhangerem wprowadzającym do 3 serii. Choć znając twórczość Lyncha można było się spodziewać takiego zakończenia. Moim zdaniem Twin Peaks zostało przerwane w najciekawszym momencie serialu pisząc bez spoilerów.

Podoba mi się fakt co do powrotu serialu, że zero spoilerów i przecieków z planu, praktycznie nic nie wiadomo poza faktem, że podobno kręcili serial jako długi 18 godzinny film. Podoba mi się też zagranie Lyncha że postawił na swoim twardo – strzelił focha rok temu  i odszedł z serialu. Aktorzy i fani za nim murem stanęli, a chodziło mu o większą kasę jak i większą ilość odcinków (początkowo miało być 8, 9) i dostał to co chciał. Wydawałoby się że skoro od 2006 roku w kinie Lyncha nie było w ogóle to serial będzie bez niego, ale mimo tego wciąż liczą się z nim, ma do powiedzenia wiele przy swoich projektach.

Nie mogę się doczekać, ale przyznam że boję się też jednocześnie powrotu tego, w końcu ten serial zmienił bardzo telewizję. Obawiam się też czy da radę reżyser, bo od 2006 roku żadnego filmu i serialu nie nakręcił, same teledyski kręcił jak nie mylę się i nie wiadomo czy jest w formie. Ale może się zrehabilituje po swojej ostatniej padace z 2006 roku, którą ja fan filmów Lyncha oceniłem na 1/10 – nawet rola Laury Dern nie pomogła.

 

No i na koniec kilka piosenek z serialu w wykonaniu Julee Cruise.

 

 

 

P.S. Ciekawe czy fani serialu doczekają się w Polsce książki Marka Frosta The Secret History of Twin Peaks, która ma opowiadać o wydarzeniach jakie mają miejsce przed wydarzeniami z 3 serii. Premiera jak się nie mylę w październiku.

Zapomniałem wspomnieć też o  Heather Graham czyli dziewczynie Coopera z ostatnich odcinków. Szkoda że jej nie będzie zwłaszcza biorąc pod uwagę zakończenie serii 2.

girl coop mloda

girl coopees sara

 

 

Kilka słów o powrocie Twin Peaks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.