Assassination

7692303.3

Assassination albo Am-sal to najbardziej kasowy film roku 2015 w południowej Korei w reżyserii Dong-hun Choi.

Nie dziwię się z jakim zainteresowaniem film się spotkał w Korei i nie tylko ze względu na patriotyczny wątek jaki się pojawia w filmie ( łatwo wyobrazić sobie w naszym kraju taki film jak i w każdym kraju, który doświadczył kiedyś okupacji), ale dlatego bo to po prostu pierwszorzędne kino rozrywkowe.

Akcja dzieje się w okupowanej Korei przez Japonię w latach 30 XX wieku i opowiada o ruchu oporu, który planuje dokonać zamachu na ważnych osobistościach współpracujących z Japończykami. Akcja się komplikuje gdy okazuje się że w ruchu oporu jest zdrajca, który chce wykończyć bohaterów podejmujących się zadania wysyłając na nich morderców.

Assassination.2015.SUB.PL.AC3.720p.BRRip.XviD-TLRG.avi_snapshot_00.33.10_[2016.06.06_16.41.09]

Fabuła może wydawać się lekko zagmatwana i w sumie na początku tak jest, zwłaszcza że są przeskoki w czasie – fabuła toczy się w 1911 i w 1933 roku, ale gdzieś po po około 40 minutach główne wątki się stają jasne, układa się fabuła w logiczną całość i akcja nabiera właściwego tempa (chociaż jak jeszcze ma się problem z rozróżnianiem azjatyckich twarzy to czasami można się pogubić w zawiłościach fabuły, kto z kim współpracuje i dlaczego). Koreańska produkcja, więc wiadomo że sceny akcji są świetnie jak zawsze zrealizowane. Wizualnie też pięknie film wygląda jeśli chodzi o przedstawienie lat 30 XX wieku.

Assassination.2015.SUB.PL.AC3.720p.BRRip.XviD-TLRG.avi_snapshot_01.09.16_[2016.06.06_16.52.20]

Assassination.2015.SUB.PL.AC3.720p.BRRip.XviD-TLRG.avi_snapshot_01.42.22_[2016.06.06_17.01.45]

Poza tym świetna muzyka i jak to w azjatyckich produkcjach nie ma politycznej poprawności i cyckania się z widzem – jeśli ma być coś pokazane to jest bez ogródek pokazane, ale też nie epatuje film przesadnie chamówami i brutalnością. W sumie to sporo humoru jest miejscami, zwłaszcza sporo zabawnych dialogów co może dziwić skoro produkcja o okupowanej Korei. W kinie azjatyckim lubią humor dawać nawet do filmów do których wydawałoby się, że elementy komediowe mogą nie pasować, ale właśnie te elementy humoru w ogóle nie zgrzytają, idealnie pasują do filmu. Oglądało mi się zresztą Assassination trochę jak nasze klasyki kina, które mają coś w sobie z gatunku wojennego czy też historycznego, ale nie pozbawione są humoru i zrobione z lekkością jak np. C. K. Dezerterzy czy Jak rozpętałem II wojnę światową. Am-sam to właśnie taki film.

killers1

killers

Assassination też odnosi się wrażenie jakby to było połączenie kina Johna Woo z filmami Spielberga, ale tego dawnego, bardziej z lat 80 i 90, ale też miałem skojarzenia np. z Kill Billem Tarantino czy nawet Popiołem i diamentem Wajdy (zauważyłem 2 sceny pod koniec zaczerpnięte z klasyka naszego kina).

popiol i dimane

Ale pomimo nawiązań do innych produkcji innych reżyserów oraz mieszania różnych gatunków, stylów, to film co stoi na własnych nogach, nie rozłazi się – jest to świetne kino akcji połączone z wątkami szpiegowsko przygodowymi plus klimat lat 30 XX wieku.             No i poza tym są fajni/ciekawi bohaterowie jak snajperka-okularnica Ok-yoon Ahn o sokolim oku grana przez Ji-hyun Jun (w pończochach oraz sukni ślubnej i z pistoletem dopiero fajnie się prezentuje) oraz absolwent szkoły wojskowej o pseudonimie Big Gun oraz jego kumpel z więzienia, spec od ładunków wybuchowych. A polują na nich Hawaii Pistola oraz jego wierny towarzysz Dziadek. Wszyscy aktorzy tworzą bardzo ciekawe postacie, w tym też aktor wcielający się w zdrajcę.

zdrajca

Zresztą filmy z Korei też mają taki dodatkowy plus, że są bardziej otwarte na widzów z innych krajów. Mam na myśli m.in. to że aktorzy nie grają tak ekspresyjnie jak w produkcjach z np. Japonii. Wydaje mi się że bliższe filmy z Korei są produkcjom z Europy i USA. Assassination/Am-sal to jeden z takich filmów co powinien się też spodobać widzom nie przepadającym za produkcjami azjatyckimi. Dowodem niech będzie fakt, że obejrzałem z rodziną co z tych rejonów świata filmów raczej nie oglądają i bardzo miło się rozczarowali.

Ocena: 8/10

Assassination

Assassination

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.