Seriale#18

Babylon Berlin (seria 1 i 2)

Najdroższa telewizyjna produkcja w historii Niemiec wyprodukowana przez Toma Tykwera, Hendrika Handloegtena i Achima von Borries dla niemieckiego Sky na podstawie serii kryminałów Volkera Kutschera. Historia łącząca w sobie wątki polityczne i kryminalne zaczyna się w roku 1929 gdy nikt nie słyszał jeszcze o Hitlerze. Do Berlina przyjeżdża Gereon Rath (dobry Volker Bruch) z policji w Kolonii, który ma za zadanie odnalezienia filmu porno, którym ktoś szantażuje jednego z prominentnych polityków z jego rodzinnego miasta.

W śledztwie pomaga młodemu komisarzowi Charlotte Ritter grana przez przeuroczą Liv Lisa Fries. Zresztą nie tylko Rath i Ritter to ciekawe postacie. Wszyscy bohaterowie są interesujący i dobrze zagrani jak np. też partner Ratha. Jest jeszcze istotny wątek pociągu z tajemniczym ładunkiem, który odegra w całej fabule bardzo istotną rolę. Jak to w kryminałach każdy ma tutaj swoje tajemnice, ciemne sprawki i interesy do zrobienia.

20171021_BKP514

Muszę powiedzieć, że to jedna z największych niespodzianek 2017 roku i jedna z najlepszych produkcji roku. Idealna rozrywka która świetnie łączy wątki osobiste bohaterów z polityką, wątkami kryminalnymi, gangsterką i z kapitalnymi scenami rozgrywającymi się w klubie, które wyglądają jak sekwencje wzięte prosto z filmu Kabaret. Wizualnie serial wymiata, widać w każdej minucie jak dużo na serial kasy poszło, więc jeśli chodzi o stronę techniczną to ogląda się nie jak serial, ale pierwszorzędny film.

Jednym z trójki scenarzystów i jednym z reżyserów całości jest jak już napisałem wcześniej Tom Tykwer, który znany jest nie tylko z wielu dobrych filmów, ale też z tego że do swoich filmów sam pisze muzykę w duecie z Johnny Klimkiem. Więc mamy też świetna muzę, zarówno tą co gra w klubie i piosenki, ale też soundtrack Klimka i Tykwera. Oprócz kapitalnej muzyki mamy tutaj wspaniałą scenografię, kostiumy, zdjęcia i kapitalny montaż. Serial w ogóle nie nudzi, nawet jak są spokojniejsze momenty to serial i tak ma bardzo żywe tempo. Mam nadzieję ze na 3 sezon nie trzeba będzie trzeba zbyt długo czekać. Powiem na koniec, że gdybym robił listę najlepszych seriali roku 2017 to na pewno by się załapał Babylon Berlin do pierwszej piątki. Ocena: 9/10.

babylon_berlin_liv_lisa_fries_frcdcric_batier__x_filme-h_2017_0

Dark (seria 1)

W Winden dochodzi do zaginięcia nastolatka Erica Obendorfa. Śledztwo w jego sprawie prowadzi detektyw Nielsen, któremu zniknięcie Erika przypomina zaginięcie zaginięcie jego brata. Jest to tylko fragment wprowadzenia do historii gdyż w niemieckiej produkcji Netflixa jest kilkadziesiąt bohaterów i sam opis fabuły zajął by mi cały post o Dark. A wolę skupić się na tym czy serial rzeczywiście zasługuje na takie pochwały jakie zbiera w większości recenzji z którymi się spotkałem. Mogę potwierdzić, że to dobra produkcja, ale tylko dobra. Nie jest to żadne arcydzieło i też nic specjalnie oryginalnego. Nie przypomina też w ogóle Stranger Things, bo to zupełnie inna historia, nawet jak początek wydaje się być zbliżony do ST na co chyba nabrali się amerykańscy krytycy gdyż porównywali Dark z serialem braci Duffer i pewnie dlatego uznali za słabą produkcję. Amerykanie chyba spodziewali się drugiego Stranger Things a dostali coś zupełnie innego z nie tak sympatycznymi bohaterami jak w ST i też serial o wiele mroczniejszy. No i chyba nie połapali się w fabule coś mi się tak wydaje.

2a25a4ac515519f5a098b9a6c0633e136e98eafd

Dark to typowy serial łamigłówka, czyli wątki się przeplatają, z czasem łączą, ale jak już miałbym porównać z jakimś serialem to niektóre elementy bardziej przypominały mi Twin Peaks. Jest pełno scen lasu nakręconych z drona, tajemnicza jaskinia, ludzie mają swoje tajemnice, i jest też wątek z czasem jak w nowym TP (przeszłość i teraźniejszość). W ogóle w pierwszym odcinku pojawia się postać dziadka, który mówi bardzo podobny tekst do tekstu Olbrzyma z TP czyli “To się znowu dzieje” po którym to zdaniu dochodzi do dramatycznych i dziwnych wydarzeń. Realizacyjnie to dobra robota, ale też trochę toporna. Muzyka przyznaję że jest świetna, bardzo się wybija na pierwszy plan, ale pewnie przez to że oglądałem po 3, 4 odcinki dziennie to zaczęła mnie irytować czym dłużej trwał serial, zwłaszcza że pojawiała się też czasami w takich momentach gdzie w ogóle nie pasowała, gdy nie działo się nic dramatycznego. Więc ogólnie to  nie jestem Dark zachwycony aż tak jak co niektórzy widzowie i oceniam jako tylko lub aż dobrą produkcję. Chociaż to ciekawe bo tematyka która idealnie mi pasuje, lubię seriale gdy trzeba trochę pogłówkować, ale jednak bardziej podobał mi się inny niemiecki serial o którym już dzisiaj wspomniałem czyli Babylon Berlin. Ocena: 7/10.

Peaky Blinders (seria 4)

Bardzo dobry sezon. Oczywiście typowe plusy dla PB czyli świetne charyzmatyczne postacie (dla fanów żydowskiego gangstera dobra wiadomość bo Tom Hardy wraca, ale za wiele go nie ma zaznaczam), sporo scen w slow motion z kapitalnymi coverami piosenek i świetnymi zdjęciami. Trzeba powiedzieć że w porównaniu z poprzednimi seriami w 4 sezonie akcja mocno przyśpiesza i to już od pierwszego odcinka. Ale nie dziwne, bo ekipę Peaky Blinders odwiedza mafia sycilijska w osobie Adriena Brody (świetna rola). Mafia szykuje na cyganach zemstę za dawne grzeszki i przez cały sezon oglądamy wojnę między Brody oraz Cillianem Murphy.

peaky-blinders-cillian-murphy-hints-the-show-could-go-on-for-six-series-as-he-talks-about-a-list-new-series-starring-adrien-brody-and-tom-hardy

Z pewnością to jeden z najlepszych sezonów i to samo można powiedzieć o finale , który jest świetnym odcinkiem. A ostatnia scena to świetny punkty wyjścia dla serii piątej, najprawdopodobniej ostatniej, która niestety dopiero za 2 lata będzie. Showrunner serialu zajęty jest teraz 2 sezonem Taboo z Tom Hardy i ma też w planach np. adaptację jednej z powieści Dickensa. Z nowych aktorów oprócz Brody’ego pojawia się też Aiden Gillen , ale nie do końca dobrze wykorzystano jego rolę. Zresztą myślałem że będzie ważniejszą rolę odgrywał w całej historii. Ale poza tym to nie mogę się do niczego przyczepić i oceniam PB 4 na 8/10.

Adrien-Brody-in-Peaky-Blinders-series-4-949831

Seriale#18

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.