Mad Max: Fury Road

mad-max-fury-road1

Przypomniałem sobie ostatnio jeden z najlepszych filmów 2015 roku czyli George Millera “Mad Max: Fury Road”. No i to był mój już 4 seans i wciąż jestem zachwycony tak jak byłem za pierwszym razem. Nie pamiętam kiedy ostatnio oglądałem jakiś film tyle razy. Parafrazując zdanie Nuxa: Oh, what a movie, what a lovely movie!:D

Film jest po prostu zajebisty. Już było parę takich filmów w ostatnich latach gdy wystarczyła stara szkoła filmowa czyli ograniczenie CGI do minimum i stara poczciwa kaskaderka, kategoria R i każdy wpadał w zachwyt (np. Raid czy Sędzia Dredd), ale Fury Road jest jeszcze lepsze. Produkcji Millera najbliżej do Raid, bo też mamy ciągle akcje tylko że w Fury Road w ogóle nie byłem zmęczony scenami akcji, a w Raid czym bliżej końca to odczuwałem zmęczenie i znużenie. Może zacznę od tego co mi się niezbyt podobało, żeby nie było że rozpływam się jedynie w zachwytach.

Pierwsza uwaga to dziewczyny, które uciekają przed Nieśmiertelnym Joe – słabe z niej aktorki łagodnie mówiąc (oprócz Charlize Theron oczywiście). Druga  to sprawa, która irytowała mnie też w klasycznej trylogii z Gibsonem czyli kilka scen z przyśpieszeniem. Kojarzycie gonitwy w Benny Hillu? To coś takiego mamy tutaj, ale za dużo tego też nie było, góra parę minut zwłaszcza na początku. No i to jak pokazywali co męczy Maxa, bardzo łopatologicznie co go spotkało. I to w sumie jedyne minusy jakie znajduję, ale nie powodują one że będę narzekał. Poza tym niepotrzebna była jedna scena nakręcona dla efektu 3D.

mad-max-fury-road-tom-hardy-thumb

Jestem zaskoczony, iż film się udał aż tak, bo z tą produkcją od początku były problemy. Już bodaj w 2003 roku chciał Miller kręcić, ale Gibson był zajęty Pasją. Później wybuchła wojna w Iraku i zrezygnowali całkowicie z filmu. W 2006 roku po tym jak Gibson nie był już zainteresowany projektem twórca Mad Maxa postanowił nakręcić  film jako animacje. Plany znowu się zmieniły i w 2009 roku zdecydował się na 2 filmy – jeden o Furiosie a drugi o Maxie. A gdy w końcu zaczęli kręcić to postanowiła wytwórnia o dokrętkach i dali więcej kasy, bo tak się podobno spodobał materiał co nakręcił Miller. Ale nie wierzyłem w taką informację do końca i bardziej obstawiałem że są problemy na planie. Przeważnie jak są dokrętki w czasie filmu to chcą naprawić kiepski film a w przypadku tym nie kłamali jednak.

Co ciekawe pomimo kategorii R film nie jest aż tak brutalny, nie przeginają ze scenami krwawymi wcale. Może pada jedno czy dwa wulgarne słowo, choć są sceny które wydaje mi się że nie przeszły by w niższej kategorii i stąd tak wysoka kategoria. A najlepsze że podobno film oparto na storyboardach głównie i fabułę wymyślono z czasem, czyli rzeczywiście film jest bez scenariusza jak co niektórzy żartują, że jeden pościg. Zresztą fabułę można streścić w jednym zdaniu czyli jechali a potem wrócili:-)

charlize-theron-mad-max-fury-road

Każdy fani trylogii z Gibsonem po tym jak pojawiły się pierwsze info o tym, iż planuje Miller wrócić do świata Mad Maxa to z pesymizmem patrzył na to co ma zamiar zrobić z cyklem, zwłaszcza że ostatnio filmami dla całej rodziny się zajmował reżyser jak Babe – świnka z klasą (tak na marginesie to dobry film). No i facet ma ponad 70 lat i niby nic to nie oznacza bo co ma wiek do tego jak ktoś jest dobrym reżyserem, ale jest kilku reżyserów których forma spadła w ostatnich latach, a Miller postanowił chyba udowodnić, że ma w sobie jeszcze sporo młodzieńczej ikry – zupełnie jak Scorsese ostatnimi filmami. FR jest zrealizowany z takim biglem i powerem, iż młodsi reżyserzy powinni się uczyć od niego jak powinno się kręcić blockbustery. No i ma Miller tak fajne pomysły i poryte, że miejscami chciało mi się śmiać a jednocześnie bić brawo.

Jestem fanem Gibsona (reżysera i aktora), ale przyznam, że nie trylogii Millera. Z filmów jedynie dwójka podoba mi się do której najmocniej nawiązuje Miller w filmie z Hardy. No i trzeba powiedzieć, że jedynka mocno postarzała się. Pamiętam że akcja rozwija się dopiero w ostatnich 15 minutach a Gibson znika czasami na długi czas, jest postacią drugoplanową w sumie. Z takich postapokaliptycznych filmów to od jedynki i trójki wolę np. Wodny Świat z Costnerem – bardzo fajny film przygodowy. No i Gibson ma bardziej szalone role na koncie, bardziej szalony żeby daleko nie szukać był Martin Riggs w cyklu Donnera czy bohater Teorii spisku. Za wiele się nie nagrał Gibson w trylogii Millera, leciał na charyzmie głównie, ma lepsze role na koncie. I też Hardy za wiele dialogów nie ma. Ale przyznam że jeśli ktokolwiek mógł zastąpić Gibsona w tej roli to tylko Tom Hardy, innego aktora nie wyobrażałem sobie w tej roli z młodego pokolenia. I nie mówię tak tylko dlatego, iż uwielbiam z młodego pokolenia anglików tego aktora najbardziej i obejrzę go w każdej roli, nawet w najgorszym filmie.

tom-hardy-mad-max-fury-road-665x385

Nie wiem czemu co niektórzy czepiają się Hardy’ego bo gra dobrze i wcale nie jest go mniej jak Charlize Theron (te jej smutne spojrzenie), oboje są pierwszoplanowymi postaciami. Uwielbiam Gibsona i fajnie byłoby jakby zagrał jeszcze Maxa, bo wcale się aż tak nie postarzał, ale na Toma nie narzekam. W przypadku Toma Hardy podoba mi się ten jego minimalizm w grze. Dialogów ma chyba mniej jak Arnold w Terminatorze, głównie krótkie zdania, a w pierwszej godzinie filmu to posługuje się głównie chrząkaniem, kiwaniem, mruczeniem, pstrykaniem palcami. Słyszałem opinie że Hardy jest wycofany i trochę z przypadku bierze udział w akcji. Co do wycofania się to nieprawda a co do sprawy bohatera z przypadku to tak jest, ale podobnie było w starych Maxach. Przecież przypadkowo pakuje się w nieswoją wojnę Mel tak jak Hardy w FR, ale to taki trochę bohater jak z westernu.

Hardy gra postać w stylu kowboja, rewolwerowca zmęczonego życiem, który przypadkiem pakuje się w kłopoty i w ogóle film ma coś w sobie z westernu. A najlepszy jest zarzut, iż mało mówi Max co prawdą jest, tylko że jak już coś powiedział to chociaż konkretnie gadał. Podoba mi się jak zagrał Hardy czym dłużej myślę o filmie. A fakt że mało mówił nie oznacza od razu, iż jest drugoplanową postacią, bo niektórzy twierdzą że pełni role statysty co zupełnie śmiesznie brzmi. Bardziej obserwatorem jest, bo to nie jego wojna ale nie jest tak, że nie bierze udziału w akcji. Może jestem stronniczy ale uważam że równie dobrze Hardy zagrał Maxa co Gibson. Mel i Tom stworzyli zupełnie innych bohaterów i równie dobrze się w tej roli spisali, a jeśli miałbym wskazać kto bardziej szaloną postać zagrał to Tom Hardy mimo całego mojego uwielbienia dla Gibsona. Choć w sumie bardziej od Maxa w wykonaniu obu aktorów szalone są postacie drugoplanowe, to świat bardziej szalony jest jak oni.

mad-max-fury-road-2

Mówi się też o filmie, że to Charlie Theron jest ważniejsza od Toma Hardy, ale nie do końca tak jest. Zgodzę się że więcej dowiadujemy się o postaci granej przez Theron, która nawet bez ręki i z obciętymi włosami nie traci nic ze swojej urody. Imperatorka Furiosa (nawet postaci mają fajne ksywki jak np. jeden z zakapiorów nazywa się Rictus Erectus) jest równorzędnym partnerem Maxa co pokazują zresztą napisy początkowe w których nazwiska aktorów pojawiają się w tym samym czasie. Tak naprawdę głównym bohaterem filmu nie jest Furiosa ani Max tylko duet jaki stanowią razem. Furiosa jak i Mad są to ludzie po przejściach, którzy próbują przeżyć w tym świecie wśród całej zgrai świrów. Więc Max nie okazał się kobietą jakby powiedział Jerzy Stuhr w Seksmisji.

charlize-charlize-theron-1693653-1024-768

Co do aktorstwa Theron to nie dziwię się, że ludzie zachwycają się jej rolą bo świetna aktorką jest co wiadomo od dawna. No i ma więcej scen od Hardy’ego gdzie może też trochę pograć. Film to praktycznie akcja non stop, kilka minut na uspokojenie, za chwilę akcja, a właśnie te sceny spokoju, ciszy dosłownie jak np. spotkanie Furiosy ze swoimi rodaczkami to jedne z najlepszych momentów w filmie (nie licząc scen akcji. Podoba mi się też że nie ma żadnego love story między bohaterami tylko jest współpraca. Theron i Hardy mają fajną chemię i to wystarczy. Zero romansu na który zresztą w tak intensywnym filmie czasu nie byłoby.

mad-max-fury-road4

Super był też Nicholas Hoult grający Nuxa oraz Wieczny Joe, którego gra aktor znany z jedynki. Choć akurat Joe nie miał specjalnie jakiejś popisowej sceny czy nawet dialogu ale za to nadrabiał samym wyglądem. W ogóle tutaj nawet najmniej istotna postać jest jakaś (poza żonami Immortal Joe), więc jeśli zginęła postać, która pojawiła się dosłownie na chwile to było mi przykro. I to właśnie wyróżnia Fury Road od większości innych superprodukcji napakowanych akcją, że widzowi zależy na bohaterach, a nie podziwia się tylko popisy kaskaderów, efekty specjalne i scenografię. Ale największą gwiazdą FR jest gitarzysta – facet kultem obrośnie. Do tego stopnia mi się spodobał, że jak zginął pod koniec to przyznam się że wkurzyłem się. A tak naprawdę nic o nim nie wiemy poza tym że gra na gitarze. I taka ciekawostka iż to jest prawdziwy australijski muzyk o pseudonimie iOTA.

charlize-theron2

Film ma sporo fajnych smaczków, detali a jednocześnie tyle się dzieje, iż ciężko ogarnąć wszystko za pierwszym razem. Muzyka super, choć to w sumie typowe walenie w kotły, ale jest idealnie zgrana z obrazem. Film ma od groma kapitalnych ujęć i pięknych scen. No i miejscami nawet potrafi wzruszyć i zachwycić pięknym obrazem jak np. scena z Theron i jej rodaczkami. Nie tylko w spokojnych scenach, ale i sekwencjach akcji jest sporo kapitalnych ujęć i pomysłów po których chce się bić oklaski. Ale nie dziwne bo za zdjęcia odpowiada facet od filmów Petera Weira jak np. Świadek, Wybrzeże moskitów, Stowarzyszenie umarłych poetów czy Autostopowicz z Hauerem, Goryli we mgle, Rain Man, Firmy i Angielskiego pacjenta i wielu innych filmów. Ekipa z reżyserem, montażystką i zdjęciowcem to ludzie przynajmniej po 60-e są, niektórzy z emerytury wrócili, a stworzyli film co deklasuje większość blockbusterów młodszych twórców Hollywood.

charlize-theron-8

Widziałem wiele dobrych filmów gdzie akcja pędzi non stop jak np. Speed, ale jednak nie zachwyciły mnie tak jak innych, nie zachwyciły mnie jak restart trylogii Millera. Obok restartu Planety Małp to jeden z lepszych powrotów do starego cyklu. Dawno nie widziałem filmu w czasie którego nawet nie wiem ile razy ciary mi przeszły jak  w pierwszych 40 minutach, bo chyba z 6 czy 7 razy, w pewnym momencie przestałem liczyć. Oczywiście jak napisałem wcześniej wady też są, można się wielu rzeczy przyczepić, ale nie przeszkadzają w oglądaniu, to są drobne rysy na doskonałej całości. Zgadzam się że pierwsza scena akcji robi największe wrażenie, ale później wcale gorzej nie jest. Każda scena akcji wymiata w tym filmie. I jak powstanie kontynuacja to nie wiem jak przeskoczy poprzeczkę jaką sobie zawiesił Miller – będzie ciężko.

Charlize Theron Visits "The Tonight Show Starring Jimmy Fallon"

Filmem zachwycony jestem od premiery, podobnie jak większość widzów, dziennikarzy i krytyków niezależnie od płci. No i podoba mi się moda jaka panuje od jakiegoś czasu, iż coraz większą rolę odgrywają w filmach kobiety, a nawet grają postacie przeznaczone dawniej dla mężczyzn i wypadają równie dobrze jak faceci. Oczywiście to nie pierwszy taki przypadek, bo była np. Sarah w Terminatorze, Ripley w serii Alien, ale w ostatnich latach wyraźnie ta moda się nasiliła w kinie jak i w telewizji. Nie mam nic przeciwko temu, więcej podoba mi się taka moda.  

Nie wiem czy Fury Road przejdzie do klasyki kina postapo, za wcześnie by o tym mówić i nie mnie to oceniać. Czas pokaże, ale od seansu w kinie wiem i każdy kolejny seans to potwierdził, że dawno nie widziałem tak dobrej superprodukcji. Nie mam nic przeciwko prostych fabularnie filmom jak np. Gravity jeśli są zrealizowane w taki sposób jak film George Millera, gdzie widać że reżyser i ekipa z sercem podeszli do realizacji. A jeśli ktoś się zastanawia czy warto oglądać nie znając poprzednich epizodów to moim zdaniem można, bo film jest tak zrealizowany, że nawet jak pojawiają się nawiązania do poprzednich części to nie są najważniejsze. Zresztą to bardziej reebot, nowy początek niż kontynuacja trylogii.

charlize-theron-jadore-dior-bts02

Nie pamiętam kiedy ostatnio jarałem się jakimkolwiek rozrywkowym filmem jak Mad Max: Fury Road. Przyznam szczerze, iż na FR poczułem się jak dziecko, które przeżywa super przygodę. Dawno takich odczuć na filmie nie miałem, dawno nie czułem takiej radości płynącej z tego co widziałem. A ja raczej jestem oszczędny w zachwalaniu i jak panuje powszechny zachwyt nad filmem to podchodzę z ostrożnością, bo mogę się zawieść, ale w tym przypadku okazało się, że jednak nikt nie przesadza.

Widziałem też Black and Chrome Edition czyli czarno białą wersję i fajnie wygląda postapo świat w takiej wersji. Ogląda się równie dobrze jak kinową wersję, ale jednak wolę kolorową a Black and Chrome Edition traktuję bardziej jako ciekawostkę. Ocena taka sama w przypadku tej wersji jak i kinowej. Ten film nigdy nie znudzi mi się (nawet nie pamiętam jaki w ostatnich latach tak często film oglądałem, kiedyś Moulin Rouge czy trylogię Władca Pierścieni, ale to dawno temu było).

Ocena: 9+/10

27042_21.tif

Mad Max: Fury Road

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.