Silence

silence_poster

Akcja Milczenia toczy się w XVII wieku w Japonii ogarniętej prześladowaniami chrześcijan. Film oparty jest na powieści Shusaku Endo i opowiada o dwójce jezuitów (Andrew Garfield i Adam Driver), którzy postanawiają odnaleźć swojego mentora (Liam Neeson) gdyż krąży plotka, że wyrzekł się wiary i przeszedł na buddyzm.

Jak to bywa z osobistymi projektami o których filmowcy marzą od kilkudziesięciu lat (podobno Scorsese marzył o tym filmie 30 lat), to często nie do końca się udają. Wydawałoby się że tak jest w tym przypadku, bo dominują głównie negatywne opinie o filmie. Co mnie zaskoczyło to wcale nie jest słaby film, nawet nie jest nudny mimo prawie 3 godzinnego seansu (no po 90 minutach zacząłem się lekko niecierpliwić, ale to też wina późnego seansu bo była już 2 w nocy), tylko dobry. Oczywiście jest kilka wad i mam na myśli zbyt dużo monologów głównego bohatera, czasami wystarczyły by same obrazy czy kilka scen kiczowatych. Chociaż akurat ta jedna scena którą mam na myśli gdy jezuita się przegląda w strumieniu pasuje idealnie do filmu. Nie uważam jej za wadę mimo tego, że jest bardzo dosłowna (piszę tak ogólnie, bo nie chce spoilerować co dokładnie się wydarzyło).

120170219192324

Poza tym Issei Ogata, który gra gubernatora walczącego z chrześcijanami gra  tak jakby się urwał z Bondów z lat 60 i grał przerysowanego złego, kogoś w stylu Blofelda na przykład. Nie gra źle,  ale irytował mnie swoją manierą grania. Za to pozostali aktorzy z Azji grają świetnie jak np. tłumacz (Tadanobu Asano) czy Kichijiro (Yosuke Kubozuka) czyli japoński Judasz, który ciągle zdradza i non stop szuka odkupienia. Garfield, Driver i Neeson grają też dobrze, ale jednak azjatycka obsada ich deklasuje.

Obawiałem się nudnego filmu i ambitnej porażki a dostałem dobry, choć nierówny film. Jest to film nie tyle o poszukiwaniach jezuity tylko o tym jaki jest sens męczeństwa i o niedostatkach języka i trudnościach w porozumieniu się. Główny bohater grany przez Garfielda jezuita Rodrigues uświadamia sobie, że Japończycy chwalą Boga, ale tak naprawdę wierzą w swojego. Odbierają wiarę chrześcijańską w sposób odmienny od chrześcijańskiej tradycji – dają się katować nie tyle dla Boga co dla jezuitów.

silence-martin-scorsese-493736.jpg-r_1920_1080-f_jpg-q_x-xxyxx

Milczenie jest też o tym, iż błędem była próba narzucenia Japończykom wiary chrześcijańskiej co wynika choćby z rozmów Rodriguesa z gubernatorem w których odpowiedzi gubernatora brzmią bardzo sensownie. Jest to też film o Japonii, która się broniła przed nowym. Nie są pokazywani Japończycy jako ci źli tylko jak walczą z przyjezdnymi, którzy chcieli zmienić dawny porządek rzeczy. Są oczywiście sceny tortur, ale reżyser nie przesadza z pokazywaniem aktów przemocy, tylko są pokazywane z dystansem i wstrzemięźliwością, bez ekscytacji przemocą. Film nie gloryfikuje cierpienia tylko stawia pytanie czy męczeństwo i tyle ofiar było konieczne.

Silence to podobny przypadek co inny film Scorsese na temat wiary i religii. Mam na myśli Ostatnie Kuszenie Chrystusa czyli film też nie do końca udany i podobnie jak opowieść o jezuitach zbierał przesadną i niezasłużoną krytykę (chociaż z innych powodów), ale to też film dobry mimo wad. Oczywiście Silence to nie jest Scorsese znany z Wilka czy filmów gangsterskich, ale jest to wciąż film reżysera, który chyba nie potrafi nakręcić filmu poniżej dobrego poziomu. Choć nie zaskakuje mnie że wielu widzów uważa, iż to nuda nad nudami gdyż reżyser niczego widzom wcale nie ułatwia, choćby przez to jak film jest nakręcony. Dobre kino i trudne w odbiorze, ale warte uwagi i zostające w głowie na długo po seansie. Ocena: 8/10

silence-2

Silence

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.