The Young Pope

the-young-pope

Różnie bywa z serialami nad którymi mają pełną kontrolę znani reżyserzy co najlepiej pokazał przykład serialu Woody Allena o którym wszyscy pewnie chcieli by jak najszybciej zapomnieć (zresztą sam Allen mówił że popełnił błąd biorąc się za serial). Są też przykłady seriali gdzie tacy reżyserzy jak David Fincher czy Michael Scorsese pokazują co potrafią w Pilotach seriali, a później pełnią jedynie rolę producenta, ale są też  reżyserzy jak np. Steven Soderbergh (The Knick), Bazz Luhrmann (Get Down) i Paolo Sorrentino, którzy od początku do końca mają pełną kontrolę nad swoim serialem.

I największym zaskoczeniem dla mnie jest to że nie Bazz Luhrmann, którego najwyżej cenię z tej trójki( Get Down jest tylko/aż dobre), ale Soderbergh którego filmy prezentują różny poziom stworzył genialny serial The Knick gdzie  Clive Owen zagrał jedną z najlepszych ról w karierze. No i to samo można powiedzieć o serialu Paolo Sorrentino czyli koprodukcji włoskiego Sky, HBO i Canał + z Jude Law w roli Młodego Papieża. Dla mnie to obok tytułowej roli w filmie Dom Hemingway najlepsza jego rola. Największym zaskoczeniem dla mnie jest w przypadku serialu Paolo Sorrentino, że zupełnie nie trafiają do mnie jego filmy, jak np. Młodość z Michaelem Caine i Harvey Keitel czy Wielkie piękno, które nudziły mnie. No i spodziewałem się tego samego w przypadku Młodego Papieża czyli 10 godzin nudy, a dostałem coś pięknego, mądrego, zaskakującego, ale też serialu, który ogląda się lekko.

Może zacznę od wad a później przejdę do tego co mi się podobało. Niestety uważam że nie do końca wykorzystano talent Keaton w roli siostry Mary. Niby jest jej dużo, ale nie robi specjalnego wrażenia. To jedyna rzecz która nie do końca podobała mi się. Jak już jestem przy aktorach to Pius XIII jest to jedna z najciekawszych i najbardziej zagadkowych postaci jakie w ogóle widziałem w kinie i w serialach. Papież składa się z samych sprzeczności, czasami zachowuje się i ma poglądy zupełnie inne jak Franciszek czy Jan Paweł II a za chwilę pokazuje bardziej ludzkie oblicze, pełne miłości. Mógłbym długo rozpisywać się o tym jak fascynującą postać napisał Sorrentino i znalazł idealnego odtwórcę amerykańskiego papieża u angielskiego aktora, który nie tylko gra świetnie co wizualnie pasuje idealnie do papieża.  Zresztą w serialu sami twórcy naśmiewają się z tego jak piękny jest nowy papież i właśnie to jest jedna z wielu rzeczy, która w serialu zaskakuje. Mamy w Młodym Papieżu bardzo dużo humoru, zwłaszcza w momentach gdy ktoś próbuje być mądrzejszy od papieża i chce go przechytrzyć i mu to się nie udaje, jak np. w scenie wizyty premiera Włoch, ale nie tylko. Zresztą każda scena odwiedzin u papieża to mała perełka.

the-young-pope2

Ale jeśli spodziewacie się serialu wyśmiewającego chrześcijaństwo to się zawiedziecie (choć pojawiają się drobne pstryczki w nos co do polityki innych papieży). Tak samo jeśli oczekujecie po serialu drugiego House of Cards czyli papieża który będzie kolejnym wcieleniem diabolicznego Franka Underwooda to też się rozczarujecie. No i jeśli oczekujecie kontrowersji to też tego nie dostaniecie. Choć po czołówce świetnej w której widzimy papieża idącego i leci gwiazda betlejemska w tle a na końcu jest scena z przygniecionym przez głaz Janem Pawłem II może sugerować że serial będzie jechał po chrześcijaństwie, ale tak wcale nie jest.

W każdym odcinku postać grana przez Lawa zaskakuje swoimi decyzjami, zachowaniem, ale też każde jego zachowanie, reakcja ma sens i podobnie jest z serialem – nigdy nie wiadomo czym serial zaskoczy. Pius XIII  jest młody, ale ma poglądy trochę jak ze Średniowiecza gdy Kościoła ludzie się bali. Chce usunąć wszystkich homoseksualistów z Kościoła, aborcje uważa za grzech, msze odprawia po łacinie, ale też nie robi z siebie medialnej gwiazdy, nie chce żadnych swoich wizerunków na talerzach, zamyka się w Watykanie przed wiernymi i spotkania z wiernymi odprawia odwrócony do nich tyłem bo nie są godni zobaczenia go dopóki nie zawierzą całkowicie Bogowi, a jak ktoś zrobi coś co mu się nie spodoba to wysyła go za karę na Alaskę. Uważa że Bóg i Kościół nie są dla ludzi tylko ludzie dla Boga i dla niego, a jak modli się to dosłownie rozkazuje Bogowi by z nim porozmawiał, ale też pokazuje bardziej ludzkie oblicze. Law świetnie odgrywa te sprzeczności z których składa się jego bohater. No i świetna jest też cała reszta obsady na czele z Silvio Orlando jako kardynałem Voiello (oprócz Diane Keaton jak wcześniej wspomniałem), jego przyjacielem z dzieciństwa czy dziewczyną zajmującą się marketingiem.

the-young-pope3

Ważnym wątkiem serialu jest też dzieciństwo papieża. Wielu zawiedzionych jest zakończeniem serialu, ale mnie się bardzo spodobał finał, który jest po prostu piękny. Podoba mi się jak Sorrentino pokazuje w serialu też Watykan, jak taką odrealnioną wyspę ze swoimi zasadami, jak zupełnie obcy świat. Podoba mi się też z jakim współczuciem i troską podchodzi do każdego z bohaterów, którzy są pokazywani jak ludzie ze swoimi wadami. Innym ciekawym wątkiem są cuda, które stanowią prawdziwą zagwózdkę serialu.

Serial Sorrentino więc co oczywiste wizualnie pięknie prezentuje się i obfituje w sporo świetnie zrealizowanych sekwencji. No i ma kapitalną muzykę też – sytuacja podobna jak w The Knick Soderbergha gdzie była pozornie niepasująca muzyka i podobnie jest tutaj jak np. w scenie gdy papież się ubiera a w tle leci “Jestem sexy i wiem o tym” i jest to jeden z wielu przykładów jakie mógłbym podać.

Dla mnie The Young Pope to historia poszukiwań przez Lenny’ego rodziców, sensu papiestwa i wiary w Boga. Ładnie pokazane jest to jak zmienia się bohater na przestrzeni całego serialu. Piękny, ale też trudny serial a jednocześnie nie zanudza. Z pewnością nie napisałem wszystkiego co bym chciał, nawet połowy tego czym zachwycił mnie serial Sorrentino, ale polecam każdemu tą produkcję niezależnie od poglądów jakie się ma religijnych czy politycznych. Jest to jedna z najmądrzejszych produkcji ostatnich lat jaką widziałem, ale też niepozbawiona humoru i lekkości. Jak dla mnie to najlepszy serial 2016 roku jeśli chodzi o premiery/nowości, a nie kolejne sezony (na drugim miejscu American Crime Story). Jestem po prostu zachwycony i czekam na 2 sezon.

Ocena: 9/10

3the-young-pope

The Young Pope

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.