Seriale#7

W kilku zdaniach o serialach co ostatnio nadrobiłem/skończyłem. W końcu nie samym Twin Peaks serialomaniak żyje:-D

 Feud: Bette and Joan

Kolejny serial antologia najbardziej zapracowanego obecnie twórcy czyli Ryana Murphy, znanego z seriali takich jak Glee, American Horror Story i serialu o procesie O.J. Simpsona. Po sukcesie tego ostatniego (w pełni zasłużone nagrody) praktycznie nie schodzi z planu, bo z tego jak się nie mylę kręci właśnie cztery seriale i kolejne są już w planach.

Tak na marginesie Noah Hawley czyli twórca Legion i Fargo, to cienias w porównaniu z Murphy. Hawley nie wie czy da radę stworzyć kolejną serię Fargo, a kręci tylko dwa seriale rocznie. Murphy kręci przynajmniej cztery w sezonie i nie tylko daje radę co robi coraz lepsze seriale:-) Po świetnym American Crime Story stworzył kolejną równie dobrą antologię opowiadająca o słynnym konflikcie między gwiazdami Hollywood Joan Crawford (Jessica Lange) i Bette Davis (Susan Sarandon). Choć bardziej jest to historia tego co z aktorkami tak naprawdę robi Hollywood i jest to obraz bardzo gorzki. Hollywood to tak naprawdę wyścig szczurów gdzie liczy się tylko bycie na szczycie, a najgorzej jak aktorzy zaczną się starzeć, bo wtedy są zapominani, spychani na margines i grają w chałach albo są zmuszani do przejścia na emeryturę. Serial pokazuje że sława to wcale nic pięknego. Aktorzy i reżyserzy to tak naprawdę są zabawki dla producentów, są jak mupety na sznurkach, którymi Hollywood dyryguje i jeśli sława minie lub czymś się podpadnie to są zastępowani młodszymi modelami.

Cieszy powrót Lange do serialu Murphy’ego i świetnie się spisała w roli Crawford. Co prawda gra prawdziwą zołzę miejscami, ale udało się aktorce uczynić z tej gwiazdy dawnego Hollywood człowieka z krwi i kości, zwłaszcza w odcinku ostatnim gdzie Crawfrod jest widzowi szkoda. Ale jeszcze lepsza jest Susan Sarandon w roli Davis. Choć zaskoczyło mnie to, że serial o konflikcie aktorek, a tak naprawdę rola Sarandon w połowie sezonu schodzi na plan drugi i więcej jest Lange. No i nie skupia się tylko na scysjach między gwiazdami jakie miały miejsce na planie “Co się zdarzyło Baby Jane?”, bo od połowy sezonu akcja dzieje się już po nakręceniu tego filmu i fabuła opowiada o dalszych losach aktorek.  Ale w ostatnich odcinkach Sarandon i Lange mają z powrotem równorzędne role. Dobrze wypadli też Stanley Tucci i Alfredo Molina. W ogóle cała obsada jest super, a od strony technicznej typowa pierwszorzędna robota Murphy’ego. Ocena: 8/10.

40e5f672f992748b86a658250ed90191

 

Line of Duty (seria 4)

Kolejny sezon jednego z najlepszych seriali angielskich, który awansował ze stacji BBC 2 do BBC i jeden z największych hitów w Anglii. Choć w Polsce raczej mało znany, może wśród miłośników seriali angielskich. Każdy sezon opowiada o wydziale AC-12, który zajmuje się korupcją i przestępstwami popełnianymi wśród policjantów. Tym razem na celowniku AC-12 jest policjantka, której nie można niczego zarzucić grana przez Thandie Newton. Kolejny dobry, trzymający w napięciu sezon. Podoba mi się też to, że główna bohaterka nie daje sobą pomiatać wydziałowi wewnętrznemu. No i co mnie zaskoczyło fabuła powiązana jest z poprzednimi seriami, przynajmniej częściowo, a byłem pewien że wszystkie wątki pozamykano w 3 serii. Minimalnie gorszy sezon jak najlepsze czyli drugi i trzeci, ale lepszy od 1 serii i wciąż to jest dobra produkcja. Choć trzeba uważnie oglądać, bo niby akcja nie pędzi  do przodu, toczy się dość wolno, ale opiera się na zbieraniu/szukaniu dowodów i przesłuchaniach, czyli duża ilość dialogów. Czekam na 5 sezon. Ocena: 7.5/10.

indeks

 

Prison Break (sezon 5)

Za wiele sobie po tym powrocie nie obiecywałem, bo nigdy fanem PB nie byłem. No i początkowo ten 9 odcinkowy powrót nawet mile mnie zaskoczył. Oczywiście sezon był głupi przeokropnie i co trochę “przeskakiwał rekina”, ale nie narzekam bo tak samo były w seriach 1-4. Pierwsze dwa odcinki oglądało się zaskakująco dobrze, ale czym dalej to było coraz gorzej a finał osiągnął poziom żenady. Wiem że główny bohater to połączenie Boga (w końcu zmartwychwstał), superbohatera z McGyverem, ale to co zafundowano w finale to… w sumie nie wiem jak mam zdanie skończyć. Może powiem co się stało i to Wam zobrazuje z jakim serialem mamy do czynienia. W finale bohater musi dostać się do tajnego biura głównego zła, ale dostęp chroni czytnik twarzy. Oczywiście Michael obszedł te zabezpieczenia, a takim sprytnym sposobem, że  na obu dłoniach wytatuował sobie twarz Posejdona. Poniżej macie zdjęcie gdybyście nie uwierzyli.  Gdyby nie to że oglądam (prawie) wszystkie seriale do końca, mało kiedy rezygnuję, to bym odpuścił w połowie sezonu, ale dotrwałem do końca z nadzieją że nie skusi się FOX na 6 sezon. A jak kiedyś powstanie kolejna seria to sobie daruję, chyba że będzie miała bardzo pozytywne opinie w co nie wierzę. W porównaniu ze średnim 24-Legacy na który też narzekałem, to jednak wolałbym obejrzeć drugi raz tamten powrót niż sezon 5 “Skazanego na śmierć”. Stawiam 3/10, ale  to i tak za dużo.

prison-break-twist5

 

Samurai Jack (seria 5)

Najlepsza reaktywacja serialu po kilkudziesięciu latach ze wszystkich seriali które powróciły i skończyły się już (porażką czy sukcesem jest nowe Twin Peaks okaże się dopiero we wrześniu po emisji całości, ale na razie dobrze jest). Widać od początku sezonu, że dla starszego widza i nie tylko przez krew i sceny przemocy. Choć też nie do końca wykorzystał Tartakovsky pełną swobodę twórczą jaka dostał tym razem. Bohater się postarzał, zmienił, ale to wciąż Jack. A co do Aku to postarzał się i przeżywa depresję i kryzys osobowości, ogólnie znudzony jest życiem:-D Podoba mi się że tym razem mamy jeden wątek główny a nie pojedyncze historie jak  było w seriach 1-4. Tak jak zawsze było w tym serialu to w tym powrocie po wielu latach też są świetne sceny akcji, genialna muzyka, animacja. Ogólnie to znakomite zamknięcie historii Jacka. Jedyne czego może brakować to humoru, który jest, ale wydaje mi się, że nie w takich dawkach jak w seriach 1-4. Ocena: 8+/10

Samurai-Jack-5

 

The Americans (seria 5)

Dobry 5 sezon, choć trochę słabszy od poprzedniego. Oczywiście wolno się fabuła toczy jak to w tym serialu (może poza odcinkiem 11 gdzie sprawdzali Rosjanke która mogla ale nie musiała też współpracować z Niemcami w czasie II wojny), ale można odnieść wrażenie, że jeszcze wolniej jak w seriach 1-4. Pewnie dlatego sporo miłośników historii małżeństwa – agentów KGB pracujących w USA w latach 80  narzeka, iż w 5 serii nic się nie dzieje. Oczywiście nie było takiego przyśpieszenia jak w serii czwartej gdzie w pierwszej połowie można by odnieść wrażenie, iż ekipa serialu się śpieszyła tak jakby dowiedzieli się, że nie będzie kolejnej serii i zakończyli w połowie sezonu większość wątków. Ale z drugiej strony ten serial to nigdy nie był serial akcji. Wolne tempo w 5 serii służy temu byśmy dowiedzieli się więcej o głównych bohaterach, rozbudowaniu postaci, widać jak są na skraju wyczerpania i mają dość tej gównianej roboty jak powiedział w jednym z odcinków Phillip. Przedostatni sezon to dobra podbudowa pod sezon finałowy. Ocena: 7/10.

watch_The_Americans_Season5_Episode1_online

 

The Lefftovers (seria 3)

Pozostawieni to jeden z lepszych seriali ostatnich lat. Przyznam że jestem jego fanem, ale też nie uważam za arcydzieło jak spora część widzów od czasu 2 serii. Bardzo dobry serial, świetny, ale też mający swoje wady. Zresztą każdy mój serial ma wady poczynając od Twin Peaks, przez X-Files, a kończąc na Breaking Bad. Pozostawieni to serial Damona Lindelofa między innymi, znanego wcześniej z serialu Zagubieni. Zresztą Lost i Leftovers mają ze sobą bardzo wiele wspólnego (choćby przez formułę serialu czyli innego bohatera w każdym odcinku) i wcale nie zdziwiłbym się jakby kiedyś ktoś wpadł na pomysł crossoveru obu produkcji. Dla mnie Pozostawieni to właśnie taka bardziej ambitniejsza wersja serialu Lost.  A trzeba przyznać Lindelofowi że umiejętnie wybrnął z zakończenia w finale serialu i nie spotkało go to co po finale Lost. Nie zebrał batów od fanów serialu HBO tak jak było z zakończeniem Zagubionych, którego to finału nie mogą mu darować do tej pory (choć aż tak słaby nie był wcale). Lindelof zabezpieczył się już w czasie emisji 1 serii Pozostawionych ogłaszając, że tutaj nie poznamy odpowiedzi co się stało z ludźmi którzy znikneli gdyż jest serialem o tytułowych Pozostawionych, którzy borykają się ze stratą i próbują sobie poradzić na różne sposoby. No i tym razem dominują pozytywne opinie, ale nie tylko o 3 serii, tylko też o finale serialu. Przyznaję że odcinek dobry, nawet bardzo dobry, ładne zamknięcie, ale były lepsze odcinki w tej serii (gorsze też, w sumie jeden czyli przedostatni). The Leftovers w 3 serii podobnie jak w poprzednich sezonach jest jak zawsze świetnie zagrany, wyreżyserowany, że świetną choć za mało razy wykorzystywana muzyką i sporą dawką humoru (wszelkie przesadnie patetyczne sceny mówiące o wielkich rzeczach równoważone są przez humor i to bardzo czarny).

Ten serial to taki, który się uwielbia albo odrzuca z miejsca co widać choćby po 1 serii gdzie prawie w ogóle humoru nie było co wielu odrzuciło i dopiero przy bardzo zachwalanej 2 serii większość widzów zaczęła nadrabiać, choć ja specjalnej różnicy w poziomach sezonów nie widzę. Wszystkie sezony prezentuje wyrównany poziom, inaczej bym odpuścił po 1 serii jakby była kiepska. Choć przyznam że fanem serialu zostałem dopiero pod koniec 2 serii gdy stacja HBO ogłosiła że 3 seria będzie ostatnia. Za 3 sezon postawię 8/10 bo nie mam się do czego przyczepić. I jeszcze na marginesie powiem że zabawny przypadek, iż akurat w poniedziałki razem z tym serialem leci na HBO nowe Twin Peaks, którego Damon Lindelof jest ogromnym fanem oraz filmów Lyncha co widać w Pozostawionych, widać jakie filmy z rodzicami oglądał i na jakim kinie się wychował.

the-leftovers-season-3-poster_FULL

Seriale#7

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.