Black Mirror – sezon trzeci

black-mirror-netflix

3 sezon Black Mirror różni się tym od poprzednich serii, że serial od angielskiego Channel 4 wykupił Netflix co już widać w pierwszym odcinku gdyż epizody nie są ograniczone metrażem, showrunner dostał więcej kasy i ma pełną swobodę twórczą. Więc już nie jest to aż taki brytyjski serial jak wcześniej, ale wadą to nie jest, bo najlepszy odcinek sezonu nie przypomina typowego Black Mirror.

Bardziej powiedziałbym że światowy się zrobił serial i nie mam na myśli jedynie tego, że akcja już nie dzieje się w Wielkiej Brytanii w każdym odcinku. Choć kilka odcinków typowo brytyjskich jest jak finał czy trzeci odcinek. Brakuje mi ostatnio weny twórczej i w ogóle leniwy jestem, więc przejdę do krótkiego omówienia poszczególnych epizodów 3 sezonu. Choć każdy z odcinków zasługuje na osobną recenzję.

black-mirror-season-3

Nosedive jest bardzo dobry (8/10). Epizod jest tak kolorowy że ogląda się trochę jak bajkę, ale bajkę w klimatach Black Mirror. Świetna rola Bryce Dallas Howard (choć gra bardzo irytującą postać), która próbuje zdobyć jak najwięcej lajków by kupić lepsze mieszkanie. Ogólnie myk jest taki że za wszystko dostaje się punkty, czyli (fałszywy) uśmiech, komplement, ale gorzej jak coś komuś się nie spodoba to wtedy ocena spada w wyniku czego spada status społeczny i spotyka taką osobę ostracyzm. Oczywiście zero przekleństw, zdenerwowania, wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci. Oprócz Howard kapitalny był tez aktor w roli jej brata co ma gdzieś zwyczajnie taki świat. Zresztą cała obsada super. Poza tym zdjęcia, reżyseria, montaż, muzyka to najwyższa forma i nie przeszkadza mi w sumie że showrunner serialu wali łopatą w łeb łopatologicznie przekaz do czego może doprowadzić taki świat. A najlepiej jak przeczytacie opinie Randalla, który lepiej wyraził co o Nosedive myślę gdyż zgadzam się z jego opinią.

black-mirror-season-3-episode-2-2

Playtest jeszcze lepszy jak pierwszy odcinek, świetna rozrywka na 9/10. Syn Kurta Russella i Goldie Hawn świetnie wypadł w roli chłopaka, który uciekając przed rodzinnymi problemami podróżuje po świecie. W czasie pobytu w Londynie dostaje się na test nowej gry, która przeradza jego najgorsze koszmary w bardzo rzeczywistą grę. Russell gra tak przesympatyczną postać, iż trudno mu nie kibicować. Znakomity horror w reżyserii pana znanego z filmu Cloverfield Lane. Mocno trzyma w napięciu.

W Shut Up and Dance mamy historie chłopaka, który zostaje szantażowany przez pewną grupę gdy nakryli go w czasie masturbacji przy swoim laptopie. Więc musi wykonywać pewne polecenia co doprowadza go do Jerome Flynna (znanego z Ripper Street i Gry o Tron), który też ma kilka grzeszków na sumieniu inaczej wszyscy się dowiedzą co zrobili. Podobał mi się odcinek mimo faktu, że fabuła nie zaskakuje (z wyjątkiem końcówki) i przypomina trochę grę. Flynn i Lawther tworzą świetny nietypowy duet. No i jeszcze to zakończenie od którego wydaje mi się, że zależy czy odcinek się spodoba czy nie, ale nawet bez takiego zakończenia epizod uważam za udany. Ocena: 7/10

cqktqcnwyaazgih

San Junipero jest po prostu wyjątkowy nawet jak na ten serial. Nie będzie przesadą jeśli powiem że to dla mnie najlepszy epizod w całym serialu, choć miał w seriach 1 i 2 kilka świetnych odcinków. Na dodatek chyba jedyny w którym mamy trochę bardziej optymistyczne spojrzenie na przyszłość. Choć w sumie można oceniać różnie wymowę odcinka, wszystko zależy od poglądów i wrażliwości widza mówiąc bez spoilerów. W SJ dosłownie wszystko jest idealne, łącznie z zakończeniem słodko gorzkim, które można różnie interpretować – pozytywnie jak i negatywnie. Żadnemu odcinkowi nie dałem 10, ale SJ zasługuje za wszystko jak reżyseria, zdjęcia, muzykę, pomysł, scenariusz i przede wszystkim Gugu Mbathy-Raw i Mackenzie Davis. Dziewczyny tworzą taki duet, że kibicuje im się do samego końca. Do SJ najlepiej pasuje określenie magiczny.

Men Against Fire to najsłabszy odcinek. Jednostka wojskowa ma za zadanie rozprawić się z tzw. gnidami – zmutowanymi potworami. Oddział wybija potwory a akcję obserwujemy z punktu widzenia nowego żołnierza Stripe’a. Oczywiście od początku wyczuwa się, iż coś tutaj jest nie tak – w końcu to Black Mirror. Fabuła specjalnie nie zaskakuje, ale ogląda się bez bólu, bo fajnie nakręcony odcinek. Końcówka oczywiście typowa dla BM czyli pesymistyczna. Aktor wcielający się w Stripe’a też robi dobrą robotę, ale ogólnie to nic specjalnego,  5/10.

black-mirror-hated-in-the-nation-1

Hated in the Nation to w sumie film, bo epizod trwa 90 minut. Tym razem w tym festiwalu filmowym jaki zaserwował w tym sezonie Charlie Brooker wymyślił sobie angielski kryminał połączony z historią nadającą się do Archiwum X. Fabuła zaczyna się od zabójstwa dziennikarki, która napisała artykuł w wyniku którego spotkał ją w internecie hejt. Po pewnym czasie ginie w zadziwiających okolicznościach. Mamy ciekawy duet policjantek prowadzących sprawę w które wcielają się nieznana mi zupełnie Faye Marsay oraz Kelly Macdonald (znana m.in. z Zakazanego Imperium, uwielbiam jej szkocki akcent), wyraźnie stylizowana na Dane Scully co chyba nie jest przypadkiem, bo mamy np. wątek rządowy, pszczoły odgrywają bardzo dużą rolę, więc chyba showrunnerowi zamarzył się hołd dla serialu Cartera. Nie mam nic przeciwko temu, zwłaszcza że dobrze się bawiłem (7/10). Co do głównych bohaterek wracając to podoba mi się ten niepasujący do siebie zupełnie duet. Faye gra policjantkę dobrze zorientowaną w tematyce komputerowej a Macdonald gliniarza starej daty co nie siedzi za bardzo w nowinkach technicznych. Sporo humoru też jest jak np. tekst o Batmanie. Dobry odcinek na zakończenie sezonu i czekam na kolejne.

Ogólnie mówiąc 3 sezon to dobra rozrywka, którą polecam każdemu, a sezon oceniam całościowo na 8/10. Z pewnością rozczarowania nie przeżyłem. Jedyne na co liczę w kolejnym sezonie, że Charlie Brooker znowu zaserwuje taki festiwal filmowy jak w 3 sezonie. No i liczę na to że wprowadzenie w 3 serii odrobinki optymizmu do tak pesymistycznego serialu nie było chwilową fanaberią i optymizm zagości na dłużej w Czarnym Lustrze.

Black Mirror – sezon trzeci

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.