Star Trek

Star Trek the Motion Picture

Mimo że jestem miłośnikiem szeroko pojętej fantastyki w kinie to jakoś nie miałem okazji obejrzeć klasycznego serialu Gene Rodenbery z ekipą Kirka i Spocka – oglądałem jedynie Generations, w którym wystąpił William Shatner  razem z Patrickiem Stewartem.

Z seriali widziałem jedynie  Następne pokolenie oraz Voyager. A z filmów wszystkie części z Patrickiem Stewartem oraz filmy Abramsa. Właśnie do obejrzenie pierwszego klasycznego filmu zachęcił mnie trailer kolejnej części odświeżonej franczyzy co niedługo ma pojawić się w kinach. No i prawda co o Star Trek: The Motion Picture się mówi, bo to bardzo dobre SF, które moim zdaniem powinno być wymieniane wśród takich klasyków gatunku jak np. Blade Runner, Odyseja kosmiczna.

st

dvd_trek2

Zresztą film nawiązuje stylistyką i podniosłym klimatem do  produkcji Kubricka. Czuje się w filmie ten ogrom przestrzeni i że gdzieś czekają jeszcze na odkrycie planety  i cywilizacje. Główny wątek jaki się  pojawia jest intrygujący mimo faktu że to nic nowego w kinie – nie po raz pierwszy i nie ostatni poruszony jest wątek sztucznej inteligencji, ale jak genialnie jest to przedstawione.

Film ma kapitalne efekty specjalne, które się nic nie zestarzały (no może poza jedną sceną). A film ma ponad 30 lat już.

star-trek

star-trek-the-motion-picture-ilia

 

Nie zdziwię się jak dla kogoś film jest nudny, bo fabuły nie wiele tutaj nie ma a akcji praktycznie w ogóle, ale ten film nie ogląda się dla akcji tylko dla klimatu. Podziwia się obrazy,  efekty specjalne, świetną muzykę Goldsmitha – po prostu chłonie się klimat jaki udało się tutaj stworzyć. Ale  nie powinienem się dziwić, iż to tak dobry film, bo w reżyserii Roberta Wise’a, który już kręcił wcześniej dobre SF jak Tajemnica Andromedy i Dzień w którym zatrzymała się Ziemia. Zresztą jakiego gatunku by się nie dotknął to stworzył przynajmniej bardzo dobre filmy jak np. Dźwięki muzyki, The Haunting, West Side Story, Między linami ringu.

No i jeszcze ta Ilia.

Ilia_in_sonic_shower

 

 Klasyka gatunku co nic się nie zestarzała, nie tylko dla fanów Star Treka obowiązkowa  pozycja. Polecam każdemu miłośnikowi SF jak i w ogóle dobrego kina.

Ocena: 8.5/10

xL8H1hg

 

 

Star Trek

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.