Seriale#6

Samurai Jack (serie 1-4)

Wszystko obecnie wraca do telewizji jak 24 godziny, X-Files, Prison Break, Twin Peaks czy serial animowany Tartakovsky’ego Samuraj Jack opowiadający o losach tytułowego samuraja, który został wysłany w przyszłość, do świata w którym rządzi Aku. W każdym odcinku walczy z zakapiorami Aku i stara się wrócić do swoich czasów. Przyznam że nie oglądałem tej produkcji jak leciała kilkanaście lat temu i namówił mnie Jarod na nadrobienie serialu, bo wie że lubię seriale w których sporo się eksperymentuję. Więc dziękuję mu bo świetna rozrywka:-)

Sporo odcinków bo 52, ale krótkie, bo trwają tylko 20 minut, więc szybko się nadrobiło. Nie oglądałem innych seriali Tartakovsky’ego, choć słyszałem sporo dobrego o jego animowanym serialu Star Wars – Clone Wars. Samuraj leciał na Cartoon Network w latach 2001-2004 a teraz powrócił na Adult Swim tylko w wersji dla starszych widzów.  Po nadrobieniu serii 1-4 okazało się, że to wcale nie jest produkcja dla dzieci, tylko dla starszych widzów. Twórca serialu wpadł na ciekawy pomysł, aby produkcja nie dostała wysokiej kategorii wiekowej tylko została uznana za produkcję dla dzieci. Sługusy Aku to są głównie roboty i cyborgi. Sceny walk można podsumować  ręka, noga, mózg na ścianie, więc przeciwnicy są rozrywani, dekapitowani, przecinani w pół, wybuchają, ale to nie są ludzie,  więc krwi  nie ma i dzięki temu serial ma kategorię dla dzieci.  Znakiem rozpoznawczym serialu jest wysmakowana kolorystyka, charakterystyczna kreska oraz to, że każdy odcinek to zupełnie inny klimat. Serial czerpie dużo z kultury, mamy nawiązania do np. Księgi dżungli, Gwiezdnych wojen, Łowcy androidów, Mad Maxa, Lśnienia, 300, a nawet są odcinki w klimatach Davida Lyncha, kina noir oraz całkowicie odjechane, jakby po zażyciu sporej dawki narkotyków, itd. Mógłbym jeszcze długo wymieniać to z czego czerpie lub do czego nawiązuje ekipa scenarzystów. W Samuraju jest też dużo humoru, w którym rządzi przede wszystkim Szkot, ale nie tylko, bo też antagonista i protagonista serialu są czasami pokazywani z komediowej strony. Za humor odpowiada m.in. scenarzysta tak zwariowanego serialu jak “SpongeBob Kanciastoporty” opowiadającego o przygodach gąbki morskiej, więc jeśli kojarzycie SpongeBoba to wiecie jakiego poczucia humoru możecie po “Samuraju Jacku” spodziewać się. A co do Szkota to zdecydowanie go za mało, powinien być więcej razy albo dostać swój serial.  Serial świetnie pastiszuje całe gatunki, eksperymentuje. Nie można też zapomnieć o fenomenalnej muzyce, która jest odpowiednio dostosowana do każdego odcinka. Najgorsze są pierwsze  4 odcinki 1 serii (zwłaszcza z psami), ale z każdym następnym jest coraz lepiej. Od 2 serii poziom jest jeszcze lepszy i utrzymuje się taki cały czas czyli przynajmniej bardzo dobrze. Trzeba też powiedzieć o świetnych scenach akcji i pojedynkach – sceny są tak rewelacyjnie zmontowane, idealnie zgrane z genialną muzyką, że wyglądają jak połączenie pojedynków np. Jackie Chana ze scenami akcji z filmów np. Johny Wick, Mad Max – Fury Road. Znakiem rozpoznawczym serialu jest też to, że dialogi ograniczone są do minimum. Najważniejszy jest obraz i muzyka, które to elementy są zgrane idealnie. Przez to jak mało Jack ma dialogów to przypomina mi trochę głównego bohatera granego przez Clinta Eastwooda w westernach włoskich Sergio Leone. Bardzo dobra rozrywka, którą polecam każdemu. Pora zabrać się teraz za powrót serialu i nie mogę się już doczekać. Ocena: 8+/10.

Profile

The Expanse (seria 2)

Najlepsza space opera jaką obecnie można oglądać w telewizji, jeszcze lepszy drugi sezon jak pierwszy. Wątki polityczne też są ciekawe, a w poprzedniej serii trochę kulał ten wątek. Jeśli w The Expanse dalej poziom będzie się podnosił to może dorównać nawet Battlestar Galactica. Ocena: 7.5/10.

The Expanse - Season 2

The Get Down (seria 1B)

Niby poziom podobny drugiej połowy do pierwszej połowy serii pierwszej, odcinki zleciały szybko, ale też nie robią już takiego wrażenia jak w 1A poza kilkoma scenami.  Widać że zaoszczędzili na budżecie w 1B w porównaniu z  1A przez co mniej scen jest za które się kocha/nienawidzi Luhrmanna. Oczywiście są typowo luhrmanowskie sekwencje czyli bombastyczno-krzykliwo-kiczowate i trafiają się genialne sceny w serii 1B,  jak np. sekwencja w klubie gdzie śpiewa Guardiola – choćby dla tej jednej sceny warto obejrzeć część 2 sezonu pierwszego, ale jest takich scen o wiele za mało. Porządna jest druga połowa i jak to w przypadku filmów Luhrmanna budzi  serial różne emocje. Jeśli lubicie jego kino to Wam przypadnie do gustu a jak nie, to najlepiej odpuście sobie seans. Ocena: 6+/10.

getdown-czolo

The Last Kingdom (seria 2)

Zdecydowanie lepszy sezon drugi od pierwszego. Ostatnie Królestwo nazywane jest biedniejszą wersją Wikingów i to widać jak nie domaga budżetowo serial, ale od Wikingów jest serialem lepszym (mam na myśli najnowsze serie) i potrafi swoje wady zminimalizować do minimum. W serialu BBC o wiele więcej się dzieje, cały czas jest akcja w 8 odcinkach, a nie tak jak w Wikingach, który przez większość epizodów przynudzał w ostatniej serii. Chociaż obie produkcje mają zupełnie inny klimat. Sceny walk są naprawdę dobre, zarówno te z dużą ilością statystów jak i pojedynki  jeden na jednego. W porównaniu z poprzednią serią poprawiły się dwa elementy. Przede wszystkim główny bohater czyli Uhtred, który mocno irytował w 1 serii, a w 2 serii zacząłem gościa lubić. Może dlatego, iż w pierwszych odcinkach 2 serii dostaje trochę łupnia i facet się jednak zmienił na lepsze. Czasami nawet zaczyna myśleć, bo wcześniej scenarzyści pokazywali go często jak faceta w gorącej wodzie kąpanego, który za wiele nie myślał tylko działał pod wpływem emocji, a od wydarzeń z początku 2 serii postać ewoluowała na plus i to cieszy. Oczywiście ma wciąż wady, które wkurzają zwłaszcza jego kompanów, ale zmienił się. Kolejną dobrą zmianą jest to, że muzyka jest lepsza, a przez dodanie kobiecego wokalu przypomina troszkę mi muzykę Clannad z serialu Robin Hood. Klimat ma serial fajny i ogólnie to polecam. Ocena: 7/10.

the_last_kingdom_2-5

Seriale#6

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.