Twin Peaks: The Missing Pieces

peaksbanner

Zaznaczam od razu, że będą spoilery z finału 2 serii. Polecam wszystkim po zaznajomieniu się z serialem oraz filmem obejrzeć na koniec Twin Peaks: The Missing Pieces czyli wycięte sceny z filmu. Jest to materiał trwający 90 minut  na który składają się w większości sceny, których w filmie nie ma (a kilka jest, choć w mniejszości, takich co w filmie znalazły się, ale inaczej zmontowane/nakręcone). Najbardziej narzekają wszyscy na brak humoru i klimat ciężki, że w filmie dominuje i jak można się było domyślić sporo scen co Lynch wyciął z “Ogniu krocz ze mną” są to sceny z humorem i z postaciami dobrze znanymi z serialu, ale musiały zostać wycięte z filmu, bo nie mają żadnego wpływu na fabułę. Pojawia się większość postaci znanych z serialu (oprócz Audrey Horne i Catherine). Gdyby Lynch zostawił te sceny to film trwałby 4 godziny.

W The Missing Pieces mamy więcej klimatu z serialu jak w filmie, ale mnie akurat to nie przeszkadzało zupełnie w FWWM. Są tak zabawne sceny jak np. o wymiarach drewna z Pete i Josie, sceny z szeryfem, Andy, Hawkiem i Lucy, a przede wszystkim scena z rodziną Palmerów jak uczą się języka norweskiego. Poza tym jest dużo scen z Laurą i jej mamą oraz tatą i tych scen żałuję, że nie znalazły się w filmie, bo fajnie pokazywały  relacje rodziny Palmerów, a też w tych scenach Grace Zabriskie, Sheryl Lee i Ray Wise mają do zagrania coś więcej jak w filmie – nie tylko sceny smutku i przerażenia. Bardzo podobała mi się też scena z rodzicami Donny, która jest zapowiedzą zakończenia filmu i więcej scen pokazujących przyjaźń między Donną oraz Laurą.

twin-peaks-fire-walk-with-me-1992-the-missing-pieces-720p-bluray-x264-archivist-mkv_snapshot_00-29-09_2016-12-09_20-18-13

Najmniej podobały mi się wszystkie sceny z agentami FBI granymi przez Chrisa Isaaka i Kiefera Sutherlanda, ale podobnie było w prequelu, które po prostu odstają klimatycznie od reszty filmu. Choć podoba mi się w tym wątku jedno – sceny z policją, jak jest niechętna w pomaganiu FBI. Więcej jest też scen z Davidem Bowie.

A na koniec Missing Pieces jest scena rozgrywająca się po wydarzeniach z finału serialu czyli pamiętnej scenie z lustrem. Więc zaznaczam jeśli chcecie przeczytać to tylko ci co obejrzeli lub wiedzą co się stało w finale serialu. W filmie jest scena jak z Laurą skontaktowała się dziewczyna Coopera, Annie, a tutaj mamy jakby jej kontynuację czyli scenę z karłem i Cooperem martwiącym się o Annie. Widzimy też Annie w szpitalu, która mówi nieobecnym wzrokiem to samo co w filmie czyli gdzie przebywa dobry Cooper i by zapisać to w pamiętniku. Świadkiem sceny tej jest pielęgniarka, która zauważa pierścień na palcu Annie i go zabiera.

twin-peaks-fire-walk-with-me-1992-the-missing-pieces-720p-bluray-x264-archivist-mkv_snapshot_00-33-38_2016-12-09_20-19-44

Łatwo się domyślić gdzie idealnie pasuje ta scena w końcówce filmu, ale nie dziwię się, że ją wyciął Lynch, bo rozbiła by emocjonalny koniec filmu.  Zastanawia mnie skoro w 3 serii będą aktorzy co grali w filmie, ale Heather Graham która grała Annie nie wróciła, to czy ta scena z pielęgniarką zabierającą pierścień będzie miała wpływ na akcję czy przez to, że została wycięta tak jakby nie wydarzyła się w ogóle. Co do Annie w jakim stanie jest w wyciętych scenach to można założyć że nie żyje, ale mam nadzieję, że coś o niej chociaż wspomną w 3 sezonie. A co do pielęgniarki to aktorki, która grała tą postać to nie ma jej w obsadzie 3 sezonie, ale to może też nic nie znaczyć, bo może aktorkę zmienili.

Podsumowując The Missing Pieces to bardzo ciekawy bonus, z którym warto zaznajomić się po obejrzeniu wcześniejszym serialu i filmu. No i skoro jestem po maratonie TP to mogę zabierać się za lekturę książki Marka Frosta “Sekrety Twin Peaks”.

twin-peaks-fire-walk-with-me-1992-the-missing-pieces-720p-bluray-x264-archivist-mkv_snapshot_00-45-24_2016-12-09_20-20-44

Twin Peaks: The Missing Pieces

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.