Gillian Anderson

young-gillian-anderson-gillian-anderson-12088999-500-316

Jestem fanem Gillian Anderson i obejrzę każdy film/serial z nią, nawet największe dziadostwo, podobnie mam z  Davidem Tennantem i Tomem Hardy. W 2002 roku gdy zakończono X-Files po 9 latach postanowiła wrócić do Wielkiej Brytanii gdzie mieszkała będąc dzieckiem i skupiła się głównie na karierze w teatrze. Więc nie rozpieszczała swoich fanów, zwłaszcza tych co nie mieszkają w Anglii i co nie mieli możliwości oraz środków zobaczyć ją w angielskim teatrze.

Dopiero 3 lata po zakończeniu serialu Cartera czyli w 2005 można było ją zobaczyć w ciekawym filmie angielskim z Robertem Carlyle The Mighty Celt i serialu BBC wg powieści Dickensa Bleak House. Za rolę w miniserialu BBC zbierała pochwały od dziennikarzy i krytyków oraz nominacje do różnych prestiżowych nagród (choć to w sumie powtórka z roli Lily w filmie House of Mirth z 2000 roku). Została specjalistką od ról drugoplanowych i kostiumowych w serialach angielskich. Zagrała też większe lub mniejsze role w takich serialach BBC jak np. Crimson Petal and the White, Any Human Heart i przede wszystkim Great Expectations (znowu adaptacja powieści Dickensa) za które też była chwalona.

kmp-dvd2699

Wyjazd do Anglii okazał się dobrą decyzją, bo zostając w Los Angeles dostawała pewnie by propozycje ról, które można określić by jako klon agentki FBI jaką grała przez 9 lat. Potwierdzeniem tego jest fakt, że jak grała jeszcze w X-Files mówiło się, iż to ona zastąpi Jodie Foster w roli agentki Clarice Starling (tak na marginesie na tej postaci wzorował się Carter tworząc Dane Katherine Scully) w kontynuacji Milczenia owiec, czyli w Hannibalu Ridleya Scotta do czego nie doszło z powodu zobowiązań związanych z Archiwum X.

Odkąd przeprowadziła się do UK to Anglicy doszło do tego, że uważają ją za swoją mimo faktu, że jest amerykanką. Najlepiej świadczy o tym fak, iż w różnych rankingach, których nie można traktować oczywiście na poważnie, na nowego agenta 007 wygrywa nie tylko w kategorii kobiecej wersji 007, ale też wśród męskiej obsady (choć wiadomo że rolę Bonda dostają jedynie aktorzy z Anglii, Irlandii, Szkocji i Australii). Dzięki wspieraniu angielskiej kultury wyrobiła sobie nazwisko przez lata. Udowodniła że nie jest aktorką jednej roli i potrafi zagrać nie tylko twardych stróżów prawa. Jej role jakie zagrała w teatrze i serialach BBC zaplusowały z czasem. Zauważył ją Brian Fuller, który zaangażował ją do roli Bedelii du Maurier, która z czasem urosła do roli pierwszoplanowej w serialu Hannibal (więc i tak nie ominął ją Hannibal Lecter). A obecnie gra w innym serialu twórcy Hannibala, gdzie pojawi się jako bóg Media w adaptacji powieści Neila Gaimana Amerykańscy Bogowie. Wygląda że została aktorską muzą Fullera.

f17dccf924ab6b5d4b849c9c34b37da4

Skoro już piszę o jej innych serialach to trzeba też wspomnieć o serialu angielskim The Fall, który  odniósł sukces nie tylko w Wielkiej Brytanii i Europie (Francuzi planują swoją wersję z Emmanuele Seigner w roli głównej), ale też w USA. Współczesna widownia, która nie dorastała, gdy w telewizji królowało X-Files, to jeśli ją z jakiś ról kojarzą to właśnie z roli detektyw Stelli Gibson, a nie Scully. Rola inspektor to jej najpopularniejsza rola obok agentki FBI. Choć jeśli chodzi o charakter to zupełnie inny stróż prawa jak w Archiwum X. Jest to też jej ulubiona rola ze wszystkich jakie do tej pory zagrała.

mti4ntuyndgzmzmymdkxodc0

 Muszę też zaznaczyć, że nie jestem fanem takim, który chwali ją za każdą rolę, gdzie nie zagra, to się rozpływam nad jej rolą. Są filmy których poziomem jestem załamany  i do tej pory nie wiem co poza kasą mogło ją nakłonić do zagrania, np. w takim czymś jak Robot Overlords (zakładam że zgodziła się by poznać wybitnego aktora, Ben Kingsleya) i tak samo aktorsko nie zawsze zachwyca, a czasami potrafi jechać na autopilocie np. w serialu Crisis. No i też nie zawsze byłem jej fanem za czasów XF. Długo uważałem ją za słabą aktorkę. Pewnie dlatego, że na początku specjalnie jej wykazać się aktorsko nie dawano w serialu, bardziej skupiano się na Mulderze, ale gdzieś od 3, 4 serii widać było, że powoli zaczyna przerastać aktorsko swojego partnera z planu i coraz więcej było odcinków gdzie mogła pokazać na co ją stać.

Zaczęła pokazywać dobrą grę i zachwycała równie mocno jak w serialach BBC w których zagrała w ostatnich latach. Więc ci widzowie co oglądali ją przez 9 lat w serialu Cartera widzieli jak dojrzewała aktorsko, jak stawała się coraz lepszą aktorką (w sumie Archiwum X  można nazwać 9letnią szkoła aktorstwa gdzie nabrała doświadczenia). Oprócz seriali dobrze wiedzie jej się też w teatrze co pokazał sukces  Tramwaju zwanego Pożądaniem wystawianego w Anglii w 2014 roku, a po sukcesie z jaką jej rola się spotkała spektakl wystawiono w tym roku w USA gdzie też zbierała pochwały od dziennikarzy/krytyków/widzów. Wielu uważa że to jedna z jej najlepszych ról z czym trudno polemizować. Zresztą sama aktorka rolę w tym spektaklu uważa za najważniejszą i swoje opus magnum. Jest to jej ulubiona rola obok Stelli w The Fall.

Niestety większość filmów w jakich gra to w najlepszym razie średniaki, ale nawet w słabym filmie potrafi pokazać klasę jak np. w Straightheads gdzie gra ofiarę gwałtu co mści się na gwałcicielach. Choć ma dobre filmy też na koncie jak np. Playing by Heart, gdzie zagrałą u boku m.in. Angeliny Jolie, Seana Connery czy wspomniane już przeze mnie House of Mirth Terence Daviesa z 2000 roku (mówiło się o nominacji do Oscara dla aktorki),  The Mighty Celt, Shadow Dancer z Clive Owenem, Mr. Morgan Last Love z Michaelem Cainem. Choć w większości są to role drugoplanowe, a nawet epizody. Chociaż moim zdaniem idealnie by się odnalazła w dawnej epoce kina, gdy rządził np. Alfred Hitchcock, pasowała by do jego filmów idealnie.

9af6194f64b2963dc67c28877f5d2862

Warto wspomnieć o jej ostatnim filmie Sold dotyczącym przemocy seksualnej wobec kobiet, w którym zagrała za darmo ze względu na temat,  jest to niszowa produkcja pokazywana głównie na festiwalach. Przy okazji pokazu filmu przemawiała w  ONZ w związku z tematem jakiego film dotyczy gdyż  jest nie tylko cenioną aktorką, ale też aktywistką. Zresztą prawie każde jej spotkanie z fanami kończy się zawsze licytacją koszulek i pieniądze z licytacji idą na fundacje, którą założyła po śmierci brata po ciężkiej chorobie kilka lat temu albo na inne szczytne cele.

Co do spotkań z fanami nie miałem okazji być na panelach, ale z tego co widać i co opowiadali mi znajomi ma bardzo dobre podejście do fanów, potrafi znaleźć zawsze wspólny język z widownią (chyba że prowadzący zachowuje się jak dupek i jakby urwał się z nie wiadomo skąd i nie wie jak prowadzić). Oczywiście zawsze na spotkaniach z widownią tryska poczuciem humoru i sypie dowcipami, które mogą być dla niektórych szokujące co znają ją z tylko z poważnych i dramatycznych ról (powinna zagrać w dobrej angielskiej komedii gdzie nie będzie cierpieć non stop jak w każdej roli). Zresztą nie tylko na spotkaniach z fanami, bo również w talk show co występuje to potrafi rozwalić scenariusza programu. No i znana jest wybuchów niekontrolowanego śmiechu i zabijania sytuacji śmiechem jak powie coś za dużo, coś co nie powinna. Wystarczy obejrzeć bloopery z XF albo jakikolwiek talkshow w jakich brała udział, jak choćby ten.

Zakończę mój wpis tym, że to też ciekawy przypadek aktorki, która nie tylko nie dała się zaszufladkować przez jedną rolę, ale też dostaje wciąż ciekawe propozycje (co prawda nie w filmie, ale wiadomo że seriale od dawna prześcignęły kino). Aktorki mają trudniej zwłaszcza gdy są starsze, bo tajemnicą nie jest że kobiety do pewnego wieku obsadza się w filmach, głównie w rolach żon, kochanek, lasek, przyjaciółek, a później znikają z filmów, seriali. Faceci mają łatwiej i można wymienić wielu aktorów co wciąż grają, choć dawno przekroczyli 50, 60 lat, choć nie zawsze poziom filmów jakie wybierają odpowiada poziomowi produkcji w jakich kiedyś grali jak np. ostatnie filmy z De Niro.

tumblr_nt432mpaq01qhn3z2o5_400

A wracając do przypadku Anderson udało się jej coś co wiele kobiet może jej zazdrościć, udało się jej w średnim wieku przejść do ciekawych, różnorodnych ról. Wiadomo że z urodą bywa różnie z wiekiem zarówno u aktorów jak i aktorek (choć w jej przypadku określenie, że ładnie się starzeje to mało powiedziane). W przypadku płci pięknej co może brzmi okrutnie, ale to powszechnie wiadome jest, że  uroda jest ważniejsza dla większości dającej kasę na filmy od talentu, co pokazuje wiele przykładów kobiet, które nawet jeśli są dobrymi aktorkami, a nie tylko ładnie się prezentują na ekranie, to zniknęły całkiem z kina w wieku 40+ lub 50+ albo grają ogony w filmach i  serialach klasy B. Tutaj każdy może sobie wstawić nazwisko ulubionej aktorki z lat choćby 90 XX wieku.

Ja wspomnę o Sharon Stone, która zaszufladkowała się rolami rozbieranymi. Pokazała nie raz, że jest dobrą aktorką np. rolą w Casino Scorsese, ale większość kojarzy ją z takich ról. No i raczej nie dostaje propozycji ról na miarę jej talentu tylko w kiepskich filmach i serialach, ale mógłbym wymienić każdą inną gwiazdę z lat 90-ych co zniknęła. Anderson nie była NIGDY  gwiazdą na miarę wymienionej Sharon Stone czy  choćby Meg Ryan, Julii Roberts, tylko aktorką znaną z ikonicznej roli w kultowym serialu, ale dostaje interesujące propozycje wciąż.

Gillian Anderson jest przede wszystkim dobrą i charakterystyczną aktorką z ogromnymi pokładami charyzmy, która potrafiła znaleźć swoje miejsce we współczesnych serialach i w teatrze. Widownia wciąż ją chce oglądać oraz krytycy i dziennikarze. Mam nadzieje, że będzie to trwało jak najdłużej, że nie przejdzie na emeryturę i zniknie całkiem. No chyba, że się jest Meryl Streep, to wtedy  na emeryturę się nie przechodzi:-)

e0b6c3d57f8f5daee8d66021bb3ea7ac

Gillian Anderson

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.