Kilka zdań o Serialis

Od 26 do 28 sierpnia odbył się Międzynarodowy Festiwal Seriali w Katowicach. Niestety z różnych powodów mogłem być tylko w sobotę na festiwalu. Byłem na prelekcji poświęconej angielskim serialom oraz na panelu “Serialowe powroty po latach. Odgrzewane kotlety czy coś więcej?”.

Zacznę od powrotów po latach gdzie  mówiono o wielu serialach np. Star Trek Fullera, McGyverze oraz oczywiście o XF, Twin Peaks, Fuller House, Prison Break i wielu innych, ale na tych serialach co wymieniłem najbardziej się skupiono. Dyskutowali Nikodem Pankowiak, Mateusz Piesowicz i Dawid Rydzek, a panel prowadziła Marta Wawrzyn. Najbardziej dostało się powrotowi Pełnej Chaty z zaznaczeniem, że to najpopularniejszy serial Netflixa oraz Prison Break, który wyśmiano wprost. Co do XF ciekawa sprawa bo niby krytykowano, że to nie to samo co dawniej, zawód, ale podsumowano, iż były dobre odcinki jak komediowy, który fanom się podoba a widownia nieznająca serial i widownia która nie wychowała się na serialach lat 90, uznała epizod za głupotę, jakąś pomyłkę. Choć zaznaczono też że nie każdy postmodernistyczny odcinek się udał jak np. Babilon. Dyskusję o 10 serii XF podsumowano, że jeśli będzie kolejna seria to niech jeden wątek przez cały sezon albo zero komedii, czyli jeden klimat przez sezon bez mieszanki procedurala z mitologią, bo prowadzi to do takich dziwnych tworów jak 10 seria właśnie. Inna osoba dodała że problemy 10 serii wynikają z tego, że mitologia już w 8 i 9 serii zjadła własny ogon, nic nowego się nie da pokazać, a jeśli chcą dalej kręcić to pozostałe problemy powrotu jak przeładowanie odcinków wątkami może zniknąć przy większej ilości epizodów. No i jeden z rozmówców odpowiedział, że życzy sobie by Cartera nie było, ale jak Marta Wawrzyn zapytała czy w ogóle niech nie ma nic do czynienia z serialem to powiedział by nie pisał scenariuszy, więc chyba ta osoba docenia go jako showrunnera i reżysera.

Co do TP pani Marta powiedziała że obawia się powrotu. Pozostali rozmówcy dodali ciekawe rzeczy, w tym jeden komentarz mnie rozbroił, czy cokolwiek zrobił dobrego od czasu 1 serii TP Lynch? Inna osoba odpowiedziała że przecież Mulholland Drive, który nawet ostatnio wybrano najlepszym filmem w jakimś rankingu. A mnie ten tekst że nic dobrego nie zrobił tak rozbroił i chciałem zadać pytanie a co z właśnie z MD, Prostą Historią, Zagubioną Autostradą. I pewnie przez zaskoczenie takim potoczeniem się dyskusji dokładnie nie pamiętam co odpowiedziała ta osoba sugerująca że nic nie zrobił dobrego na temat Mulholland Drive. Oczywiście wspomniano o Inland Empire że kiepski i w ogóle, i podsumowali że czekają na Twin Peaks z obawami, ale nie spodziewają się serialu przełamującego schematy w telewizji jak było z 1 serią, zresztą już 2 seria oraz film TP nie jest zbyt dobrze odbierany przez fanów. Podsumowano godzinny panel słowami że nikomu powroty nie są potrzebne tylko stacjom ogólnodostępnym, które powoli umierają.

Fajnie się słuchało, ale problem taki mam że większość tego co słuchałem o serialowych powrotach po latach to ja dobrze wiem i nic nowego nie dowiedziałem się. No i druga rzecz na którą zwrócić uwagę muszę, że nie dawano za bardzo dojść do głosu publiczności, by wymieniać się opiniami z widownią. Niby czasami ktoś coś zapytał widownię, ale widownia raczej nie brała udział w dyskusji. A chętnie bym powiedział o Lyncha filmach że coś więcej dobrego zrobił od czasu TP i posłuchał opinii reszty słuchaczy. Myślałem że publiczność będzie brała udział w dyskusji większy.

I taka ciekawostka nim omówię krótko kolejną prelekcję na której byłem. W czasie przerwy między jednym a drugim panelem poszedłem się napić i coś przekąsić. No i jedząc słyszałem stolik za mną głos, który wydawał mi się bardzo znajomy. Po paru minutach dotarło do mnie, że to Tomasz Knapik opowiada dowcipy za moimi plecami znajomym, który brał udział w festiwalu jako jeden z gości.

Poszedłem później na prelekcje o angielskich serialach gdzie dowiedziałem się m.in. o początkach BBC, jeszcze z lat wojennych, polityce stacji. Wspomniała co prawda Justyna Bucknall- Hołyńska o najpopularniejszych serialach jak np. Fall, Sherlock, Luther, ale raczej skupiła się na rzeczach, które nie każdy polski miłośnik angielskich produkcji musi wiedzieć. A na koniec puszczono piloty dwóch nowych produkcji BBC Living and the Dead oraz One of Us, które sobie odpuściłem, bo uznałem, że jeśli mnie wciągną to będę chciał od razu obejrzeć wszystkie odcinki, a wolę całość za jakiś czas obejrzeć.

Oczywiście mógłbym się przyczepić paru kwestii tak ogólnie co do Serialis jak np. tego że czasami ciężko było mi znaleźć salę na której odbywał się panel który mnie interesował.      Nie wiem czy wypada bym podsumowywał moje wrażenia skoro byłem tylko na dwóch panelach, ale ogólnie jestem zadowolony z Serialis. Choć moje zadowolenie i to że za bardzo wad nie dostrzegam przesłania fakt, że to był mój pierwszy raz jak byłem na takiej imprezie poświęconej popkulturze i nie mogę porównać z innymi tego typu imprezami w Polsce.

 

Kilka zdań o Serialis

2 thoughts on “Kilka zdań o Serialis

 1. Bogusia says:

  Cóż, na konwentach często bywa, że jest problem z orientacją. W tym roku pierwszy raz od kilku ładnych lat wybrałam się na Pyrkon i miałam podobny problem. Przechodzisz przez bramkę, wszędzie masa ludzi, a ty stoisz i nie wiesz, gdzie i jak się ruszyć. Taki urok konwentów…
  Może jeśli impreza będzie miała kolejne edycje to niektóre błędy poprawią 🙂
  Szkoda, że ominęły Cię te prelekcje, o których mi wspominałeś. Martwi mnie też trochę to, co piszesz o niemożności dyskutowania. Chociaż takie sytuacje zdarzają się czasami i ma na to wpływ m.in ograniczony czas wystąpienia i godziny kolejnych punktów programu.
  Za to anegdota z Knapikiem super! Takie rzeczy są bezcenne!
  Prison Break obśmiane – czemu??? Ja wspominam ten serial bardzo miło. Nie oglądałam co prawda ostatniego sezonu, ale dwa pierwsze były niezłe 😛
  Czyli TXF tak bardzo nie oberwało?? Maybe there is hope 🙂

  A tak w ogóle to ja poproszę żebyś w przyszłym roku przyjechał na Pyrkon do Poznania! Datę już znamy – 28-30.04.2017 zatem może już teraz warto wstępnie zacząć coś planować. Może uda nam się spotkać (a program może będzie mieć kilka ciekawych punktów).

  Liked by 1 person

 2. Specjalnym fanem Prison Break nie byłem, ale oglądałem całość, bo seriali raczej nie porzucam czyli serie cztery plus film telewizyjny The Final Break na zakończenie serialu. Serial wyśmiano zwłaszcza za nieśmiertelność bohaterów (słynna scena z głową), w tym Michaela, który zginął w finale 4 serii albo w Final Break, bo dokładnie nie pamiętam, a wiadomo że w 5 serii jednak wraca. Z tego co mówili o PB wynika że jego śmierć pokazana była dokładnie, zmarł ratując Sarę, a nie że dowiedzieliśmy się z ust brata lub jego żony. Zdałem sobie sprawę jak opowiadali o PB że w ogóle śmierci nie pamiętam Michaela, tylko pamiętam że zginął ale nie pamiętam by pokazali. Michael każdego odbijał w serialu, najpierw brata, później dziewczynę i jak żartowali na panelu jest jak McGyver trochę gdyż każdego odbija, więc w 5 serii powinien syna odbić np. z poprawczaka.

  Wielu fanów PB mówi, że 3 i 4 seria plus Final Break jest tak słabe, iż nie warto oglądać i coś w tym musi być, bo ja w ogóle tych serii nie pamiętam, widocznie moja pamięć wyparła wszystko co było złe w PB z pamięci prawie całkowicie czyli 3 i 4 serię. Pamiętam głównie 1 i 2 serię, ale też nie tak by streścić fabułę. Ale skoro nie widziałaś finałowej serii to oznacza że Tobie też 3 seria musiała nie podejść, inaczej byś obejrzała do końca, prawda?

  Co do XF spodziewałem się większego hejtu, bo niby narzekanie, ale nie żadne wyśmiewanie jak w przypadku Fuller House (ten powrót naprawdę jest aż tak zły?) tylko to co napisałem jakie są powody, że nie zadowoliła fanów jako całość 10 seria. Choć z jednej strony trochę dziwne dla mnie jest to że nie chcą według opinii dyskutantów fani procedurala wymieszanego z mitologią a z tego znany serial był i jestem pewien że biorący udział w dyskusji pamiętają o tym jak serie 1-9 wyglądają. Doszli do wniosku w toku dyskusji że lepszy by był gdyby tylko jeden klimat/jeden wątek, a nawet by pozbawiono 11 sezon komedii, a z drugiej strony właśnie odcinek komediowy uznany przez wypowiadających się za najlepszy odcinek.

  O Star Treku zapomniałem napisać że są ciekawi jak Fuller sobie poradzi, bo wiadomo jaką formę i styl mają jego serialu jak np. Hannibal i ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek ST w stylistyce Fullera.

  Pewnie że mogę przyjechać na Pyrkon jak będę przy gotówce, ale wpierw musiałbym znaleźć jakieś lokum do przespania się (niestety żadnej rodziny ani znajomych co by mnie przenocowali nie mam w Poznaniu).

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.