The Fall -“The Hell Within Him”

gj8scy9enokf9efdprtntfkadyc

Przypominam że będą spoilery. Zacznę od tego, iż czwarty odcinek  podobał mi się jak na razie najbardziej, jest nawet lepszy od odcinka 3, który też był dobry. Wcale nie jestem zdziwiony, że Gillian Anderson uważa go za najlepszy, bo ma więcej materiału do grania jak w odcinkach 1-3 i pokazała się z jak najlepszej strony.”The Hell Within Him” toczy się w tempie typowym dla 3 serii czyli bardzo wolno, ale zachwyca już od pierwszej sceny snu, która o wiele lepiej wypadła jak sen/wizja Spectora z 1 odcinka 3 serii.

Pokazuje ta scena idealnie jak wpłynął na Stelle morderca, że obawia się go i widzi siebie jako jego ofiarę. Kolejna scena pokazuje też jak tęskni za ojcem a jednocześnie człowiek się zastanawia czy ją skrzywdził czy jednak nie.

W ogóle sporo można wyciągnąć wniosków co do Gibson po tym odcinku po których widź czuję się zagubiony i ma więcej pytań, gdyż do końca nie można być niczego pewnego co do niej –  to tak tajemnicza i fascynująca postać jest podobnie jak bohater grany przez Dornana. 3 seria, chyba jeszcze bardziej jak druga, pokazuje jak bardzo Stella się różni od tej z 1 serii co już widać w scenie gdy dowiaduje się o dramacie jaki spotkał żonę Spectora i jej dzieci. W 1 serii by zareagowała pozorną znieczulicą, tak jakby ją w ogóle ją to nie ruszyło, a w 3 serii pokazuje różne stany emocjonalne, widać jak ta sprawa na nią bardzo wpłynęła. No i przy okazji poznania faktów co do losu Sally-Ann oberwało się czołowej dupie wołowej serialu czyli brodaczowi, który zaczyna irytować coraz bardziej swoim zachowaniem (a w poprzednich seriach nawet go lubiłem).

9d38thydqnf6dix0g34lxximao0

Ciekawa jest też scena z córką Spectora, która wzrusza, ale też pokazuje to jak Stella potrafi do każdego człowieka odpowiednio podejść, co już pokazano w 1 odcinku w scenie z obcą dla Stelli kobietą i mężem Rose. Niektórzy doszukują się w tej scenie że Gibson utożsamia się z dziewczynką, ale co ciekawe aktorka w czasie rozmowy z fanami po emisji tego odcinka wykluczyła taki scenariusz.  Stella Gibson z kim nie rozmawia robi to w taki sposób, jakby tą konkretną osobę rozumiała najbardziej, jakby była jej w jakiś sposób bliska co powoduje, iż widz doszukuje się czegoś więcej w przeszłości Gibson. Równie świetna jest scena rozmowy z psychologiem oraz rozmowa z Rose, w której okazało się to co czego można było się spodziewać, że Gibson obwinia się o to co ją spotkało.

A co do Dornana to muszę powiedzieć, że facet gra wydaje mi się jeszcze lepiej jak w 1 i 2 serii, gdzie był znakomity, ale teraz jest równie dobry co Anderson. No i muszę przyznać, że jak wcześniej ta postać wydawała się fascynująca pod pewnymi względami to teraz wzbudza we mnie jedynie złość, irytację i obrzydzenie.Nawet taka niby nic nie znacząca scena jak Gibson rozmawia z psychologiem a pokazane jest jak Paul bierze prysznic trzyma niesamowicie w napięciu i jednocześnie gość budzi przerażenie. Świetnie podsumowała w jednej ze scen Stella go, iż gość jest jak zaraza, która przenosi się na innych i wpływa na ludzi. Na dodatek wciąż tak gra Dornan, iż nie mam pojęcia czy on udaje czy naprawdę nie pamięta nic.

A jeszcze co do Jamie Dornana chciałem dodać tak na marginesie, że 50 twarzy Greya z jednej strony zrobiło gwiazdę z niego, a przynajmniej dostaje więcej ciekawych ról, ale z drugiej strony zaszkodziła mu ta franczyza (domyślam się że będą kolejne części), bo są widzowie co znają go jedynie z roli w tym hicie i uważają go niesłusznie za drewnianego aktora (uwielbiam żart, że cały jego talent i charyzma była w brodzie, którą mu zgolili:-D 

A wracając do “The Hell Within Him” uważam, że jest to znakomita robota. Jeszcze lepszy odcinek jak poprzedni, ale nie jestem zaskoczony jeśli kogoś wynudził, bo całkowicie się serial zmienił gdyż psychologia w tej serii jest ważniejsza niż zabawa w kotka i myszkę między bohaterami, która tak naprawdę się zakończyła w finale 2 serii, ale ja nie narzekam gdyż mi odcinki szybko zlatują. W sumie brawa dla showrunnera, że postanowił nakręcić coś innego, ale też rozumiem tych widzów co nie mogą strawić finałowej serii dla Spectora.

Ocena: 8+/10

P.S. W poprzednich odcinkach 3 serii brakowało mi gliniarza z wąsem, a wygląda, że wcale nie zapomniano o nim, bo akurat powrócił. Co prawda w epizodzie, ale jednak.

2gxjzn828oidykhagjkwmb3sxez

The Fall -“The Hell Within Him”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.