A Series of Unfortunate Events

mv5botg3ode2nzgtodfkms00odhlltgzodktzmy2nzu5ndc5nwu4xkeyxkfqcgdeqxvynju0njk5nzc-_v1_

“A Series of Unfortunate Events” opowiada o trójce rodzeństwa, które dostaje się pod opiekę hrabiego Olafa, ich kuzyna oraz aktora pozbawionego talentu polującego na ich fortunę. Nie porównam serialu z wersją filmową z Jimem Carreyem, bo pamiętam tylko Jima, który był świetny w roli Hrabiego i ogólne wrażenie że podobało mi się. Ale nie na tyle pamiętam by wdawać się w szczegóły.

A co do produkcji od Netflixa to twórcy serialu wpadli na ciekawy pomysł. Serial składa się z 8 odcinków, w których zaadaptowano cztery powieści podzielone na cztery rozdziały czyli 1 i 2 odcinek tom I, 3 i 4 odcinek tom II, itd. Więc w sumie to są cztery filmy pełnometrażowe trwające około 90 minut i z każdym kolejnym rozdziałem jest coraz lepiej. Strona wizualna super, fajna muzyka Jamesa Newtona Howarda i fajne postacie (choć niektórzy wkurzają swoją głupotą jak np. Poe).

mv5bzjg1yza0nwmtmja3ys00ognklthlzgutowq2zmi4njc4zwm3l2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjc5mjg0nju-_v1_sy1000_sx1500_al_

Chociaż mam mały problem z dzieciakami w roli głównej – jak Melina Weissman w roli Wioletki daje radę to Louis Hynes jako Klaus trochę nudnawy jest. Dziewczyna w roli Wioletki może nie jest super utalentowana, ale nadrabia urokiem dziecięcym (ma chyba najsmutniejsze spojrzenie jakie widziałem na ekranie).  No i od Klausa lepsze jest niemowlę czyli Słoneczko (Presley Smith) ze swoimi komentarzami. Ale większość pozostałych bohaterów jest ciekawsza od dzieciaków na czele z narratorem Lemony Snicketem (odpowiednik pisarza w powieści), w którego wcielił się Patrick Warburton. No i ja przez cały serial miałem przed oczyma Johna Hamma z serialu Mad Men, tak podobny jest do niego.

mv5bodhkmte2oditodkymi00owm4lwfjy2etngfinwm1n2fhzwuzl2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjc5mjg0nju-_v1_sy1000_sx1500_al_

Największą gwiazdą serialu jest Neil Patrick Harris, który ma doświadczenie estradowe, potrafi śpiewać, aktor znany głównie z występów na scenie oraz prowadzenia różnych ceremonii, więc miał szansę w serialu pokazać cały swój talent i wykorzystał okazję. No i Olaf mimo tego, że to negatywna postać to chyba przez to jak sympatycznym aktorem jest Harris to Hrabia wydawał mi się mimo swojej nikczemności i głupoty i tak sympatyczną postacią. Hrabia jest też aktorem beznadziejnie słabym, ale uważa się za geniusza aktorstwa, więc w każdym odcinku przebiera się za różne postacie by dopaść dzieciaki ze swoją ekipą, która jest po prostu przezabawna. Dla samego Harrisa i jego ekipy warto serial obejrzeć.

mv5bmja5ndixnjgxmv5bml5banbnxkftztgwnjyymtq2mdi-_v1_sx1500_cr001500999_al_

Lubię Harrisa, choć tak po prawdzie nie oglądałem z nim żadnego serialu. Nie widziałem  np. “Jak poznałem waszą matkę” i znam go jedynie  z ról drugoplanowych, więc nie mogę powiedzieć czy w każdej roli też wypada sympatycznie. Widziałem jedynie kapitalny miniserial internetowy zrealizowany przez twórcę Buffy czyli Jossa Whedona “Dr. Horrible’s Sing-Along Blog” w którym też był rewelacyjny i pokazał cały wachlarz swoich umiejętności.  Całość “Dr Horrible” trwa tylko 45 minut, więc polecam nadrobić wszystkim, którzy nie mieli przyjemności obejrzeć tej produkcji.

Wracając do serialu Netflixa to idealny serial nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też starszych widzów, zwłaszcza miłośników klimatów Wesa Andersona, Tima Burtona połączonych z Barry Sonnenfeldem, który zresztą jest reżyserem tego serialu (kiedyś np. Faceci w czerni, Rodzina Adamsów, a obecnie kręci takie padaki jak Nine Lives, więc dobrze że za serial się zabrał skoro ma takie chały kręcić jak Nine Lives).

Seria Niefortunnych Zdarzeń” to czysta groteska, surrealizm i inteligentny humor oraz sporo zabawy dialogami. Nie czytałem żadnej z powieści na podstawie których oparto 1 sezon co oznacza, że nie mogę porównać jak wypada w porównaniu z książkami, ale skoro to serial czyli więcej godzin jak w filmie to domyślam się, że obyło się bez skrótów. Zresztą autor książek Daniel Handler jest jednym z producentów, więc pewnie zadbał by udało się przenieść klimat książek do produkcji Netflixa.

Ocena: 8/10.

mv5bzme0ntjizdgtzjgyoc00nda1ltk5mzqtmdaxngi4mgu4nwewl2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjc5mjg0nju-_v1_sy1000_cr0014991000_al_

A Series of Unfortunate Events

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.