Twin Peaks – seria 3, odcinek 5

S03E05 Case files.mkv_snapshot_09.15_[2017.06.06_18.36.50]

Można po piątym odcinku powiedzieć oficjalnie to co widać już było w 3×04, że Lynch zszedł na ziemię, nie odlatuje ju tak jak w odcinkach 1-3 co dla jednych zaletą a dla innych wadą jest. Ciekawe tylko na jak długo 🙂 Case Files to dobry odcinek. Nie ma żadnych “zabawnych” scen, które wywołują zażenowanie i irytacje – może dlatego że Andy’ego i Lucy nie ma. Zaznaczam że będą spoilery, bo bez spoilerów nie da się omówić na tym etapie serialu.

Podobnie jak druga połowa trzeciego odcinka oraz czwarty mamy do czynienia z jedną wielką komedią pomyłek i nie jest już tak hardcorowo w kwestii odlotów Lyncha jak na początku. Co do Dougiego i tego dlaczego większość ludzi traktuje go tak jakby nie widzieli co się z nim dzieje to spotkałem się z opinią, iż jest to komentarz twórców na to jakie są relacje międzyludzkie, że pokazują w tym wątku twórcy znieczulicę społeczną, ze niby ludzie współczują, ale tak naprawdę nic nie zrobią, tylko pokazane jest w bardzo przerysowanej formie. Takie wytłumaczenie na tą całą komedię pomyłek ma dla mnie sens. Chociaż też nie jest tak, iż nikt nic nie widzi, bo Naomi Watts skomentowała jego zachowanie słowami, że “ma jeden ze swoich epizodów, dziwnie się zachowuje” i w pracy też pojawiły się komentarze co do Dougiego zachowania. Więc Dougie nie pierwszy raz się tak zachowywać musiał już.

S03E05 Case files.mkv_snapshot_43.41_[2017.06.06_18.40.58]

Komedia pomyłek czyli sporo dobrych komediowych scen jak np. z żoną szeryfa, scena w windzie z kawą. Widać że wolno do siebie dochodzi Cooper, ale jednak przypomina sobie. Chodzi mi o scenę ze słowem agent i sekwencję z pomnikiem gdy ciągle patrzył na buty. Nie zdziwię się że jak wejdzie w swoje buty agent, które pewnie są w hotelu Twin Peaks to wróci stary dobry Dale. Pewnie dlatego pokazano co się stało z kluczem z motelu z Twin Peaks.

Jest coraz więcej muzyki dobrej, która idealnie uzupełnia wydarzenia w odcinku jak np. w scenie co Dougie obserwuje chłopaka w samochodzie i w tym momencie leci ambient jak z Mulholland Drive czy w przezabawnej scenie w windzie leci jazz typowy dla tego serialu. Brzmiały te kawałki jak Badalamenti, ale nie jestem pewien czy to jego muzyka, bo prawie każdy utwór w tym odcinku to kawałki różnych piosenkarzy, zespołów jak np. w kapitalnej scenie z córką Shelly w samochodzie. Taka ciekawostka co do muzyki, że w scenie, której akcja toczy się w Bang Bang, w której pojawia się nowy bohater o nazwisku Horne (mam nadzieję że to nie syn Audrey) i wygląda jak klon postaci granej przez Dennisa Hoppera w Blue Velvet, gra zespół Trouble syna Davida Lyncha (na gitarze gra).

Jest to ich własny kawałek a nie kompozytora filmów Lyncha. W ogóle w odcinku 5 jest wiele godnych zapamiętania scen jak choćby z doktorkiem Jacoby. Szybko wyjaśnili o co chodzi z łopatami i zaleciała mi ta scena Monty Pythonem. No i rewelacyjna ostatnia scena z Cooperem, ale też strasznie dołująca (plus doskonałe “Windswept” Johnny Jewel’a w tle) przez pokazanie samotności głównego bohatera i jego zagubienie. MacLachlan jest rozczulający w tych scenach, Coopera aż chce się przytulić i pragnie się by jak najszybciej wszystko wróciło do normalności. Ale trzeba zaznaczyć, że jak za długo będzie trwał ten wątek to może zacząć być męczący mimo świetnej gry aktora.

S03E05 Case files.mkv_snapshot_37.18_[2017.06.06_18.40.17]

Ładnie też oddali Frost i Lynch hołd aktorowi co grał Boba w jednej ze scen a przy okazji potwierdzili to co wiadomo od czasu finału 2 serii. Sporo gościnnych występów było też w odcinku 5 jak Tom Sizemore (ale się postarzał), Jim Belushi, Knepper (nawet u Lyncha gra rolę niesympatyczne). No i przede wszystkim Amanda Seyfried jako córka Shelly, która w 3 serii wydaje mi się być klonem Laury Palmer (w takim sensie, że ma podobny charakter czyli zadaje się z niewłaściwymi facetami co sprowadzi pewnie na nią kłopoty). Pana C. było mało tym razem, ale i tak namieszał w końcówce. No i mimo małego epizodu scena była świetna.

Więcej scen dzieje się w Twin Peaks w odcinku 5 w porównaniu z poprzednimi i oprócz córki Shelly poznajemy też Stevena Burnetta, jej męża. Oczywiście wciąż są wątki poza miasteczkowe, ale odniosłem wrażenie, że czym dalej to coraz bardziej fabuła będzie się skupiać na tytułowym miasteczku. Pojawia się kilku znajomych już jak Nadine, Norma i Mike, kumpel Bobby’ego Brigsa, którego w ogóle nie poznałem początkowo. Wygląda że Mike wyszedł na ludzi, choć biorąc pod uwagę jego przeszłość to może zaskakiwać. Fajny stanowi kontrast jak przypomni się jakim wkurzającym łebkiem był, a opieprza Stevena Burnetta, który też rozumem nie grzeszy na rozmowie o pracę, że nie przyjął by go nigdy gdyż napisał beznadziejne CV.

S03E05 Case files.mkv_snapshot_07.18_[2017.06.07_12.16.50]

Z tym sezonem Twin Peaks ciekawe jest to, że nieważne na jakim poziomie są odcinki, bo nawet w najsłabszym (choć poniżej przyzwoitego poziomu nie było jeszcze epizodu) jest przynajmniej kilka takich scen po których odcinek chcę obejrzeć ponownie, sekwencje które z głowy nie chcą wyjść. Nawet już nie wiem ile razy oglądałem poszczególne sceny z tego odcinka, o których wspomniałem już wcześniej. Mam tak po każdym odcinku i też po każdym nie mogę się doczekać na kolejną godzinę z serialem, choć epizody nie kończą się cliffhangerami mocnymi. Akcja się wolno toczy, wolniej nawet jak w oryginalnym serialu, ale skoro to 18godzinny film według słów Lyncha a nie serial, więc mnie to nie dziwi jak wolno fabuła się buduje. Podsumowując Case Files to dobra robota, nie mam się do czego przyczepić, wszystko mi się w odcinku podobało, ale bez zachwytów specjalnych też, czyli epizod na 7/10 (4.5/6).

Twin Peaks – seria 3, odcinek 5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.