Serial jest nowelą której nie mam dosyć #7

9/10

The Young Pope (seria 1) – serial 2016 roku i największe zaskoczenie też bo w ogóle na tą produkcję nie czekałem. Więcej w recenzji.

the-young-pope

8/10

Thirteen (seria 1) – kolejny kryminalny serial BBC na typowym dobrym poziomie jak większość seriali angielskich. Choć fabuła to nic nowego gdyż dotyczy porwania dziewczynki która wraca po ucieczce do domu po 13 latach nieobecności. Praktycznie taką samą fabułę widziałem ostatnio w 2 serii The Missing gdzie też pokazano reakcje wszystkich bohaterów na powrót zaginionej, niektórzy szczęśliwy, inni nie wierzą że to ta sama osoba, nawet jest próba testu DNA dla potwierdzenia tożsamości jak w serialu z Karyo. A co ciekawe Thirteen leciało kilka m-cy wcześniej jak The Missing na BBC, widocznie scenarzyści obu seriali wpadli na podobny pomysł w tym samym czasie. Choć też fabuła w Thirteen jest zupełnie inaczej prowadzona jak w Zaginionej. Historia jednak odchodzi od standardowego schematu skupiając się bardziej na towarzyszących całemu wydarzeniu emocjach niż na odkrywaniu tajemnicy zaginięcia. Wątek poszukiwań porywacza jest na drugim planie. Serial bardziej skupia się na obserwowaniu nastolatki uwięzionej w ciele dorosłej kobiety oraz rodziny, która już nie jest taka jaką ją zapamiętała Ivy niż na śledztwie. Oczywiście są wady, zwłaszcza to jak nieudolnie postępuje policja (choć para detektywów w roli głównej fajna jest przez to jak się zupełnie nie dogadują co do śledztwa, mają zupełnie odmienne podejście), ale wydaje się iż przez cały serial w ogóle sprawą nie zajmują się tylko sprawa zostaje zakończona tak naprawdę dzięki głównej bohaterce. No i w finale fabuła bardzo przyśpiesza by zamknąć całą historię, ale ogląda się dobrze mimo tego.

thirteen-1-poster

7.5/10

Chuck (seria 3) – najlepszy sezon. Choć po paru pierwszych odcinkach sezonu 3 wcale na taki się nie zapowiadał. Wydawało się że nie mają scenarzyści pomysłu jak prowadzić fabułę, że wszystkie wątki w tym relacje Chucka i Iwonki Strachovskiej (mówi w 3 sezonie też po polsku i dobrze jej idzie jak na aktorkę z Australii o polskich korzeniach) będą się kręcić w kółko, ale od pojawienia się w serialu Kristin Kreuk (m.in. Smalville) oraz Routha rozwijać zaczęli relacje bohaterów i nie tylko pierwszoplanowych, ale i drugoplanowych jak Świetnego oraz przyjaciela Chucka, który już nie jest takim głupkiem jak wcześniej, czy postaci granej przez Adama Baldwina. Co do Kreuk to wiadomo że wcześniej czy później zniknie z serialu i w sumie szkoda bo stworzyła przesympatyczną postać i miała bardzo fajne relacje z Bartowskim, ale wiadomo że Sarah i Chuck są sobie przeznaczeni. Mnie się zrobiło szkoda jak musiała opuścić serial a jednocześnie odcinek pożegnalny z Kreuk to jeden z najlepszych w całym serialu. Zaczynają się w Chucku pojawiać elementy szarości, że to nie tylko zabawa w szpiegów, ale dwuznaczne moralnie decyzje, z którymi trudno żyć. Wcześniej raczej takich wątków nie było a okazuje się, że czasami dokonać trzeba trudnych wyborów o których się nikomu nie powie przez co ludzie mogą cię znienawidzić, czasami też giną drugoplanowe postacie co mnie totalnie zaskoczyło. Kolejne co mnie zaskoczyło to nowy agent w drużynie Chucka grany przez Supermana. Brandon Routh naprawdę dobrze wypadł w roli idealnego agenta, okazało się że grać potrafi. Poza tym sporo nawiązań popkulturowych jak do Supermana właśnie, Nikity Bessona czy Rodziny Soprano (w jednym odcinku wystąpiła dwójka aktorów znanych z serialu HBO) i kilka fajnych gościnnych występów np. Roberta Patricka.

chuck-season-5-review_featured_photo_gallery

7/10

Bosch (seria 2) – Titus Welliver w końcu doczekał się głównej roli a nie grania epizodów i drugiego planu w dobrym serialu kryminalnym o detektywie z wydziału zabójstw w Hollywood Harry’ego Boscha. Fajnie jest obejrzeć serial jak z lat 90-ych, ale w dobrym znaczeniu tego słowa i z ciekawym głównym bohaterem, takim trochę z innej epoki.

maxresdefault

6/10

The Witness for the Prosecution  – BBC wpadło na super pomysł by co rok w Boże Narodzenie leciały adaptacje powieści Agathy Christie. Ciekawy pomysł, bo ile można oglądać kolejne adaptacje sztuk Szekspira czy powieści Dickensa a kryminałów nigdy za mało, ale tym razem jest tylko przyzwoicie. Oczywiście produkcja BBC więc poniżej pewnego poziomu technicznego i aktorskiego, ale nie umywa się ten miniserial (a raczej 2 godzinny film podzielony na 2 odcinki) do zeszłorocznej adaptacji Dziesięciu małych Murzynków z Poldarkiem, Charlesem Dance i Sam Neillem. A z klasykiem Billy Wildera to nawet nie ma co porównywać tej wersji. Jedna z niewielu angielskich produkcji co mnie zawiodła.

witness_for_the_prosecution_2

Serial jest nowelą której nie mam dosyć #7

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.