The Fall – seria 3, epizod 1 i 2

Episode 1

Zaznaczam że będą spoilery. Po dwóch latach oczekiwania wrócił serial Alana Cubitta z nowymi sześcioma odcinkami, które mają definitywnie zamknąć wątek Spectora w serialu. Ale to też nie oznacza że nie będą kolejne serie, bo zarówno showrunner jak i Scully tak lubią postać nadinspektor, że chętnie powrócą za kilka lat z kolejną sprawą. Oczywiście wpierw aktorka musi znaleźć czas i nie mam nic przeciwko temu bo Stelli Gibson nigdy za mało. A co do 3 sezonu to przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze 2 odcinki zbiera bardzo skrajne opinie. Większość narzeka, że jest nudno i nic się nie dzieje i nie do końca zgadzam się z tą opinią, ale też rozumiem czemu nie każdemu odpowiada co zrobiono w 3 serii.

Przez poprzednie 11 odcinków serial opierał się na poszukiwaniach mordercy oraz zabawie w kotka i myszkę między Spectorem a nadinspektor Stellą, który to etap zakończył się w finale 2 serii. Więc w 3 serii jest to już inny serial (przynajmniej w pierwszych odcinkach) i nie mam na myśli tego, że przypomina 1 odcinek seriale medyczne typu “Ostry dyżur” tylko o fakt co widać może jeszcze nie tak bardzo w pierwszym, ale już drugim odcinku, że z serialu łączącego kryminał z dramatem i psychologią jakim był w 1 i 2 serii zmienił całkowicie się w dramat psychologiczny, w którym obserwujemy losy wszystkich postaci co miały do czynienia ze Spectorem i jak wpłynął na ich życie czyli przede wszystkim jego rodzina, Stella Gibson, wkurzająca wszystkich Katie (ona nawet nie musi się odzywać, samą swoją obecnością wnerwia chyba jeszcze bardziej jak w 1 i 2 serii) oraz jego ofiary.

Po dwóch premierowych odcinkach widać, że skupiał sezon  się będzie na zbieraniu dowodów i by nie popełnić błędów jakie popełniono choćby w finale 2 serii a z drugiej strony będziemy obserwować pewnie jak jego rodzina będzie próbowała się odnaleźć w nowej rzeczywistości co wydaje mi się być ciekawym pomysłem bo raczej nie pokazywanym w filmach i serialach. Raczej jak oglądam filmy i seriale które opowiadają o mordercy to nigdy nie pokazywane jest co czuje jego rodzina, jak przeżywają ten koszmar, a można powiedzieć że rodzina Spectora jest taką samą ofiarą jak dziewczyny które zamordował.

Episode 1

Mnie odpowiada taki rozwój wydarzeń, zresztą jest to logiczne następstwo tego co się do tej pory wydarzyło, ale rozumiem też wielu jak narzekają, że zrobiło się bardzo nudno i nic nie dzieje się skoro już nie ma zabawy w kotka i myszkę – ten etap serialu został zakończony całkowicie.  Choć z drugiej strony w tym serialu zawsze było bardzo wolne tempo i jakoś nikt nie narzekał, dopiero w okolicach przedostatniego odcinka w poprzednich seriach akcja ruszała mocno do przodu. Ale nie uważam też że odcinek 1 jest aż tak beznadziejnie słaby jak się mówi, bez przesady, choć zgodzę się że najsłabszy jak na razie. Oczywiście scena wizji i snów Spectora to coś zupełnie nie pasującego do serialu takiego jak Upadek, ale ile takich jest scen – góra 5 minut na godzinny odcinek. Reszta była na typowym poziomie Fall.

W Upadku wszystkie wydarzenia są pokazywane skrupulatnie i taki serial jest, zarówno te ważne jak i pozornie nieistotne. Oczywiście widzę że nie jest to idealny odcinek na rozpoczęcie sezonu, ale też nie jest to aż takie słabe bardzo jak się powszechnie mówi. Przypomniałem sobie niedawno 1 i 2 sezon i nie było ani jednego odcinka, któremu dałbym mniej niż 7/10 – nawet jak był zapychacz to w dobrym stylu i w przypadku 3×01 muszę powiedzieć że to też częściowo zapychacz i najsłabszy z dotychczasowych zapychaczy w całym serialu ale powtórzę, że nie jest aż tak zły odcinek. Przez pół odcinka czyli 30 minut pokazywana jest operacja dokładnie, ale nie nudziłem się mimo tego, że wiadomo było, iż przeżyje morderca gdyż to jeden z dwójki głównych bohaterów.

Episode 2

Epizod 1 pomimo słabości ma sporo ciekawych scen jak np. gdy Stella zgasiła dupę wołową czyli brodacza gdy powiedział jej że może zostać odsunięta od sprawy. Świetna była też scena ze Scully i Andersonem gdy zapytał ją czemu bardziej się przejęła mordercą a nie nim w finale 2 serii i odpowiedziała to co domyślałem się, że chodzi jej tylko i wyłącznie o sprawiedliwość dla ofiar czyli by go zamknąć. Więc potwierdzone jest że nie ma fascynacji między Paulem a Stellą, ale widać po minie Andersona, że nie do końca jej wierzy i słusznie. Ja też Stelli do końca nie uwierzyłem w co mówi (mimo tego że nawet aktorka przed premierą 3 serii śmiała się jak pytali ją fani i dziennikarze czy istnieje jakieś uczucie między mordercą a jej bohaterką; może nie uczucie, ale wydaje się że chora wzajemna fascynacja).

Ale najlepszą sekwencją odcinka jest rozmowa męża Rose i Gibson, w której wpierw mówi mężowi Rose by nie myślał o tym czemu takie zamieszanie w szpitalu, bo przecież nie powie mu że morderca też tu jest, nie tylko jego żona, a za chwilę wydaje się że z prawdziwą czułością pomaga pozbyć się mu poczucia winy i tłumaczy co dokładnie dzieje się z Rose. A przy okazji pokazała ta scena w delikatny sposób coś co domyślać się możemy od poprzedniej serii, że została przez kogoś skrzywdzona w dzieciństwie co zostało potwierdzone w finale 2 serii i najprawdopodobniej przez ojca. Choć do końca nie można być tego pewnym.

Episode 2

W sumie to w każdej serii w pierwszym odcinku były popisowe sceny z Gillian Anderson gdy mogła pokazać swój talent, np. jak zgasiła upierdliwego dziennikarza w restauracji w 1×01, w premierze 2 serii jak natknęła się na bandziorów, a w 3 serii mamy scenę gdzie pokazuje swoją inteligencję, jak potrafi inteligentnie i emocjonalnie zarazem podejść do ludzi. Świetna jest też scena finałowa gdy zatrzymuje się przy starszej pani i zareagowała jak zareagowała. Nawet z takiej pozornie nic nie znaczącej sceny można się wiele o Stelli dowiedzieć.  Podoba mi się to w przypadku tej postaci, że nie wykładają wszystkiego jak kawa na ławę tylko widz się domyśla i sam sobie w głowie układa obraz Stelli. Niby mieliśmy się więcej o tej postaci dowiedzieć w 3 serii, ale coś czuję że do końca będziemy więcej wiedzieć o Spectorze, tak jak było w przypadku 1 i 2 serii, a Stella do samego końca 3 serii pozostanie tak tajemniczą i fascynującą postacią jak była w serii 1 i 2, tylko czasami będzie showrunner podrzucał jakieś tropy z których będziemy mogli się domyślić pewnych rzeczy o Gibson. Epizod 1 oceniam w porównaniu z poprzednimi premierami jako słabszy odcinek, ale i tak jest to porządna robota w typowym stylu serialu tylko że całkowicie się zmienił na dramat psychologiczny co większości nie odpowiada.

Epizod 2  podobał mi się bardziej jak pierwszy całościowo. Oczywiście najważniejszy fakt, że powoli klaruje się wątek dla tej serii taki jakiego można było się spodziewać czyli zbieranie dowodów oraz wpływ czynów Spectora na wszystkich co mieli z nim do czynienia. A co do wątku z amnezją, który pojawia się w drugim odcinku to nie przeszkadza mi ten fakt, bo przecież wiadomo że wcześniej czy później Paul odzyska pamięć. No i jestem prawie pewien że Spector to tak inteligentna bestia, iż zacznie to wykorzystywać na swoją korzyść jak odzyska pamięć, np. udawać że nie pamięta. Sporo znowu ciekawych scen jak np. sekwencja początkowa z brodaczem i Scully, który to facet zaczyna mi działać coraz bardziej na nerwy (choć w kwestii wkurzania to do Katie nie doskoczy), ale jednocześnie w tym samym odcinku zapunktował gdy obronił Stelle w czasie przesłuchania. Świetna była też scena przesłuchania Stelli w sprawie akcji z finału 2 serii. Bardziej mi się podobał odcinek drugi jak pierwszy, ale co ciekawe jakoś mam mniej do powiedzenia o nim jak o pierwszym. Podsumowując premierę czyli  epizod “Silence and Suffering” oceniam na 6/10 a drugi odcinek  “His Troubled Thoughts”   na 7/10.

P.S. A tak na marginesie w 1 i 2 odcinku nie mogłem się za bardzo na fabule skupić i bardzo rozpraszały mnie… nogi Anderson;-) W poprzednich seriach nie zdarzało mi się to (a chyba nie miała wcześniej sukienki z takim wycięciem wielkim).

tumblr_oedtq383tc1t5kefeo1_1280

The Fall – seria 3, epizod 1 i 2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.