Black Mirror – 4 seria

Co do nowego sezonu Czarnego Lustra to polecę w kolejności od najlepszego do najgorszego odcinka. Zaznaczam że nie ma spoilerów. “USS Callister” to najlepszy odcinek 4 serii. Najbardziej mnie zaskoczyło to jak lekko ogląda się, jak płynie co zasługą jest humoru i świetnych dialogów. Czułem się w czasie seansu jakbym oglądał typową kosmiczną przygodę w stylu Star Treka i taką gdzie zależy mi na bohaterach. A jednocześnie epizod porusza ważne tematy, bo jest to historia też o władzy i granicach, których nie powinno się przekraczać. Ocena za “startrekowy” odcinek to 8/10.

usscallister-black-mirror-featured

Kolejny to “Hang the DJ”. Jest to jedyny odcinek poza “startrekowym” w którym nie domyśliłem się jaki nastąpi twist.Jest to tak jakby komedia romantyczna tylko w typowym stylu dla Czarnego Lustra czyli dość przewrotna. Warto wspomnieć o aktorach w rolach głównych, którzy grają parę zakochanych od pierwszego spotkania, którzy czują że są sobie przeznaczeni, ale system jest przeciwko nim. Trzeba przyznać, że mają świetną chemię Georgina Campbell i Joe Cole w rolach Amy i Franka. Cały odcinek kibicuje się, żeby im się udało. Ocena: 7.5/10.

black-mirror-4-hang-the-dj-1-1180x786

“Arkangel” to historia bardzo na czasie, którą Foster stylizuje na kino niszowe, ale po mnie odcinek spłynął. Od początku wiedziałem jak historia się zakończy, a na dodatek w końcówce Brooker jak to on wali łopatą po głowie widza swoim przekazem (i to dosłownie tylko tutaj co innego służy za łopatę) co oczywiście robi nie pierwszy raz, ale przez to że nie zależało mi na bohaterkach to średnio mi odcinek podszedł. Ocena: 6/10.

“Crocodile” to odcinek z którym wiązałem duże nadzieje, bo lubię filmy Hilcoata, czyli Drogę, Lawless i Proposition. Liczyłem też po zapowiedziach na dobry rasowy islandzki kryminał połączony z thrillerem, którego akcja dzieje się oczywiście w zimowej scenerii (a to zawsze na plus), ale zamiast detektywa mamy sympatyczną agentkę ubezpieczeniową co jest fajnym rozwiązaniem. Plusem jest też to, że agentka od ubezpieczeń prowadzi śledztwo niby w sprawie wypadku, ale tak na prawdę nie zdaje sobie sprawy, że rozwiązuje zupełnie inną sprawę. Polubiłem agentkę, pomysł z potencjałem, ale coś mi tutaj do końca nie zagrało gdyż nudziłem się przez godzinę i dlatego dla mnie jest to kolejny jedynie przyzwoity odcinek.  A twist co następuje na sam koniec to mnie rozbawił niezamierzenie. Ocena: 6/10.

black-mirror-s4-crocodile

“Metalhead” powinien mi się podobać, bo z jednej strony postapokaliptyczny klimat, który lubię, trochę jak z Terminatora czy Hardware, a z drugiej eksperymenty, które zawsze doceniam, czyli w tym przypadku teatr jednej aktorki i nakręcony w stylistyce czarno białej, ale wynudziłem się co tym bardziej jest dziwne, bo to odcinek najkrótszy ze wszystkich. Ocena: 5/10.

Dla mnie najgorszym epizodem jest “Black Museum” gdzie mamy Czarne Lustro w pigułce ze wszystkimi wadami (pierwsza historia o lekarzu co przeżywa emocje pacjentów całkowicie mnie wybiła z odcinka) i zaletami (dobra historia o żonie w śpiączce). Więc mogę postawić jedynie 4/10.

Ogólnie to 4 seria BM nie umywa się do poprzednich sezonów, w tym do 3 Netflixowej serii. Najlepsze, że ja uwielbiam jak twórcy eksperymentują, a podobnie jak rok temu dostałem w 4 sezonie festiwal gatunków filmowych i nie mam też nic przeciwko przejęciu serialu przez amerykanów, a nawet powiem że San Junipero z poprzedniej serii to jedyny w całym BM co ma u mnie 10/10, tylko że w 3 serii było więcej odcinków co mi się podobały, a w 4 serii większość epizodów to dla mnie tylko porządna robota i dlatego stawiam za całość 6/10.

black-mirror-black-museum-trailer-tw

 

Black Mirror – 4 seria

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.