Gillian Anderson

young-gillian-anderson-gillian-anderson-12088999-500-316

Jestem fanem Gillian Anderson i obejrzę każdy film/serial z nią, nawet największe dziadostwo i to żadna tajemnica, podobnie mam z  Davidem Tennantem i Tomem Hardy z którymi obejrzę wszystko. W 2002 roku gdy zakończono X-Files po 9 latach kręcenia serialu postanowiła wrócić do Wielkiej Brytanii gdzie mieszkała będąc dzieckiem i skupiła się głównie na teatrze. Więc nie rozpieszczała swoich fanów, zwłaszcza tych co nie mieszkają w Anglii i co nie mieli możliwości oraz środków zobaczyć ją w angielskim teatrze.

images

muzhchiny-akter-tom-hardi-tom-4360

Dopiero jak mnie pamięć nie myli 3 lata po zakończeniu serialu Cartera czyli w 2005 można było ją zobaczyć w ciekawym filmie angielskim z Robertem Carlyle The Mighty Celt i serialu BBC wg powieści Dickensa Bleak House. Za rolę zwłaszcza w miniserialu BBC zbierała pochwały od dziennikarzy i krytyków oraz nominacje do różnych prestiżowych nagród (choć to w sumie powtórka z roli Lily w filmie House of Mirth). Została specjalistką od ról drugoplanowych i kostiumowych w serialach angielskich. Zagrała też większą lub mniejszą rolę w takich serialach BBC jak np. Crimson Petal and the White, Any Human Heart i przede wszystkim Great Expectations (znowu adaptacja powieści Dickensa) za które też była chwalona.

kmp-dvd2699

gillian-anderson-in-the-crimson-petal-and-the-white

article-0-0ee5e7b900000578-76_634x809

Decyzja o wyjeździe z USA do Anglii z czasem dobrą decyzją się okazała bo zostając w Los Angeles dostawała pewnie by propozycje ról, które można określić by jako klon agentki FBI jaką grała przez 9 lat. Potwierdzeniem tego może być fakt, że jak grała w X-Files mówiło się, iż to ona zastąpi Jodie Foster w roli agentki Clarice Starling (tak na marginesie na tej postaci wzorował się Carter tworząc Dane Katherine Scully) w kontynuacji Milczenia owiec czyli w Hannibalu Ridleya Scotta do czego nie doszło z powodu zobowiązań związanych z Archiwum.

Ciekawe jest, że  odkąd wyjechała do UK z czasem doszło do takiej sytuacji w Wielkiej Brytanii, że uważają ją obecnie za swoją mimo faktu, że jest amerykanką o czym najlepiej świadczy to, iż w różnych rankingach, których nie można traktować oczywiście na poważnie na nowego agenta 007 wygrywała nie tylko w kategorii kobiecej wersji 007, ale też wśród męskiej obsady (choć powszechnie wiadomo że rolę Bonda dostają jedynie aktorzy z Anglii, Irlandii, Szkocji i Australii). Dzięki wspieraniu angielskiej kultury wyrobiła sobie markę przez lata, udowodniła że nie jest aktorką jednej roli i potrafi zagrać nie tylko twardych stróżów prawa. Jej role jakie zagrała od wyjazdu zaplusowały z czasem  i dzięki temu Brian Fuller zaangażował ją do roli drugoplanowej Bedelii du Maurier, która z czasem urosła do roli pierwszoplanowej w serialu Hannibal (więc i tak nie ominął ją Hannibal Lecter). A obecnie gra w innym serialu twórcy Hannibala i pojawi się jako bóg Media w adaptacji powieści Neila Gaimana Amerykańscy Bogowie. Wygląda na to że została aktorską muzą Fullera.

f17dccf924ab6b5d4b849c9c34b37da4

Skoro już piszę o jej innych serialach to trzeba też wspomnieć o serialu angielskim The Fall, który  odniósł sukces nie tylko w Wielkiej Brytanii i Europie (Francuzi planują swoją wersję z Emmanuele Seigner w roli głównej), ale też w USA. Współczesna widownia, która nie dorastała gdy w telewizji królowało X-Files jeśli ją z jakiś ról kojarzy to bardziej właśnie z roli detektyw Stelli Gibson niż Dany Scully. Rola inspektor to chyba jej najpopularniejsza rola obok agentki FBI co wcale nie dziwi. Choć jeśli chodzi o charakter to zupełnie inny stróż prawa jak w Archiwum X. Podobno też dla aktorki to jej ulubiona rola ze wszystkich jakie do tej pory zagrała.

mti4ntuyndgzmzmymdkxodc0

 Muszę też zaznaczyć że nie jestem fanem takim, który chwali ją za każdą rolę, gdzie nie zagra, to ja się rozpływam nad jej rolą. Są filmy których poziomem jestem załamany  i do tej pory nie wiem co poza kasą mogło ją nakłonić do zagrania, np. w takim czymś jak Robot Overlords (zakładam że zgodziła się by poznać wybitnego aktora jakim jest Ben Kingsley) i tak samo aktorsko nie zawsze zachwyca, potrafi jechać na autopilocie np. w serialu Crisis. No i też nie zawsze byłem jej fanem za czasów XF. Długo uważałem ją za słabą aktorkę. Może dlatego że na początku specjalnie jej wykazać się aktorsko nie dawano w serialu, bardziej skupiano się na Mulderze, ale gdzieś od 3, 4 serii widać było, że powoli zaczyna przerastać aktorsko swojego partnera z planu i coraz więcej było odcinków gdzie mogła pokazać na co ją stać. Zaczęła pokazywać dobrą grę i zachwycała równie mocno jak w serialach BBC w których zagrała w ostatnich latach. Więc ci co oglądali ją przez 9 lat w serialu Cartera widzieli jak dojrzewała aktorsko, stawała się coraz lepszą aktorką (w sumie Archiwum X dla niej było taką jakby 9letnią szkoła aktorstwa). No i oprócz seriali dobrze wiedzie jej się też w teatrze co pokazuje sukces ostatnio Tramwaju zwanego Pożądaniem wystawianego w Anglii w 2014 roku, a po sukcesie z jaką jej rola się spotkała spektakl wystawiono w tym roku w USA gdzie też zbierała pochwały od dziennikarzy/krytyków/widzów. Wielu uważa że to jedna z jej najlepszych ról z czym trudno polemizować. Zresztą sama aktorka rolę w tym spektaklu uważa za najważniejszą w karierze, za swoje opus magnum i ulubioną obok Stelli Gibson w The Fall.

A_Streetcar_Named_Desire251.jpg

Niestety większość filmów w jakich gra to w najlepszym razie średniaki, ale nawet w słabym filmie potrafi pokazać klasę jak np. w Straightheads gdzie gra ofiarę gwałtu co mści się na gwałcicielach. Choć ma dobre filmy też na koncie jak np. Playing by Heart u boku m.in. Angeliny Jolie, Seana Connery czy wspomniane już przeze mnie House of Mirth Terence Daviesa z 2000 roku (mówiło się o nominacji do Oscara dla aktorki),  The Mighty Celt, Shadow Dancer z Clive Owenem, Mr. Morgan Last Love z Michaelem Cainem. Choć w większości są to role drugoplanowe, a nawet epizody. Chociaż moim zdaniem idealnie by się odnalazła w dawnej epoce kina gdy rządził np. Alfred Hitchcock, pasowała by do jego filmów idealnie.

9af6194f64b2963dc67c28877f5d2862

Warto wspomnieć o jej ostatnim filmie Sold dotyczącym przemocy seksualnej wobec kobiet w którym zagrała za darmo ze względu na temat,  jest to niszowa produkcja pokazywana głównie na festiwalach. Przy okazji pokazu filmu przemawiała w  ONZ w tym roku w związku z tematem jakiego film dotyczy gdyż  jest nie tylko cenioną aktorką, ale też aktywistką. Dlatego też prawie każde jej spotkanie z fanami kończy się zawsze licytacją koszulek i pieniądze z licytacji idą na fundacje, którą założyła po śmierci brata po ciężkiej chorobie kilka lat temu albo na inne szczytne cele.

Co do spotkań z fanami nie miałem okazji być na panelach, ale z tego co widać i co opowiadali mi znajomi ma bardzo dobre podejście do fanów, potrafi znaleźć zawsze wspólny język z widownią (chyba że prowadzący zachowuje się jak dupek i jakby urwał się z nie wiadomo skąd i nie wie jak prowadzić). Oczywiście zawsze na spotkaniach z widownią tryska poczuciem humoru i sypie dowcipami, które mogą być dla niektórych co znają ją z tylko z poważnych i dramatycznych ról dziwić i szokować  (tak na marginesie powinna zagrać w dobrej angielskiej komedii gdzie nie będzie cierpieć non stop). Zresztą nie tylko na spotkaniach z fanami, bo również w talk showach znana jest z rozwalania scenariusza programu oraz wybuchów niekontrolowanego śmiechu i zabijania sytuacji śmiechem jak powie coś za dużo, coś co nie powinna. Wystarczy obejrzeć bloopery z XF albo jakikolwiek talkshow w jakich brała udział, jak choćby ten.

http://www.youtube.com/watch?v=SFvy6I1r6So

Zakończę mój wpis tym że to też ciekawy przypadek aktorki, która nie tylko nie dała się zaszufladkować przez jedną rolę, ale też dostaje wciąż ciekawe propozycje (co prawda nie w filmie, ale wiadomo że seriale od dawna prześcignęły kino). Wiadomo że aktorki mają trudniej zwłaszcza gdy są starsze, bo tajemnicą nie jest że kobiety do pewnego wieku obsadza się w filmach, głównie w rolach żon, kochanek, lasek, przyjaciółek, a później raczej znikają z filmów, seriali. Faceci mają łatwiej i można wymienić wielu aktorów co wciąż grają, choć dawno przekroczyli 50, 60 lat, choć nie zawsze poziom filmów jakie wybierają odpowiada poziomowi produkcji w jakich kiedyś grali jak np. ostatnie filmy Roberta De Niro.

tumblr_nt432mpaq01qhn3z2o5_400

A wracając do przypadku Anderson udało się jej coś co wiele kobiet może jej zazdrościć, udało się jej w średnim wieku przejść do ciekawych, różnorodnych ról. Wiadomo że z urodą bywa różnie z wiekiem zarówno u aktorów jak i aktorek (choć w jej przypadku określenie, że ładnie się starzeje to mało powiedziane). W przypadku płci pięknej co może brzmi okrutnie, ale to powszechnie wiadome, że  uroda jest ważniejsza dla większości dającej kase na filmy od talentu co pokazuje wiele przykładów kobiet, które nawet jeśli były utalentowane aktorsko a nie tylko ładnie się prezentowały to zniknęły całkiem z kina w wieku 40+, 50+ albo grają ogony w filmach, serialach klasy B. Tutaj każdy może sobie wstawić nazwisko ulubionej aktorki z lat choćby 90 XX wieku. Ja wspomnę o Sharon Stone, która co prawda nie była moją ulubioną aktorką lat 90-ych, ale zaszufladkowała się rolami rozbieranymi. Pomimo tego że pokazała nie raz że jest dobrą aktorką np. rolą w Casino Scorsese to pamiętają o niej głównie fani za dawne role i raczej nie dostaje propozycji ról na miarę jej talentu tylko w kiepskich filmach i serialach, ale mógłbym wymienić każdą inną gwiazdę z lat 90-ych. Wiadomo że Anderson nigdy nie była gwiazdą na miarę wymienionej Sharon Stone czy  choćby Meg Ryan, Julii Roberts tylko aktorką znaną z ikonicznej roli w kultowym serialu Cartera, ale dostaje interesujące propozycje wciąż.

Gillian Anderson jest przede wszystkim dobrą i charakterystyczną aktorką z ogromnymi pokładami charyzmy, która potrafiła znaleźć swoje miejsce we współczesnych serialach i w teatrze. Widownia wciąż ją chce oglądać oraz krytycy i dziennikarze. Mam nadzieje, że będzie to trwało jak najdłużej, że nie przejdzie na filmowo serialową emeryturę i zniknie całkiem z ekranów. No chyba że się jest Meryl Streep to wtedy  na emeryturę się nie przechodzi:-)

e0b6c3d57f8f5daee8d66021bb3ea7ac

Advertisements
Gillian Anderson

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s