The Secret History of Twin Peaks

z21083849ihksiazka-sekrety-twin-peaks-autorstwa-marka-frosta

Przed premierą 3 sezonu Twin Peaks w 2017  roku na Showtime Mark Frost współtwórca Twin Peaks postanowił napisać powieść “The Secret History of Twin Peaks”. Nim napiszę co sądzę o książce, to ważne jest by zaznaczyć, iż Frost odpowiada za scenariusze najlepszych odcinków, w tym do odcinków które reżyserował Lynch. Twórca “Dzikości serca” współtworzył scenariusze jedynie do pierwszych trzech odcinków 1 serii, a w 2 serii figuruje tylko jako autor pomysłu pierwszego odcinka.

Do wszystkich najważniejszych odcinków 2 serii i też najlepszych Frost pisał sam scenariusze albo z Robertem Engelsem i Harley’em Pentonem i mam na myśli m.in. “Lonely Souls” czyli epizod w którym poznaliśmy mordercę Laury oraz finał 2 serii. Dominuje opinia co nawet Frost po zakończeniu serialu w 1991 roku przyznał z żalem, że wielu uważa iż to co dobre w serialu to dzięki Lynchowi, a co najgorsze to Frost co jest wydaje mi się bardzo niesprawiedliwe,bo gdyby nie Frost to serial nie wyglądałby tak jak wyglądał – za sukces serialu odpowiada tak samo Frost jak Lynch. Zresztą to Frost po “Lonely Souls” gdy z serialem pożegnał się na jakiś czas reżyser “Prostej historii” (wrócił pod koniec serialu ale tylko jako aktor i reżyser finału, a nie jako showrunner) był głównym showrunnerem i scenarzystą i całkiem dobrze sobie poradził sam. Prawda że wiele pomysłów było żenujących (głównie wątek z Nadine), było sporo zapychaczy, ale też sporo fajnych wątków w drugiej połowie serii jak np. Czarna Chata, Windom Earle, Annie – Cooper, wątek z Benem Horne, łasiczka.

A co do książki “Sekrety Twin Peaks” to była zapowiadana jako pomost łączący stary serial z nowym, że poznamy np. co się wydarzyło przez 25 lat i nie jest to do końca prawda. Wydaje mi się, że początkowo Frost planował pokazać co się działo przez te 25 lat co minęło od zakończenia serialu, ale jak ruszyły przygotowania do serii 3 to pewnie usiedli z Lynchem i uzgodnili, iż nie wiele będzie istotnych informacji co do przyszłości bohaterów, zwłaszcza tych najważniejszych by nie psuć niespodzianki widzom i zmienił Frost pomysł na książkę. Oczywiście są fragmenty w powieści z których dowiadujemy się kto przeżył po finale (choć to akurat można wywnioskować po tym kto wrócił na 3 sezon z tych aktorów co nie są na emeryturze jak np. Michael Ontkean czy nie żyją jak Silva, Don. S. Davis i wielu innych) i zasugerowane jest co z niektórymi postaciami się stało jak np. kilka słów o Benie Horne, Audrey, rodzinie Packardów, ale to jest bardzo drobny fragment powieści. Poza tym nie jest to powieść w tradycyjnym rozumieniu tego słowa.

the_secret_history_of_twin_peaks_003_its_nice_that

Na początku mamy dokument od znanego nam dobrze dyrektora Gordona Cole’a skierowany do agenta o inicjałach T.P. by przejrzał dokumenty. Powieść jest skonstruowana właśnie na taki jakby dossier, w którym są dokumenty dotyczące wydarzeń powiązanych z miasteczkiem zebrane przez tajemniczego Archiwistę i które to dokumenty mają związek ze sprawą jaką prowadzi FBI w 2016 roku. Są m.in. wycinki z gazety miasteczka, poświadczenia z bibliotek, ksera, skany, pieczątki, zapisy przesłuchań, dokumenty napisane przez Coopera, Hawka, fragmenty listów, itd. Robi to świetne wrażenie bo czytelnik czuję się jak  agent przeglądający dossier. Są fragmenty nieczytelne, napisane tak iż ciężko odczytać, są fragmenty napisane językiem urzędowym jak na przesłuchaniu, fragmenty stylizowane na styl wypowiedzi np. doktora Jacoby’ego czy w stylu agenta Coopera. Więc od pierwszych tekstów poznaje się kto odpowiada za jaki dokument co znalazł się w dossier oraz są też uwagi i wnioski agenta T.P. jakie wyciąga w czasie przeglądania dokumentów.

Trzeba pochwalić pisarza jak umiejętnie zmienia styl pisania, w zależności od tego jaki akurat fragment dossier czytam. Muszę pochwalić też polskie wydawnictwo ZNAK, bo książka wydana jest bardzo ładnie. “Sekrety Twin Peaks” potwierdzają też, że film “Ogniu krocz ze mną” jest istotnym elementem kanonu serialu, bo pojawia się postać z filmu i wspomniani są też agenci grani przez Chrisa Isaaka i Kiefera Sutherlanda w FWWM.

cci20161118-1-768x587

Na samym początku książki cofamy się w dossier z agentem T.P. aż do XIX wieku i wyprawy Lewisa i Clarka. Pojawiają się w powieści też np. masoni, iluminaci, Abraham Lincoln, Richard Nixon, sekty w USA (wspomniana jest też scjentologia) i oczywiście UFO, Roswell. Co do UFO  to żadne zaskoczenie, bo wspomniany był w serialu projekt Błekitna Księga z którym wiele wspólnego miał jeden z bohaterów serialu czyli major Briggs. Pojawia się wiele postaci z serialu na czele z Cooperem, ale najważniejszą postacią co może zaskoczyć czytelnika jest Douglas Milford, który pojawił się w drugiej połowie sezonu 2 w dwóch odcinkach. W serialu znany był z częstych ślubów oraz wojny z bratem – burmistrzem. Muszę przyznać że mnie podobała się ta postać (oraz wątek jego miłości czyli dziewczyny, która zabijała seksem), choć pojawił się na chwilę. Równie ciekawą postacią był jego brat, ale nic nie sugerowało że Douglas  ma cokolwiek wspólnego z mitologią serialu, a w książce okazuje się że odgrywał istotną rolę i wpływał na życie mieszkańców. Jak kiedyś powtórzę serial ponownie to inaczej będzie się teraz patrzyło na wątek braci Milford.

dougieandlana

Frost świetnie żongluje faktami, historią USA i teoriami spiskowymi i łączy z mitologią serialu przez co miejscami można odnieść wrażenie że czyta się autentyczne dokumenty. Choć zaznaczam że nie jest idealnie gdyż czasami tak się skupia na wątkach pobocznych jak np. na wątku UFO, Roswell, które w serialu były, ale nie aż tak istotne. Za bardzo miejscami odchodzi od bohaterów serialu i historii miasteczka na rzecz teorii spiskowych i nierozwiązanych tajemnic USA przez co przez spory fragment powieści czułem się jakbym czytał Archiwum X. Między Twin Peaks a serialem Cartera zawsze istniały powiązania. Gdyby nie Twin Peaks to pewnie X-Files by nie powstało. Poza tym sporo aktorów z Twin Peaks na czele z Duchovnym pojawiło się w X-F i podobnie jak serial Frosta i Lyncha Archiwum bawiło się schematem serialu, mieszało gatunki filmowe (komedia, SF, thriller, eksperymenty), ale trochę za dużo miejsca poświęcił nawiązaniom do serialu Cartera (i pisze to jako fan XF).  Choć tak na marginesie to szkoda że nie wpadł nikt nigdy na pomysł crossovera TP i XF czyli wspólne śledztwo prowadzone przez Coopera oraz Muldera i Scully.

the_secret_history_of_twin_peaks_005_its_nice_that

Ale wracając do powieści to Mark Frost tak jakby chciał powiązać większość zagadkowych momentów historii USA i teorii spiskowych z historią Twin Peaks. Kolejna rzecz co mi się nie podoba to że jest sporo nieścisłości. Nie będę wymieniał każdej bo są strony poświęcone serialowi gdzie wytknięto wszystkie nieścisłości, ale wymienię kilka. Choćby taka niby drobnostka jak fakt, że Laura zginęła mając mniej lat jak 18 a w książce pisze że 18. Inna rzecz co rzuciła mi się w oczy to taka, iż w serialu Audrey i jej ojciec pogodzili się w ostatnich odcinkach, naprawiły się między nimi relacje, a z książki wynika że tak dobrze między nimi wcale nie było jak serial sugerował. No i chyba największa nieścisłość, której może bym nie pamiętam jakbym serialu nie przypomniał sobie właśnie, bo dotyczy mało istotnej postaci w serialu. Z książki wynika, że mama Normy zmarła kilka lat przed wydarzeniami w serialu, a przecież w 2 serii pojawiła się cała i zdrowa. Mark Frost na temat nieścisłości m.in. wątku mamy Normy odpowiedział na twitterze, że wszystko zostaje wyjaśnione  i chciałbym w to wierzyć. Choć nie wiem jak odkręcą w serii 3 wszystkie nieścisłości jakie są w powieści, a to nie są jedyne jakie można wymienić i parę innych by się znalazło.

Książka kończy się w podobny sposób jak seria 1 i 2 czyli cliffhangerem i może nie tak mocnym jak zakończenie 2 serii, ale tradycja zachowana. Najważniejsze na koniec powiem, że czuje się w powieści klimat serialu i ogólnie jestem bardzo zadowolony z lektury, książkę się czyta szybko, bez znudzenia.  Ale nie polecam jej osobom co nie oglądały serialu i filmu kinowego, bo jednak spoilery  się przewijają czyli kto zabił Laurę i częściowo co do finału serii 2. Poza nieścisłościami, które mam nadzieje zostają wyjaśnione w 3 serii jak obiecuje Frost i w paru miejscach za duże skupienie się na historii USA,  UFO i teoriach spiskowych niż na historii miasteczka to jestem bardzo zadowolony z powieści, którą oceniam na 8/10.

seeyouagain

The Secret History of Twin Peaks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.