Penny Dreadful

plaka

Właśnie zakończył się 3 sezon jednego z lepszych seriali od Showtime i jak się okazało po emisji finału z wypowiedzi showrunnera Johna Logana jest to ostatnia seria co po takim finale zaskoczeniem nie jest. Zaznaczam że spoilerów nie będzie. Nie do końca wierzę w to że od początku planował zakończyć Penny Dreadful po 3 seriach showruner mimo przyśpieszenia fabuły w 3 serii, bo w ostatnim odcinku widać jak się śpieszą by pozamykać w godzinę większość wątków. Nie będę wnikał co dokładnie jest tego powodem tylko chcę polecić Wam Penny Dreadful, który opowiada w wielkim skrócie o Vanessie Ives, której pożądają siły ciemności.

obsada

W roli Vanessy występuje Eva Green i jest świetna. Uwielbiam ją w tej roli, to jak w jednej scenie potrafi być przemiła a za chwile pokazuje całą dzikość jaka kryje się w jej postaci. Choć czasami gra na granicy przeszarżowania ale nie przeszkadza mi to. Zresztą wszystkie role są świetnie obsadzone przez mniej lub bardziej znane nazwiska. Bo poza Green w rolach głównych występują też Reeve Carney jako Dorian Gray, Timothy Dalton jako Malcolm Murray, Rory Kinnear jako potwór Frankensteina, Harry Treadaway jako Victor Frankenstein i Josh Hartnett jako Ethan Chandler i każdy z bohaterów ma swój wątek, ale to Vanessa jest najważniejsza w PD.

Wiadomo że np. Dalton to aktor klasa ale tutaj nawet aktorzy góra przyzwoici, przeciętni po których można za wiele nie oczekiwać miło zaskakują jak np. Josh Hartnett, a zwłaszcza Billie Piper którą znam z Doktora Who. Byłą towarzyszkę doktora uważałem za beznadziejną aktorkę, grała w tamtym serialu okropnie drętwo, ale widocznie poszła na lekcje aktorstwa i podszkoliła się w swoim zawodzie.

dr who

O fabule nie będę się rozpisywał bo tak naprawdę w tym serialu fabuła szczątkowa jest, dopiero w 3 serii fabuła wydaje się że przyśpieszyła w porównaniu z poprzednimi sezonami. Ważniejsze dla Logana są relacje między postaciami, dialogi, klimat oraz zabawa kliszami z literatury i kina z pogranicza horroru/grozy oraz reinterpretacja postaci znanych z powieści i filmów (a nie tylko pojawiają się Dorian czy doktor Frankenstein w całym serialu).

KLIMAT serial ma niesamowity i może fabuła się bardzo wolno toczy ( powiem tak że jak sezon ma 8 odcinków to fabuła się rozkręca dopiero w finale), ale w ogóle serial nie nudzi co jest zasługą nie tylko klimatu, bo też świetnej chemii między bohaterami oraz dobrej reżyserii. Poza tym serial obfituje w kapitalne dialogi – bohaterowie mówią do siebie takim poetyckim językiem, uwielbiam te kwieciste literackie dialogi.

powór

Osobne słowa uznania należą się dla naszego rodaka – kapitalną muzykę tworzy Abel Korzeniowski. Dawno w serialu nie podobała mi się aż tak muzyka jak w PD, aż się ma ochotę soundtracku posłuchać po każdej serii (miejscami słychać też że inspirował się kompozycjami Wojciecha Kilara). Kojarzę jego muzykę z paru filmów polskich, ale jakoś wcześniej nie robiła na mnie twórczość tego kompozytora wrażenia. A że zdjęcia też są piękne  to w połączeniu z muzyką to prawdziwy miód dla oczu i uszu.

laska

Jeśli ktokolwiek nie zna tego serialu a lubi takie klimaty z pogranicza klasyki literatury lub kina grozy to polecam, zwłaszcza że postarali się pozamykać w finale najważniejsze wątki.  Można spekulować czemu koniec, np. może Green nie miała czasu by dalej grać albo chodziło o kasę, bo widać też że biedniejszy ostatni sezon jak wcześniejsze (choć i tak wciąż wygląda wizualnie super), ale lepiej skończyć po 3 seriach jak serial trzyma wciąż dobry poziom. Zresztą sam chętnie kiedyś powtórzę sobie całość a tylko 27 odcinków.

6

Penny Dreadful

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.