Twin Peaks – seria 3, odcinek 14

S03E14 The Return, Part 14.mkv_snapshot_05.05_[2017.08.17_13.35.23]

Spoilerów dużo będzie. Ciekawa sprawa w przypadku odcinka We are like the dreamer, który jest oceniany w fandomie jako jeden z najlepszych, a ja po raz pierwszy pomyślałem w tej serii skąd taki zachwyt, bo dla mnie nie dorównuje 3×11 lub 3×08, czyli odcinkowi z bombą. Oczywiście jeden z lepszych, ciągle się coś dzieje, ale były lepsze jak dla mnie jak choćby te co wymieniłem, ale nie tylko. Spodziewałem się też kolejnej gównoburzy po spoilerach jakie wyciekły po pomyłce w emisji w Niemczech tydzień temu (zamiast 3×13 wyemitowali 3×14), że odjechany odcinek, a widocznie chyba już wszyscy odpadli co mieli odpaść skoro mało już kto narzeka.

Praktycznie nie ma sceny co nie podobała by mi się. Może zacznę od początku czyli od sceny rozmowy Gordona z Lucy, później jest zabawna scena z pomywaczem okien ala ninja (jedynie ta przeszarżowana gra reżysera, a Lynch dobrze wypada w roli dyrektora tylko nie w tej scenie), poprzez ciekawą scenę z Diane (do której jeszcze wrócę), a kończąc na scenie snu z Moniką Bellucci. No i ten dialog “A dzisiaj znowu mi się śniła Bellucci” i miny Tamary i Alberta:-)Nie ma to jak spełnić swoje marzenie czyli zaangażować aktorkę do zagrania samej siebie we śnie Gordona/twórcy serialu. Jestem pewien, że Lynch zaprosił ją do serialu, tylko po to by spędzić kilka dni w Paryżu i napić się z nią w kawiarence kawy, ale najważniejsze że scena istotna i jest klimatyczna. Fajnie przechodzi w scenę znaną z filmu “Ogniu krocz ze mną” z Jeffiersem (tylko dialog jest odrobinę zmieniony).

S03E14 The Return, Part 14.mkv_snapshot_12.04_[2017.08.17_13.36.46]

Jestem prawie pewien, że w tej scenie z Bellucci miał być Bowie też osobiście. Nie przypadkowo od pierwszego odcinka wracają do jego postaci, miał odgrywać większą rolę w 3 serii, ale nie mógł z wiadomych powodów i przerobili skrypt. Pewnie pojawiłby się z Moniką Bellucci albo bez niej i powiedział jej dialog. Ale najważniejsze że oddali hołd Bowiemu, jak każdemu co odszedł z ekipy serialu. Został jeszcze tylko Jack Nance czyli Pete do uhonorowania – przyjaciel Lyncha, który zagrał w prawie każdym filmie do Zagubionej Autostrady łącznie i mąż aktorki grającej Pieńkową Damę.

A co do Diane i twistu to przyznam że zaskoczył mnie i podobał mi się. Pomysł fajny że akurat dwie ulubione aktorki Lyncha czyli Laura Dern i Naomi Watts grają przyrodnie siostry. Nie przeszkadza mi to, że Diane nigdy nie widziała Dougiego Jonesa. Można to wytłumaczyć tym, że nie utrzymywały kontaktu ze sobą siostry jak powiedziała Diane. Choć ja do końca też Diane nie wierzę, że mówi wszystko.

S03E14 The Return, Part 14.mkv_snapshot_13.52_[2017.08.17_13.37.47]

A później przenosimy się do Twin Peaks gdzie drużyna Franka Trumana wybiera się do Pałacu Królika, ale wcześniej jeszcze aresztują mendę czyli Chada. Co do sceny wyprawy do Pałacu Królika muszę pochwalić reżysera, montażystę oraz dźwiękowców za wytworzenie trzymającej w napięciu atmosfery. Trzeba zaznaczyć, że scena dzieje się w dzień, przy słonecznym świetle a jest niesamowita. No i później następuje akcja z Andy.  Dla mnie cała sytuacja z Andy  to nie jest żaden trolling reżysera co uwielbia robić w tej serii.

Może głupkiem czasami jest Andy, ale to on  w 2 serii odkrył co oznaczają rysunki, że jest to mapa. Uważam też, że akurat jego ściągnął do Białej Chaty Olbrzym, bo Andy to bohater, która ma w sobie najwięcej empatii, jest czysty jak Cooper w obecnym stanie, jest trochę jak dziecko czyli niewinny. No i tak na marginesie Olbrzym a raczej jak już oficjalnie podano Strażak to chyba fanem Star Treka jest. Chodzi mi o to jak się przywitał z gliniarzem. Ciekawe jest też to,  że kolejny raz widzimy w serii 3 jak bohaterowie serialu oglądają razem z nami “Twin Peaks” na ekranie.

S03E14 The Return, Part 14.mkv_snapshot_18.57_[2017.08.17_13.38.22]

Później następuje przedziwna sekwencja w więzieniu z dziewczyną, która pomogła Cooperowi w 3×03, Chadem i pijakiem wyglądającym jak zombie. Świetna sekwencja, która przeraża, a jednocześnie zabawna i sprawia satysfakcję jak widzi się reakcję Chada na to co się dzieje. Ale czy tylko mnie ta scena przypomniała podobną sekwencję z Pilota serii 1 gdy Bobby i James zamknięci byli w więzieniu. Chodzi mi o scenę jak Bobby zaczął szczekać (?) do Jamesa, tylko że w 3 serii mamy podkręconą i przerysowaną jeszcze bardziej.

A później spotykamy Jamesa, który okazuje się, że poza łamaniem kobiecych serc i śpiewaniem rzewnych kawałków pracuje u Bena Horne’a jako ochroniarz razem z chłopcem z Anglii, który ma rękawiczkę i której zdjąć nie może. W scenie opowieści o co chodzi z rękawiczką poczułem się jakbym oglądał lynchowe kino o super bohaterach, coś w stylu twinpeaksowego “Iron Fist”:-D

S03E14 The Return, Part 14.mkv_snapshot_35.36_[2017.08.17_13.39.09]

No i na koniec mamy scenę z Sarah Palmer, która jest chyba najlepszą sekwencją w odcinku. Choć same dobre w odcinku były sceny. Jest przerażająca i niepokojąca, ale też zaskakująco mało subtelna jak na Lyncha. Oczywiście Grace Zabriskie zagrała świetnie. Są różne teorie co do tego co się właściwie stało (choć powiem, że gościowi po prostu należało się). Podejrzewam że po zabiciu dzieciaków w 3×01 Matka/Eksperyment powędrowała do Twin Peaks. W poprzednich odcinkach Sarah powiedziała, że coś się z nią dzieje, więc jak pokazali ją w sklepie to była jeszcze ona, ale jak przyszedł Hawk to już była odmieniona. Pewnie w nią wstąpiła Matka albo to może być też jej sobowtór.

Choć nie sądzę że Sarah jest dziewczynką co zjadła karaluchozabę w 3×08, bo wiek się nie zgadza. W 1956 roku dziewczynka wyglądała na więcej jak 11 lat a tyle lat w 1956 miała Sarah. W ogóle ta scena z Sarah w 3×14 jak z horroru klasy B to mi się z  Rocky Horror Picture Show skojarzyła (chodzi mi o te usta co się pojawiają). Ale to też nie takie znowu zaskoczenie, bo mama Laury była podatna na siły z Chaty. Pamiętam jak w finale 2 serii była scena gdy mówiła demonicznym głosem.  Muszę też dodać że w końcówce odcinka dotarło do mnie, że 3 sezon to częściowo pastisz seriali z gatunku SF i horrorów. W 3 serii mamy nie tylko demony, ale zombie, dzieci wyglądające jak z Egzorcysty i dziwne stwory. Oczywiście w poprzednich seriach też sporo było pastiszu, ale różnych gatunków filmowych i seriali, jak np. opery mydlanej, ale w tej serii to najwięcej pastiszu mamy horrorów, SF i to czasami takiego klasy B.

S03E14 The Return, Part 14.mkv_snapshot_47.44_[2017.08.17_13.41.17]

Ostatnia scena części 14 to kolejna sekwencja w Bang Bang, ale chyba jeden z niewielu przypadków gdy widać połączenie między rozmową nieznanych nam postaci z tym co się dzieje w serialu. Wspomniany jest Billy, którego chyba już wszyscy szukają, a z opisu przypomina pijaka-zombie z więzienia. No i w tej scenie też upadła prawie na pewno (piszę prawie na pewno, bo w tym serialu nigdy nic nie wiadomo) teoria o śpiączce Audrey gdyż wspominają dziewczynę, którą Audrey nienawidzi. Jak się dowiadujemy Tina podobnie jak Audrey miała romans z Billy.

Podobała mi się też bardzo piosenka na końcu, ale muszę powiedzieć, że takiego nędznego śpiewania z playbacku to dawno nie widziałem jak w przypadku Lissie. A ogólnie co do strony dźwiękowej serii 3 to miałem pisać już o tym wcześniej jak świetnie operują dźwiękiem, wszystkie odgłosy kapitalnie budują atmosferę. Nieważne czy sceny toczą się w dzień czy w nocy to napięcie jest niesamowite. Oglądam ze słuchawkami na uszach i kapitalnie się słucha serialu. Polecam oglądanie 3 serii na jak najlepszym sprzęcie, bo  nawet dźwięk odgrywa istotną rolę.

We are like the dreamer to jeden z lepszych epizodów 3 serii, ale mnie w przeciwieństwie do fandomu nie podobał się aż tak jak np. 3×11 czy 3×08. Dobry, ale te odcinki wyżej oceniam i dlatego postawię 7.5/10 (5-/6). Więc prawie bardzo dobry, ale czegoś mu zabrakło by dać całą ósemkę. Ale liczę że poziom zostanie utrzymany do końca, a zostały już tylko 4 epizody.

P. S. Oddano hołd Davidowi Bowie jak już wspomniałem, ale wpadłem właśnie na pomysł, że mogliby zamienić agenta Jeffiersa np. w gramofon albo w inny instrument grający, który porozumiewa się za pomocą piosenek Davida Bowiego. To byłoby genialne na poziomie meta i pasujące idealnie do tego jak niektóre postacie ewoluowały w serii trzeciej.

S03E14 The Return, Part 14.mkv_snapshot_26.43_[2017.08.17_13.38.51]

Twin Peaks – seria 3, odcinek 14

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.