Anthropoid

jdlife

Cenię sobie Cilliana Murphy i nie tylko za serial “Peaky Blinders” o czym pisałem tutaj.  Więc nie mogłem przepuścić filmu opartego na faktach o zamachu w Czechosłowacji na   szefie SS zwanym Rzeźnikiem Pragi. “Anthropoid” to nie jest produkcja tylko angielska co może sugerować obsada brytyjska oraz angielski reżyser Sean Ellis (znany z filmów “The Broken” i “Metro Manila”), tylko film koprodukcji czesko-angielsko-francuskiej.

Cillianowi Murphy’emu w roli Josefa Gabcika partneruje Jamie Dornan jako Jan Kubis, którzy grają żołnierzy czeskiego ruchu oporu wyznaczonych do zabójstwa generała SS Heydricha. Murphy to klasowy aktor więc poniżej dobrego poziomu nie schodzi, ale Dornan też się dobrze spisuje. Pewnie dla widzów, którzy kojarzą go jedynie z “50 twarzy Greya” to może być szok, bo okazuje się, że to dobry aktor. Chociaż jeśli znacie go z serialu BBC z Gillian Anderson “The Fall” to nie powinniście być zaskoczeni, iż potrafi grać. Zresztą to nie jedyna dobra rola w tym roku Irlandczyka, bo też w “Jadotville” pokazał się z dobrej strony.

prsde

W ogóle to trochę zabawne, że większość członków czeskiego ruchu oporu grają Anglicy, Irlandczycy i Polak. Oczywiście mam na myśli Marcina Dorocińskiego w roli Ladislava Vanka –  rola drugoplanowa, ale miła niespodzianka. Trzeba przyznać że ok się spisał. Zabawne co do roli polskiego aktora jest to, że w filmie sugeruje się, iż może współpracować z wrogiem i ostatecznie film nie odpowiada na to pytanie. Wydaje się że to w porządku gość, ale ciekaw byłem historii Vanka, czy to prawdziwa postać i sprawdziłem jego historię. No i okazało się wierząc wpisowi na wikipedii, że był podejrzewany też o współpracę z wrogiem. Wygląda na to, że nawet za granicą Polacy grają role nie do końca pozytywne:-)

dorocinski

Oprócz wymienionych panów można w filmie zobaczyć też Toby Jonesa oraz Harry Lloyda (brat królowej smoków w 1 serii Gry o Tron). Z Lloydem to ciekawy przypadek bo bardzo przypominał mi tutaj Mateusza Damięckiego. A skoro Marcin Dorociński się pojawił, więc pomyślałem że więcej Polaków gra w filmie, ale po głosie poznałem, że to raczej nie młody Damięcki. Zastanawia mnie tylko czemu aktorzy z Czech nie występują w rolach bohaterów ich ruchu oporu, nie ma aktorów dobrych czeskich?

anthropoid-2016-720p-bluray-x264-x0r-mkv_snapshot_01-19-02_2016-12-03_13-11-55

404504_2-2

Oczywiście nie przeszkadza mi że obsadzono Irlandczyków i Polaka w głównych rolach, zwłaszcza jeśli są to aktorzy dobrzy i których lubię/cenię, ale interesująca sprawa. Jeśli pojawiają się aktorzy z Czech w obsadzie to grają drugo lub trzecioplanowe role. Trochę lepiej jest z kobiecymi rolami, bo poza rolą Marie Kovarnikowej, którą zagrała kanadyjska aktorka, to reszta płci pięknej to aktorki czeskie takie jak np. Anna Geislerová. Więc mamy obsadę międzynarodową i każdy aktor spisuje się przynajmniej dobrze.

mv5bzjkznjg0mgqtyme5oc00ywyxltg2njytmgm5mgu5ngu4othhxkeyxkfqcgdeqxvymjixmzmymq-_v1_

Reżyser angielski Sean Ellis pokazał w swoich poprzednich filmach jak wymienione wcześniej “Metro Manila”, iż potrafi widza trzymać w napięciu, i podobnie jest tutaj. Mimo że przez 60 minut akcji nie ma – głównie obserwujemy przygotowania do zamachu i wątki romantyczne – ale i tak film trzyma widza przy ekranie. Ellis jest nie tylko scenarzystą i reżyserem, ale też odpowiada za zdjęcia i widać że lubi ciasne, klaustrofobiczne ujęcia. Choć to co najlepsze w filmie zaczyna się w drugiej godzinie seansu czyli od sceny zamachu do samego końca filmu. Bardzo emocjonująca jest druga połowa tej dwugodzinnej produkcji.  Znakomity thriller wojenny, a takich filmów za wiele nie powstaje ostatnio.

Ocena: 8/10

mv5bmjhhzduwmjgtzdqwmc00mjlllwe0yzgtngnmzmixzjizzjixxkeyxkfqcgdeqxvynjy5ntaxmjg-_v1_

Anthropoid

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.