This is Us

this-is-us

This is Us to zaskakujący przypadek serialu ze stacji NBC, który nie tylko podoba się (prawie) wszystkim czyli widzom, dziennikarzom i krytykom, ale bije rekordy oglądalności (finał miał ponad 12 milionów widzów) co w przypadku seriali ze stacji ogólnodostępnych jest coraz rzadziej spotykane. Od dawna stacje ogólnodostępne przegrywają z serialami z kablówek (np. HBO, AMC, SHowtime, itd) oraz z serialami od Netflixa, Amazon jeśli chodzi o poziom techniczny produkcji jak i oryginalność. W kablówkach twórcy mogą pozwolić sobie na wiele więcej, mają pełną swobodę twórczą (i nie chodzi tylko o seks i przemoc) przez co stacje takie jak FOX, ABC, NBC w ostatnich latach skupiają się na przywracaniu do życia dawnych swoich hitów w czym zwłaszcza celuje ostatnio FOX (nowe sezony Archiwum X, Prison Break, 24 godziny), bo nie mają żadnych hitów  i oglądalność tym stacjom leci na łeb na szyję.

Pod względem oryginalności pomysłów przegrywają z kablówkami, więc tym większe zaskoczenie, że powstał serial w NBC dobry, który się podoba. No i ma dużą widownię, która raczej nie spadała mimo pełnego sezonu (18 odcinków). A największym zaskoczeniem jest fakt, że jest to serial obyczajowy i produkcja, która nic nowego nie wnosi do gatunku, więc nawet za bardzo nie ma co się rozpisywać o serialu. Serialem tym pokazała telewizja, że wcale nie trzeba coraz większych budżetów i gwiazd w obsadzie i wymyślnych (pozornie) fabuł oraz wizualno muzycznych majstersztyków by widzów zachwycić, a taka panuje ostatnio moda w serialach, tylko czasami wystarczy prosty pomysł. Czasami siła sukcesu tkwi w prostocie.

this-is-us2

Jest jeszcze jeden dobry serial ze stacji ogólnodostępnych American Crime (nie mylić z American Crime Story o sprawie O. J. Simpsona), który bardziej pasuje do kablówek, gdzie co sezon jest inna historia. AC skupia się co sezon na innym wątku, na innym problemie społecznym USA (w najnowszej serii dotyczy imigracji i praw pracowniczych) i podobnie jak w serialach twórcy American Horror Story i American Crime Story obsada jest taka sama tylko grają co sezon inne postacie. Zmierzam do tego, że This is Us i American Crime pokazują, że jednak czasami trafi się coś wartego w telewizji ogólnodostępnej w USA a nie tylko na kablówkach, Netflixie, Amazonie.

This is Us to jedyny serial jaki oglądałem w ostatnim sezonie z ogólnodostępnej stacji (oprócz 24 – Legacy). Nawet nie pamiętam kiedy widziałem w ostatnich latach nie tyle dobry obyczajowy serial co po prostu serial z tego gatunku w telewizji. Oczywiście były np. Cudowne lata, Dzień za Dniem, ale te seriale leciały w telewizji ze 100 lat temu. Co prawda widziałem rok temu 1 sezon serialu angielskiego The A World, który przypomina klimatem This is Us, ale to produkcja niszowa o której słyszeli chyba tylko miłośnicy seriali angielskich  i może fani Christophera Ecclestona.

this-is-us-chrissy-metz-sterling-k-brown-justin-hartley

This is Us to serial o życiu po prostu, w którym mamy kilku bohaterów. Wszystkie postacie to ciekawe i sympatyczni bohaterowie, którym się kibicuje (nawet jeśli czasami są zbyt idealni). Podoba mi się w serialu, że umiejętnie łączy wątki obyczajowe z humorem oraz dramatycznymi sytuacjami, więc to nie taki serial dołujący po którym człowiek by najlepiej z sobą skończył. Nawet jak porusza poważne tematy jak np. śmierć bliskiej osoby to udało się scenarzystom znaleźć odpowiedni balans i nawet jak widz się wzruszy to nie popadnie się w depresję tylko dalej się chce oglądać. Za sukcesem serialu stoi Dan Fogelman, znany z serialu Galavant, który mało kto oglądał i został skasowany po 2 sezonach (fajna rozrywka parodiująca baśnie, w stylu produkcji takich jak Shrek połączonych z musicalem).

indeks

Widać rękę tego scenarzysty w dialogach, mam na myśli odcinki co on napisał w Tacy jacy jesteśmy. Odcinki pisane przez showrunnera są najlepszymi w sezonie na czele z epizodem Memphis. Wiele widzów narzekało na finał, ale ogólnie to dobry odcinek jak spora większość z osiemnastu, choć zgadzam się że do najlepszych mu brakuje trochę. Może dlatego bo bardziej ogląda się go nie jak finał serii na który bardziej pasuje mi właśnie Memphis, tylko jak rozpoczęcie sezonu kolejnego. Większości aktorów nie znam co grają głównych bohaterów, a mam na myśli Chrissy Metz’a, Susan Kelechi Watson, Chrisa Sullivana, Rona Cephasa Jonesa czy Milo Ventimiglia i Mandy Moore. Jedynie kojarzę Sterlinga K. Browna ze świetnej roli oskarżyciela w jednym z najlepszych seriali 2016 roku czyli American Crime Story za którą aktor słusznie zebrał wszelkie możliwe nagrody (zresztą serial też większość nagród zebrał).  Kojarzę też Justina Hartley’a z roli Zielonej Strzały (tak, tego z Arrow) w Smallville.

Oczywiście This is Us nie jest ideałem, są słabsze i lepsze odcinki, wątki nieudane i ciekawe, ale przy 18 epizodach to normalna sprawa. Czekam na nowy sezon (NBC zamówiło już 2 i 3 serie), który liczę że będzie na tak dobrym poziomie jak 1 sezon.

Ocena: 8/10

03634f188e60057bd0062ace52c3dea6

This is Us

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.