Mel Gibson

mel_gibson

Gibson to mój numer jeden wśród ulubionych aktorów razem z Rutgerem Hauerem o którym pisałem jakiś czas temu (jeśli kogoś interesuje artykuł o Hauerze to zapraszam do lektury). Uwielbiam pierwszego odtwórcę roli Mad Maxa w każdym gatunku, ale chyba najbardziej jak grał nie do końca zrównoważonych gości i w filmach komediowych. Od drugiej połowy lat 80 czyli pierwszej Zabójczej broni Richarda Donnera (z którym tak dobrze układała się współpraca, iż oprócz teatrologii Lethal Weapon nakręcili jeszcze razem dwa fajne filmy jak Teoria spisku i Maverick, który można nazwać nieoficjalną kontynuacją Zabójczej broni) do Znaków Shyamalana czyli filmu z roku 2002 praktycznie żaden film Mela nie schodził poniżej dobrego/przyzwoitego poziomu i większość cieszyła się ogromną popularnością wśród widowni amerykańskiej. Dziś może mało kto o tym wiem, ale w latach 80 i 90 XX wieku to była gwiazda pierwszej wielkości, uwielbiana przez wszystkich.

Ale to nie tylko gwiazda, bo Mel Gibson to po prostu świetny aktor z ogromnymi pokładami charyzmy, który sprawdza się w filmach komediowych (np. Maverick, Ptaszek na uwięzi), kinie akcji (np. Zabójcza broń, Tequile Sunrise), filmach historycznych (Braveheart) i w rolach dramatycznych (np. Okup). Jest to też jeden z tych aktorów, który równie dobrze, a nawet jeszcze lepiej, radzi sobie po drugiej stronie kamery co pokazał swoim debiutem. Mam na myśli dobry dramat Człowiek bez twarzy, który dzisiaj raczej zapomnianym jest filmem i dość nietypowym jak na dorobek reżyserski Gibsona  gdyż nie ma krwi i przemocy:-)

mel-gibson-braveheart

Później nakręcił wybitnego Braveheart, który zebrał kilka Oscarów i wywołującą kontrowersję Pasję na której zarobił jeszcze więcej kasy jak na Walecznym Sercu. Pasja to jeden z największych hitów z kategorią tylko dla dorosłych, a później nakręcił jeszcze dobre Apocalypto. Facet świetnie czuje kino i to jeden z tych przypadków gdy ulubiony aktor stał się jednym z moich ulubionych reżyserów, ale niestety uznał, że nie chce mu się już więcej grać i skupi się jedynie na reżyserowaniu. Szkoda też że przez to jak potoczyła się później jego kariera nie doszło do realizacji historii o wikingach gdzie miał grać Di Caprio, ale przez ekscesy Mela porzucił Leonardo projekt nim na dobre się rozkręcił.

Na Pasji nie tylko sporo zarobił, ale też zaszkodził ten sukces karierze Gibsona, bo część społeczności Hollywood zaczęła patrzeć nie najlepiej na filmy jakie kręci i na jego osobę. Zaczęły wychodzić różne brudy aktora co musiało być szokiem dla wielu amerykanów, bo był uwielbiany przez wszystkich. Nie chodzi mi o fakt że rozwiódł się z żoną gdyż w Hollywood jest to dość często spotykane, choć jak na standardy Hollywood to i tak długo byli razem (pewnie ze względu na dzieci których ma z byłą już żoną siedem oraz wiarę aktora). Nawet nie chodzi o to że miał problemy z alkoholem o czym słyszało się nie raz  i to już od czasu jego angażu do roli Maxa w latach 70 w filmie Millera czy pierwszej Zabójczej broni. Zaczęły wyciekać różne filmiki na których Gibson pokazuje się z jak najgorszej strony, ogólnie mówiąc jak dupek się zachowuje, gdy zatrzymany po pijaku przez policję zaczął wyzywać wszystkich kogo się da, więc oskarżać zaczęto go o rasizm.

men___male_celebrity_popular_actor_mel_gibson_057513_

A gdy tego było mało wyciekł po jakimś czasie kolejny klip gdzie wyzywa mocno wulgarnym językiem swoją młodszą dziewczynę i groził jej pobiciem co skończyło się sprawą w sądzie. Przez te wszystkie akcje stracił sympatię najważniejszych ludzi w Hollywood oraz dziennikarzy, krytyków i widzów. Stał się persona non grata w Hollywood. Nie pierwszy i nie ostatni taki przypadek, podobna sytuacja gdy stracił sympatię widzów spotkała np. Toma Cruise’a, ale jakoś udało mu się podnieść i jego filmy z powrotem zarabiają kasę. Z Melem jest to gorszy przypadek bo nikt nie chce z nim grać ani w jego filmach. Jedynymi osobami, które go nie opuściły jak upadła jego kariera to jego przyjaciele czyli Robert Downey jr (miał podobne problemy gdy stoczyła się jego kariera przez narkotyki i wtedy Gibson go wspierał) i Jodie Foster, która zaangażowała go do swojego filmu Beaver gdzie zagrał jedną z najlepszych ról w swojej karierze. Choć w sumie zagrał można powiedzieć samego siebie, podobnie jak w najnowszym filmie Blood Father gdzie gra alkoholika i rasistę.

W BF Gibson to klasa sama w sobie, nie zapomniał jak się gra i wymiata mimo 60 na karku, a najlepsze że wciąż widać w jego oczach to szaleństwo, facet w ogóle nie zdziadział. Jest w sumie w tym filmie bardziej szalony niż był jako Szalony Max i niż był w Zabójczej broni. Charyzmą powala i sprytny sposób na naprawianie kariery, czyli granie samego siebie.    Jego kumpel Downey podobnie odbudował swoją karierę, bo w Iron Man gra samego siebie, tylko ze w przypadku Gibsona to jego filmów nie chce nikt oglądać, a przynajmniej te w których gra co potwierdza Blood Father, który był puszczany w wybranych kinach jedynie i w małej ilości kopii i bardzo szybko wydano go na dvd. Próbuje odbudować karierę, ale nie do końca się to udaje. Od 2010 roku wrócił przed kamerę co prawda, ale specjalnego sukcesu z jego udziałem filmy nie poniosły mimo tego, że takie produkcja jak Edge of Darkness czy Get the Gringo to są filmy idealnie skrojone pod Gibsona. Jego grze nie można nic zarzucić, podobnie jak w Niezniszczalnych 3 gdzie pierwszy raz zagrał negatywną rolę, ale filmy przeszły bez echa. Może dlatego też że słabe jednak są. Podobnie jak Blood Father, który jest bardzo słabym filmem.

maxresdefault

Już lepiej wiedzie się Gibsonowi – reżyserowi, bo Hacksaw Ridge zbiera raczej same dobre opinie i mam nadzieje, że odbuduje to przynajmniej w części jego upadłą karierę. Choć co ciekawe trailery reklamują film bez podania imienia i nazwiska reżysera tylko że twórca Pasji, Braveheart – woleli spece od trailerów nie ujawniać kto odpowiada za reżyserię? Dziwnie to wygląda w przypadku filmu osoby, która jest w Hollywood na cenzurowanym. Liczę że Hacksaw Ridge przyczyni się do odbudowania kariery przynajmniej w części i jeszcze wyreżyseruje projekt o wikingach – to dopiero byłaby epa porównywalna choćby z Walecznym Sercem.

hacksaw-ridge-uk-poster-2

Mel Gibson

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.