Peaky Blinders

Peaky-Blinders-Season-3-657924

Właśnie skończył się najnowszy sezon serialu angielskiego Peaky Blinders, którego showrunnerem jest Steven Knight. Serial świetnie zagrany przez Cilliana Murphy i resztę obsady. Choć zaznaczam że ja uwielbiam Murphy’ego w każdej roli,  który przez te swoje niesamowicie niebieskie i zimne oczy przypomina mi Rutgera Hauera. Cillian Murphy jest aktorem o tak charakterystycznej i elastycznej twarzy, iż  może zagrać wszystko, z łatwością grywa poczciwych ludzi jak i negatywne role.

maxresdefault

Murphy ma patent też na tworzenie androgynicznych postaci, idealnie w takich rolach się odnajduje co pokazał np. w Śniadaniu na Plutonie Neila Jordana albo w Peacock gdzie zagrał dwie role – Johna i Emmy Skillp. Niesamowity aktor – jeśli kiedyś ktoś wpadnie na pomysł remaku Psychozy to uważam że idealnie odnalazł by się w roli Normana Batesa i jego mamy. Niestety w przeciwieństwie do innych kolegów z Anglii jak Cumberbath, Freeman czy Hardy nie jest tak znany poza Anglią ten Irlandczyk  co jest niesprawiedliwe. Może dlatego że ciężko zakwalifikować go do jednego rodzaju ról – doskonale wypada jako twardy facet, ale też w rolach postaci o zupełnie odmiennym charakterze.

z18948351Q,Cillian-Murphy-w--Sniadaniu-na-Plutonie-

 

7414163190_9bd8e9ed33

A wracając do serialu to kapitalnym pomysłem jest wykorzystywanie współczesnych piosenek i nie tylko chodzi mi o idealnie dobrane “Red Right Hand” Nicka Cave’a, które stało się motywem przewodnim serialu. W 3 serii pojawia się też np. David Bowie a ogólnie w całym serialu pojawiły się utwory m.in.  The White Stripes, Tom Waits, Johnny Cash, PJ Harvey, Radiohead, Arctic Monkeys.Sporo świetnych kawałków, ale też soundtrack daje radę.

 

PB to trochę podobne klimaty jak w serialu Boardwalk Empire, ale też trzeba zaznaczyć, że za o wiele mniejszą kasę potrafią stworzyć niesamowity klimat. PB jest świetnie zmontowany i ma świetne zdjęcia.

Co do 3 serii to historia rozpoczyna się od tego, iż Tommy mieszka już w ogromnej posiadłości, ma najlepsze auta i służbę. Ogólnie fabuła opowiada tym razem o rosyjskich arystokratach, którzy próbują realizować na terenie Wielkiej Brytanii własne plany z pomocą Tommy’ego, ale w sprawę miesza się pewien ksiądz co komplikuje bardzo sprawę.       Ogólnie dobra robota a nawet miejscami jeszcze lepszy sezon jak 1 i 2. Podoba mi się w 3 serii też to, że Tommy ma ciężką przeprawę tym razem i dzięki czemu więcej do grania ma Murphy jak w poprzednich seriach i się dobrze spisuje. Zwłaszcza świetny jest gdy gra przerażonego i zdesperowanego, takiego Tommy’ego chyba wcześniej nie widziałem, a w tej serii często mu się to zdarza. Ma równego sobie przeciwnika księdza granego przez Paddy’ego Considine – podoba mi się w tej roli, gość przerażający jest.

peaky_blinders_paddy_considine

Tom Hardy jest też, ale wydaje mi się, że nie szarżuje aż tak jak w poprzednim sezonie i dobrze.

Ogólnie miałem dać 7.5/10 za 3 sezon, ale za znakomity finał oceniam całość na 8/10. W końcówce tak dowalili do pieca, szczęka opadła mi i jakby nie był pewny sezon 4 i 5 to bym się wściekł, ale będą kolejne serie. Jedyny zarzut to taki jak co do większości seriali angielskich, że za krótkie sezony, bo człowiek nawet nie zdąży się przyzwyczaić do sezonu a tu już koniec i na kolejne odcinki trzeba czekać z 2 lata jak nie więcej.

blinders2-large_trans++pVlberWd9EgFPZtcLiMQf98oAmGZYX8Vqbq2hlobTFc

Peaky Blinders

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.