Syn Szawła

0A.-FILM-KERRY-BAKER-YOU-Son-of-Saul-3.6.16-JPG-685x372

Film obozowy, ale jednak coś nowego/innego w tym gatunku. Oczywiście wywołał rok temu trochę kontrowersji, a część widzów, krytyków, dziennikarzy uznała go za arcydzieło. Ja za arcydzieło nie uznam, ale naprawdę warta uwagi rzecz węgierskiego debiutanta opowiadająca o członku Sonderkommando w obozie w Oświęcimiu, który chce godnie pochować dziecko, w którym widzi swojego syna.

Film wyróżnia się tym, że ogląda się jak zapis z prawdziwych wydarzeń, jak dokument, bo  wydarzenia obserwujemy z punktu widzenia głównego bohatera. Kamera cały czas towarzyszy Szawłowi, jest za jego plecami, więc obserwujemy czym się zajmowało Sonderkommando czyli  np. sprzątaniem krematoriów i innymi zadaniami, których nikt inny by się nie podjął.

Film jest nakręcony w 4:3 czyli wąskie kadrowanie przez co udziela się widzowi ten przytłaczający i męczący klimat,  jakby się więźniem było. Trzeba też zaznaczyć że cała obozowa rzeczywistość jest pokazana na dalekim planie, często zamazana, więc film nie epatuje mocnymi scenami. Ważnym elementem filmu jest udźwiękowienie, bo to czego nie widać jest zaznaczone przez odgłosy, więc widzowie sobie sami dopowiedzą co się dzieje poza kadrem. Akty ludobójstwa pokazywane są jednocześnie naturalistycznie oraz z dużym wyczuciem dzięki zgraniu zdjęć i dźwięku.

Podobał mi się Géza Röhrig w głównej roli. Można powiedzieć, że gra ciągle jedną miną, ale wydaje mi się, że taka miała być ta rola więźnia, który wykonywał polecenia Niemców – człowieka który nie pokazuje żadnych emocji, człowieka pozornie pozbawionego uczuć.

Film László Nemesa to jedno z najtrudniejszych filmowych doświadczeń jakie miałem okazje obejrzeć ostatnio, to film z kategorii tych co mocno dają po głowie.

Ocena: 8/10

 

Syn Szawła

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.