Twin Peaks – seria 3, odcinek 16

S03E16 The Return, Part 16.mkv_snapshot_02.23_[2017.08.29_18.14.13]

Duża dawka spoilerów. “No Knock, No Doorbell” podtrzymuje tradycje dobrych odcinków pod rząd, bo kolejny do którego nie mogę się przyczepić. Mam nadzieję że to nie zmieni się. I to nie tylko zasługa wiadomo jakiej sceny na którą wszyscy czekali od odcinka 3. Więc teoria o której pisałem chyba przy poprzednim odcinku się sprawdziła z liczbą 3 i 15, które to liczby pojawiły się w epizodzie trzecim.

Ale nim przejdę do najważniejszego fragmentu odcinka to muszę powiedzieć, że już początek mi się podobał z jazdą ojca i synalka stojących po złej stronie mocy.  Muszę powiedzieć, że Lynchowi udaje się te jazdy samochodem tak kręcić że nie nudzą, ale trzymają w napięciu. Mamy w tej scenie pokazane jak Richarda Horne’a kocha tatuś. To jego “oh, żegnaj synu” i jeszcze sms z uśmieszkiem do Diane co wysłał.

Szkoda  że chyba już nie zobaczymy młodego Horne’a i to w duecie z panem C,  sądziłem że pożyje do finału, ale z drugiej strony gościowi należało się.  W tej scenie pojawia się też Jerry Horne. Nie jestem pewien czy ten moment jak biegł w jednym z poprzednich odcinków to było w wyniku tego co (prawie) widział w 3×16, czy ta scena miała miejsce wcześniej jednak. A później mamy wątek z tarantinowską parą czyli Tim Roth i Jennifer Jason. No i bardzo fajna, zwłaszcza jej finał, w typowym właśnie tarantinowskim stylu.

S03E16 The Return, Part 16.mkv_snapshot_11.18_[2017.08.29_18.15.20]

Choć można też powiedzieć, że jak u braci Coen finał, ale trzeba też zaznaczyć, że kiedyś takie kino kręcił Lynch. No i mamy kolejny smaczek polski (już nawet nie wiem który w 3 serii) gdy wkurzył morderczy duet polskiego księgowego (tak ta postać nazwana jest w napisach na końcu) i dochodzi do masakry. Upodobali sobie Lynch i Frost w przypadku nowych postaci, przynajmniej jeśli chodzi o negatywne, uśmiercanie w spektakularny sposób. Mąż Becky najprawdopodobniej się zabił, Richarda prąd dopadł, a Chantal i Hutch zginęli wkurzając polskiego sąsiada Jonesów. No i ten dialog braci Mitchum – “Co to za dzielnica? “Ludzie żyją w stresie dużym”. Uwielbiam Kneppera i Belushiego w 3 serii, te miny jakie strzela choćby Belushi, np. w scenie z Cooperem w limuzynie. Chcę spinoffa z braćmi Mitchum.

S03E16 The Return, Part 16.mkv_snapshot_48.35_[2017.08.29_18.19.57]

A co do Coopera to dostaliśmy to na co czekaliśmy. Choć zapewne większość uzna, że stało się to o wiele za późno, bo za kilka dni 2 ostatnie odcinki. Ja nie narzekałem i nie raz pisałem w recenzjach poprzednich odcinków czemu mi się podoba ten wątek,  ale też zaznaczyłem, że rozumiem czemu wielu widzom nie odpowiada. Domyślałem się też do czego ten wątek prowadzi, po co jest i to potwierdza definitywnie w tym odcinku sam Cooper mówiąc jak szczęśliwy był w tej rodzinie, gdy żegna się. Zresztą w pewnym sensie w 3 serii widzieliśmy spełnienie marzenia Coopera czyli mieć rodzinę o którym mówił w 1 serii, tylko w podkręconej wersji to pokazano. Sezon 3 ma tytuł Powrót i to odnosi się do Coopera, czyli powrotu agenta do życia po 25 latach. Dla mnie o tym jest ten 18godzinny film, a nie o powrocie do miasteczka. A jak to w filmach to co najlepsze funduje się na finał, na koniec.

Ładnie zakończyli wątek scenami z szefem Dougiego, braćmi Mitchum, a przede wszystkim sceny z Cooperem i rodziną Dougiego są niesamowite. A scena przebudzenia Coopera jest bardzo satysfakcjonująca – warto było na nią czekać tyle tygodni. Mamy też oczywiście trochę trollingu, bo Mike mówi to co chyba każdy w tej scenie pomyślał czyli “W końcu!”.

Najważniejsze, że jak tylko się przebudził mamy dokładnie tego samego Coopera, który jest gotowy do pracy. Może facet się zmienił, trudno powiedzieć po paru minutach z nim, ale wydaje się to być wciąż ten sam dobry agent Cooper co pokazuje już w scenie z włosem. Cała sekwencja w szpitalu jest świetna. Moment gdy powiedział Dale  Cooper “Ja jestem z FBI” to tak doskonała była, że brakowało chyba tylko jego słynnego kciuka. W ogóle ta scena cała z głównym motywem serialu, czyli jazda do kasyna samochodem jest tak rewelacyjnie zrealizowana, że przez te kilka minut miałem banana na twarzy. No i jeszcze równie dobra scena pożegnana z rodziną Dougiego z której wynika, że wszystko pamięta Dale. Scena działa, wywołuje emocje, wzrusza, bawi. Nie wiem co mam napisać jeszcze by opisać wszystkie emocje jakie mi towarzyszyły w tych scenach.

S03E16 The Return, Part 16.mkv_snapshot_30.10_[2017.08.29_18.17.46]

Ale nie na samym Cooperze się odcinek skupia, bo był też ciekawy wątek z Diane, w którym dowiedzieliśmy się co stało gdy ją odwiedził Coop. Potwierdziło się to co wiele osób podejrzewało, ale dowiedzieliśmy się też czegoś więcej (chociaż takie teorie też były). Oczywiście  teraz rodzą się kolejne pytania, czy w takim razie gwałt o którym wspomina to gwałt na Diane i gdzie jest oryginalna Diane? Na pewno stworzył tulpę pan C i gdzieś Diane przetrzymuje.

Opowiadała FBI nieswoje wspomnienia tylko prawdziwej Diane, wskazuje na to dialog “ja to nie ja”.  No i czy rzeczywiście żona Dougiego i Diane to siostry?  Ciekawie teraz wypada scena spotkania pana C i Diane  w jednym z pierwszych odcinków, zupełnie inaczej odbiera się tą rozmowę o wspólnie spędzonym czasie. Warto zaznaczyć, że Laura Dern świetnie się spisała. Więc jeśli więcej nie zobaczymy aktorki to miała ładne pożegnanie. No i jeszcze to fuck you na koniec rzucone do Mike’a:-D

S03E16 The Return, Part 16.mkv_snapshot_37.15_[2017.08.29_18.18.05]

A na koniec odcinka występuje w Roadhouse Eddie Vedder (Pearl Jam), ale okazuje się że to wcale nie koniec, bo pojawia się Audrey z mężem (?). Po występie Veddera zapowiedziany zostanie “Audrey Dance” czyli słynny kawałek Badalamentiego z kultowej sceny z 1 serii TP. Scena dobra, choć wydaje mi się że Audrey tak rękami nie machała w 1 serii. Więc mamy fanserwis, ale też trolling. Chyba też pierwszy raz w 3 serii epizod zakończył się cliffhangerem, ale zaczyna podobać mi się to jak rozwija się ten wątek. Mam nadzieję że dostaniemy coś więcej w kolejnych odcinkach, jakąś odpowiedź. Chociaż już można różne teorie snuć co się dzieje. Powiem tylko tyle, że na napisach końcowych gra zespół “Audrey Dance” Badalamentiego, ale wersję od tyłu i słychać elektryczność, a wiadomo co to w uniwersum Lyncha i Frosta oznacza. Podoba mi się to jak w serialu jest ważny dźwięk, jaką rolę odgrywa w pchaniu akcji muzyka i ścieżka dźwiękowa.

Dwa odcinki do końca a serial przyśpieszył, wiele wątków się ładnie łączy, a jednocześnie coraz bardziej gmatwa i dokładają Lynch i Frost nowe pytania. Ja co prawda od początku nie liczyłem na to, że poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania, i nie dlatego że to niemożliwe w ciągu 2 godzin odpowiedzieć na wszystko, ale dlatego, że nie z tego Frost i Lynch znani są. Pewnie co ważniejsze kwestie zostaną zakończone, dopowiedziane, a pozostałe wątki zostaną otwarte i fani będą rozkminiać przez lata.

S03E16 The Return, Part 16.mkv_snapshot_54.49_[2017.08.29_18.21.10]

Chociaż po tym jak zakończono wątek z Naomi Watts to podejrzewam, że seria 3 może zakończyć się jednym wielkim szczęśliwym zakończeniem co byłoby zaskakujące, zwłaszcza jak zna się filmy Lyncha, ale z drugiej strony kilka filmów Lyncha miało proste i szczęśliwe zakończenia jak np. Dzikość serca. No chyba że na koniec dostaniemy twist wywracający serial do góry nogami tak jak było w finale 2 serii z którym zostaniemy na zawsze. A muszę zaznaczyć, że nie wierzę w 4 serię by powstała i w sumie nie wiem czy chciałbym by powstała mimo tego jak podoba mi się 3 seria. Nowe TP to ma być podobno zamknięcie historii rozpoczętej 26 lat temu i chciałbym by tak pozostało a nie nowe otwarcie serialu.

To chyba wszystko co chciałem napisać o No knock, No Noorbell. Nie mam się do czego przyśpieszyć – epizod 16 podobał mi się z każdą minutą coraz bardziej. Może zaznaczę tylko tyle na koniec, że wcale nie zdziwię się jak jednak okaże się, że to nie koniec trollowania i w przedostatnim epizodzie czyli siedemnastym nie będzie Coopera (przecież musi dojechać) tylko dopiero w ostatnim się pojawi. Nie zdziwię się jak zakończą wątki miasteczkowe w 17 odcinku (np. Jamesa i twinpeaksowego Iron Fista, córki Shelly) a w finale skupią się na Cooperze. Ocena: 8+/10.

S03E16 The Return, Part 16.mkv_snapshot_23.22_[2017.08.29_18.16.52]

Twin Peaks – seria 3, odcinek 16

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.