Twin Peaks po latach – seria 2, odc. 10-22

cooper-annie-diner-785x588

Niedawno napisałem o odcinkach 1-9 serii drugiej, więc przyszła pora na omówienie drugiej połowy sezonu 2 Miasteczka Twin Peaks. Mogą być spoilery, ale małe czyli nie dotyczące najważniejszych wątków serialu. Już początek 10 odcinka pokazuje, że to inny serial jak do 9 odcinka 2 serii gdyż fabuła tym razem nie toczy się od razu po finale poprzedniego epizodu, ale przeskakuje akcja do przodu o 3 dni i mamy coś na kształt epilogu dotychczasowej głównej fabuły. Później wprowadzone jest kilka nowych historii typowych dla serialu czyli wątki jak z telenoweli, komedii, ale najważniejsze rzeczy dzieją się wokół Coopera. Wspomniana jest chyba pierwszy raz Czarna i Biała Chata.

Ale muszę przyznać, że trochę trwa nim serial złapie swój rytm gdyż odcinki 10-15 to są nie tyle najsłabsze w sezonie co ogólnie najsłabsze w całym serialu. Są to częściowo zapychacze, ale to taki serial, że tutaj pojawiają się istotne rzeczy też w pozornie nieistotnym, najsłabszym odcinku, które zaprocentują w dalszych epizodach. No i trzeba powiedzieć że nawet w najgorszych wątkach, których fanem nie jestem są elementy co mi się podobają jak np. w wątku z “super mocami” Nadine czy o diabelskim chłopcu. Wątek z diabelskim chłopcem da się oglądać bo Dick i Andy tworzą zabawny duet “detektywów” próbujących odkryć prawdę o chłopcu oraz świetne jest to jak walczą o Lucy obaj. Są to wątki które nie podobają mi się, zwłaszcza z Nadine, który jest żenujący. No i też całkowicie mi nie leży wątek z serialowym Jamesem Deanem, który spotyka poza miasteczkiem femme fatale.

denise-bryson-20071128001848837-000

Pojawiają się nowe ciekawe postacie jak np. agent Dennise/Denis z DEA czyli Duchovny w kobiecym wydaniu. Nie mogę nie wspomnieć o reakcji Audrey jak zobaczyła Duchovny’ego w kobiecym stroju – zresztą policja też miała opad szczęki gwarantowany. Choć muszę powiedzieć że bardzo drewniany David jest w tej roli, chyba jeszcze bardziej jak w pierwszej serii X-Files. Ale muszę zaznaczyć że nawet w najsłabszym epizodzie są super elementy dla których warto odcinki zobaczyć jak np. kolejne sceny pokazujące przyjaźń między Cooperem a szeryfem (uwielbiam sekwencję jak dostaje muchę od szeryfa na wyprawę na ryby) czy sceny z Dale i Audrey. A co do rodziny Horne to fajnie, że wciąż ma co grać Beyman w roli Bena Horne’a i spisuje się pierwszorzędnie. Cały czas dobrą robotę odwala Michael Parks jako Jean Renault, ale też nie do końca wykorzystali tą postać i za mało go było.

Po 5, 6 słabszych odcinkach serial wraca do swojego dobrego poziomu znanego z 1 serii oraz odcinków 1-9 2 serii i jest to moment gdy w serialu pojawiają się Heather Graham i Billy Zane oraz Windom Earle. Szkoda że Annie grana przez Graham nie wróci w 3 serii. Dobra aktorka, poza tym jej wątek skończył się w taki sposób iż myślałem, że wróci. Może nie ma między Dale a Annie chemii takiej jak między Cooperem a Audrey, ale tworzą tak pocieszną parę, że z ogromną przyjemnością obserwuje się ich wspólne sceny (scena poznania Annie przez agenta FBI mnie rozczula).  Tak na marginesie podobno Lara Flynn Boyle czyli Donna była dziewczyną MacLachlana w czasie kręcenia serialu i była tak zazdrosna o Sherylin Fenn, iż plany musieli zmienić jakie mieli na początku co do Dale’a i Audrey. Więc nie dlatego że Fenn sporo młodsza od Kyle’a porzucono ten wątek, bo Heather Graham jest jeszcze młodsza jak Fenn.

d88595c9bc318527beca96373d09455c

A co do Billy Zane to zupełnie zapomniałem że gra w serialu a lubię tego aktora i fajnie wypadł. Tak samo podoba mi się Kenneth Welsh w roli Windoma Earle, ciekawa postać i fajnie jego wątek się też rozwijał. W ogóle to spora ilość aktorów co pojawia się w TP to później występowała w X-Files (tak na marginesie chciałbym zobaczyć wspólne przygody agentów Muldera, Scully i Coopera), bo nie tylko Duchovny i Welsh (Revelations z 3 serii), ale też Michael Horse/Hawk (Shapes), Richard Beyman/Ben Horne (Sanguinarium), Michael J. Anderson (Humbug) i Don S. Davis (ojciec Scully). Chyba nikogo nie pominąłem.

Wraca też Lynch jako przełożony Coopera i odwala kapitalną robotę, a scena z BONZAI czy wątek z Gordonem i Shelly poprawia mi zawsze humor.  Wygląda że z Frosta i Lyncha to niepoprawni romantycy. A nie dość że dobrze gra reżyser “Mulholland Drive” i “Głowy do wycierania” to kto by się spodziewał po Lynchu takiego poczucia humoru. No i Madchen Amick/Shelly jakoś lepiej gra w ostatnich odcinkach serialu jak wcześniej. Nie tylko poziom się serialu podniósł od 16 odcinka 2 serii dzięki wprowadzeniu ciekawego głównego wątku czyli o Czarnej Chacie plus Windom Earle, ale pozostałe też są fajne wątki jak np. konkurs na miss miasteczka, relacje Annie-Dale, tak samo fajnie się ogląda Sherylin Fenn i Billy Zane’a razem czy historia z łasiczką i wątek z Benem Horne też ciekawie się rozwijał. Mógłbym jeszcze długo wymieniać co mi się podoba w odcinkach 16-22.

tp214

Serial wrócił do formy z pierwszej połowy 2 serii oraz pierwszej serii i jest miejscami tak przeuroczy i przesympatyczny, że zapomnieć można iż to serial Frosta i Lyncha, więc po scenach poprawiających humor w końcu pojawią się sceny dramatyczne lub jak z horroru.      A widzom zależy na bohaterach, więc tym bardziej przykro się robi jak spadają na bohaterów różne dramaty i powoli zmierzam do omówienia finału, który jest dla mnie najlepszym odcinkiem całego serialu.

Nie pierwszy odcinek w reżyserii Lyncha, ale klimat diametralnie inny jak w innych odcinkach co reżyserował wcześniej, bardziej jak z kinowej kontynuacji serialu oraz innych filmów Lyncha jak np. Blue Velvet i Zagubionej autostrady czyli  pozbawiony  prawie całkiem humoru. Podobnie jak finał 1 serii wiele się dzieje i dramatycznie bardzo miejscami, sporo cliffhangerów, ale najważniejszy moment odcinka to ostatnie 15 minut. Przyznam się że oglądałem finał w nocy, w słuchawkach i wciąż finał działa jak pierwszorzędny horror –  można się przestraszyć. No i to zakończenie, które pamiętam że jak oglądałem w 1991 roku serial to myślałem że telewizor wyrzucę przez okno – nie byłem przyzwyczajony do takich zakończeń seriali w tamtych czasach. Ale więcej nie zdradzę bo nie chcę psuć niespodzianki tym co nie widzieli jeszcze i może namówiłem kilka osób do nadrobienia serialu.

aa2a36c63883da07b5dac595b6cc8366

Twin Peaks po latach – seria 2, odc. 10-22

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.