The Exorcist

mv5boduxndu3mdm1ml5bml5banbnxkftztgwmjm3ndc0ote-_v1_sx647_cr00647999_al_

Na fali mody przerabiana na serial różnych klasyków kina w wyniku czego wychodzą zaskakująco świetne i oryginalne seriale jak Fargo (seria 1 i 2), dobre jak Bates Motel lub średnie produkcje czyli cała reszta FOX postanowił przerobić jeden z najlepszych horrorów na serial. Film który nie wymaga nowych wersji w jakiejkolwiek formie czy to w kinie czy w telewizji.

Muszę zaznaczyć że The Exorcist Williama Friedkina z 1973 roku to jedyny horror co ma u mnie 10/10; jest to najlepszy film tego reżysera obok Francuskiego łącznika z Gene Hackmanem. Wole nawet od znakomitego Omen Richarda Donnera produkcję z 1973 roku; jest to film co się w ogóle nie starzeje (sprawdziłem niedawno). Dla mnie to arcydzieło gatunku. Film Friedkina był nominowany do Oscarów w 11 kategoriach, m.in.  za najlepszą rolę drugoplanową dla Lindy Blair i Jasona Millera, za główną żeńską role dla Ellen Burstyn, za reżyserie i w kategorii najlepszy film co w przypadku horrorów raczej nie zdarza się. Ostatecznie dostał Oskary  za montaż dźwięku oraz za scenariusz. Choć krytyków film podzielił – część była zachwycona, ale też część film zjechała mocno.  Wywołał też spore zamieszanie w kinach w USA – widownia bardzo emocjonalnie reagowała, podobno ludzie mdleli na filmie.

Jest to też film który zapoczątkował karierę młodziutkiej Lindy Blair, ale też udział jej w tym filmie przyniósł jej sporo złego, np. podobno przez jakiś czas od premiery musiała mieć ochronę bo jej grożono. Blair to też jedna z aktorek zaszufladkowanych, bo czy ktokolwiek kojarzy ją z innej roli niż Regan w Egzorcyście i Egzorcyście II? Z innej roli z jakiej można ją kojarzyć to z parodii Exorcist z Leslie Nielsenem czyli Egzorcysta 2 i 1/2.

linda-blair-linda-blair-29395729-522-659

 

Poziom kolejnych części jest różny, bo dwójka Heretyk w reżyserii Johna Boormana to tak zły film i nudny przeokropnie (nawet jest na liście najgorszych filmów zaraz za filmami Eda Wooda), że zapoczątkował upadek kariery Lindy Blair. A trójka wyreżyserowana przez autora powieści to całkiem przyzwoity horror z samym George C. Scottem – wielu narzeka na część 3, ale mnie się podoba mimo problemów na planie (konflikt między reżyserem a wytwórnią która oczekiwała innego filmu). Jest jeszcze prequel trylogii co ciekawe w dwóch wersjach, ale oba filmy są średnie. Pierwsza wersja nakręcona przez Paula Schradera (scenarzysty filmów Scorsese jak np. Taksówkarz, Wściekły byk, Ostatnie kuszenie Chrystusa) Dominion nie spodobała się wytwórni do tego stopnia, iż obawiając się klapy finansowej postanowili nakręcić drugą wersję w reżyserii specjalisty od kina akcji Renny Harlina (np. Die Hard 2, Na krawędzi ze Stallone) co nie mogło się udać, bo Harlin horrorów kręcić nie umie. W obu prequelach w roli księdza Merrina gra Stellan Skarsgard, którego w filmie Friedkina grał Max von Sydow (ciekawostka że miał w czasie kręcenia filmu w 1973 roku 44 lata a dzięki świetnej charakteryzacji wygląda na 60 lat). Prequel okazał się oczywiście słaby (nawet Izabella Scorupco na drugim planie nie pomogła), więc wydali pierwotny prequel, który złym filmem nie jest, ale też nie jest jakiś super, po prostu średniak.

the-exorcist_max-von-sydow_1973

 

A co do pilota serialu to nie jest tak zły jak się spodziewałem, ogląda się bez bólu, ale co najważniejsze to nie jest remake filmu żadnego; nawet pisze na początku odcinka ze inspirowane książką na podstawie której film nakręcili i to jest plus że nie kopiują filmu tylko inspirują się powieścią i filmem. Oczywiście są nawiązania do filmu Friedkina jak np. jeden z bohaterów ogląda wycinki z gazet o egzorcyzmach i jest zdjęcie z finału pierwszego filmu czy w końcówce leci motyw całego cyklu czyli Tubular Bells mojego ulubionego multiinstrumentalisty Mike Oldfielda.

Plusem jest też to, że niby główni bohaterowie czyli księża Tomas Ortega (Alfonso Herrera) i Marcus Keane (Ben Daniels) to odpowiedniki bohaterów granych w filmie Fredkina przez Millera i von Sydowa, a Geena Davis gra odpowiednik serialowy roli Ellen Burstyn czyli mamy opętanej dziewczyny, ale w sumie to są inne postacie. Serial FOXa czyli stacji ogólnodostępnej przez co są ograniczenia w pokazywaniu brutalności i nie może być takich scen mocnych jak w filmie jak np. scena masturbacji krzyżem, wymiotowania czy wulgarnych dialogów, więc opętania są dość grzeczne, ale jakoś to nie przeszkadza jeśli zasiądzie się do oglądania że świadomością, że to serial telewizji publicznej a nie kablówki.

Film Friedkina opierał się na niesamowitym klimacie i wolnym budowaniu napięcia, nie najważniejsze były sceny mocne, ale jak się rozkręcił to miał bardzo mocne sceny, których w telewizji nie można pokazać. Jedyny problem jaki mam z odcinkiem, to że w końcówce, scena na strychu była klimatyczna, ale to jak dziewczyna się poruszała pod władzą szatana to rozbawiło mnie jak w parodiach Egzorcysty (a wcześniejsze sceny z chłopakiem były dobre). Nie powinno tak być, bo w filmach do których nawiązuje sceny trzymają w napięciu. Ale mimo ograniczeń w tym co można w FOX pokazać oraz mimo tego, że nie każda scena działa tak jak powinna to pilot ma całkiem fajny klimacik, aktorsko przyzwoicie i jakbym miał ocenić to postawiłbym taką mocną średnią czyli 6/10.

Więc nie jest aż tak źle jak myślałem, ale raczej nie będę dalej oglądał (może jeszcze drugi epizod sprawdzę), bo brakuje czasu na dobre seriale, więc muszę coś odrzucić. Na pewno odcinek nie wywołał we mnie reakcji takiej że zniszczył arcydzieło, bo nic nie zniszczył. Film Friedkina wciąż dobry jest i będzie dobry, klasykiem pozostanie i nic tego nie zmieni, a serial to zupełnie osobny twór inspirowany jedynie powieścią Williama Petera Blatty.

 

 

The Exorcist

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.