Seriale#16

Chance (seria 2)

Dobry drugi sezon serialu Hulu  o doktorze psychiatrii, który postanawia pomagać ofiarom przestępstw i przemocy nie tylko poprzez spotkania i rozmowy. W 1 serii mieliśmy też wątek romansu doktora z jedną z jego pacjentek, którego w 2 sezonie nie ma, ale powracają pozostałe wątki z 1 serii jak np. rodzina D i problemy córki Chance’a. Co do samego doktora to zaczyna go fascynować coraz bardziej wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę.

Chance upodabnia się trochę jeśli chodzi o sposób działania do swojego współpracownika i przyjaciela czyli D.  A co do ulubieńca widzów to dowiadujemy się o nim więcej w 2 serii, jego wątek jest rozbudowany i czasami nawet pojawia się humor. Pojawia się też nowy główny wątek w postaci Wintera, którego Chance podejrzewa o morderstwa, ale sprawa jest  bardziej skomplikowana. A co do finału to w ciekawym momencie zakończono serial. Jak powstanie 3 sezon to będzie mocno zmieniony serial, przynajmniej wszystko na to wskazuje, że to może być nowy początek, ale z drugiej strony finał 2 serii to mógłby też być finał serialu. Ocena: 7/10.

chance3

Godless (seria 1)

Miniserial Netflixa, czy jak kto woli bardzo długi western (około 8 godzin), który promuje się osobą Stevena Soderbergha. Znany reżyser który niby przeszedł na emeryturę tylko cały czas kręci filmy i seriale jest producentem Godless, ale akurat w przypadku tej miniserii ważniejsze jest nazwisko scenarzysty i reżysera wszystkich odcinków Scotta Franka, znanego m.in z filmu Logan ostatnio (miał coś z klimatu westernu ostatni film z Wolverine). Ogólnie fabuła jest prosta jak budowa cepa gdyż mamy historię rewolwerowca, którego ściga Frank i jego ludzie po tym jak opuścił jego bandę.  W roli rewolwerowca Roy Goode’a dobrze się spisuje Jack O’Connell a w roli antagonisty Jeff Daniels.

Ten drugi wybór może zaskakiwać, ale trzeba przyznać że poradził sobie dobrze w roli złego. Zresztą cała obsada jest nieoczywista a jednocześnie bardzo ciekawa, bo w roli szeryfa Scoot McNairy, którego cenię odkąd zobaczyłem go w serialu “Halt and Catch Fire”. Oprócz ciekawych męskich bohaterów równie ważną rolę w serialu odgrywają kobiety na czele z Alice graną przez Michelle Dockery czy Merritt Wever w roli siostry szeryfa. Ale nawet role drugoplanowe są fajne jak teściowa Alice czy zastępca szeryfa grany przez Brodie Sangstera, którego kojarzę z roli syna Liama Nessona w “To właśnie miłość”. Ogólnie to wszystkie postacie są ciekawe, mają charakter. Fajnie są budowane też relacje między bohaterami i sporo też dobrego humoru oraz dobrych dialogów.

Pod względem wizualnym to jeden z najpiękniej zrealizowanych seriali jakie widziałem, zdjęcia ma przepiękne, a sceny z koniami, to wyglądają prawie jak z seriali dokumentalnych BBC. Nic tylko podziwiać. Godless to obowiązkowa pozycja dla fanów westernów, ale też seans dla widzów cierpliwych, którzy uwielbiają wolno rozkręcającą się akcję. Serial cierpi na wadę wielu współczesnych seriali czyli zbytnie rozciągnięcie wątków przez co oprócz rozbudowania wątków pojawia się wiele typowych zapychaczy. Co prawda serial ma tylko siedem odcinków, ale epizody od trzeciego do szóstego można by sporo skrócić i wiele scen wyciąć. Zbyt długo trwa rozkręcanie akcji, która w pewnym momencie staje w miejscu.

890_godless_101_unit_07647r

Serial ma tak prostą fabułę, że musiał showrunner zapełnić czymś wszystkie odcinki i zapełnił pobocznymi wątkami jak romanse, polowania, czy retrospekcje. Oczywiście dzięki temu lepiej poznajemy każdą z postaci, ale uważam że jednak trochę za dużo miejsca poświęcono pobocznym wątkom (zwłaszcza że odcinki trwają po 70 minut). Wiele osób narzeka na finał, że bardzo odstaje od pozostałych odcinków i jest dość niekonsekwentny w porównaniu z wcześniejszymi odcinkami, ale podobał mi się.

Można się czepiać niektórych rozwiązań fabularnych jak np. to, że w całym miasteczku wszyscy nagle potrafią idealnie strzelać (a bandyci nagle jakoś nie mogą trafić), czy szeryfowi wzrok się poprawił, ale nie przeszkadzało mi to specjalnie. Oglądało się finał nie gorzej jak poprzednie sześć odcinków. Ale powtórzę, że najlepiej by wyszło jakby Godless skrócono do 4 odcinków, bo wtedy wyszedł by serial lepszy. A tak dostałem dobrą rozrywkę, którą oceniam na 7/10. Warto obejrzeć choćby dla aktorów, pięknych zdjęć, świetnej muzyki i scen z końmi.

e6a501d88ccf6a7e225622328ad976b51b18476f

Halt and Catch Fire (seria 4)

Bardzo dobry serial i też bardzo niedoceniany o którym mało kto wie ze stacji AMC. Co prawda tematyka związana jest z informatyką i komputerami w latach 80, z tym jak się technologia zmieniała czyli zupełnie nie dla mnie, ale tak naprawdę to serial obyczajowy/dramat opowiadający o ludziach, ich życiu, problemach, relacjach międzyludzkich. Jest to też jeden z tych przypadków seriali, który zaczyna się przyzwoicie, ale z każdą kolejną serią jest coraz lepszy.

Serial dojrzewa razem z twórcami i z czasem znajduje swój własny styl. Podobnie jest jest z finałowym sezonem, który jest jeszcze lepszy jak poprzednie trzy dobre sezony. A w ostatnim odcinku serial ładnie zatoczył koło. Halt and Catch Fire zacząłem oglądać 4 lata temu ze względu na Lee Pace, którego znam z roli króla elfów w “Hobbicie” i z przeuroczego serialu Briana Fullera “Gdzie pachną stokrotki?”. Pace świetnie sobie radzi w głównej roli, ale równie dobrzy są Scoot McNairy i Mackenzie Davies.

HCF-S4-OTN-Sqz-Promoting-404

Ale przyznam szczerze, że mnie najbardziej spodobała się Donna Clark grana przez Kenny Bishe, która w 1 serii pojawia się na drugim planie, ale z czasem staje się jedną z najważniejszych postaci w seriali, równie ważna jak Joe, Gordon i Cameron. Serial jest najlepszy gdy Davies i Bishe grają razem, bardzo fajny kobiecy duet tworzą. Tak samo dotyczy to męskiego duetu czyli McNairy i Pace, mają fajną chemię i świetnie pokazana jest ich przyjaźń. Zresztą nawet drugoplanowe postacie są fajne jak np. dzieci Clarków czy John Bosworth.

Warto też na muzykę zwrócić uwagę, sporo dobrych piosenek oraz stronę wizualną, bo serial wygląda pięknie. Co ważne serial ma zakończenie całej historii, nie jest urwana historia. W finale serial ładnie zatoczył koło. Polecam wszystkim tą produkcję, bo wydaje mi się dość mało znana, głównie doceniana jest przez dziennikarzy i krytyków, a zasługuje na to by jak najwięcej widzów obejrzało ten serial. Ocena: 8/10.

HCF_S4_407_OTN-PROMO

Seriale#16

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.