The X-Files – Ghouli

WilliamBTS.mp4.Still064

“Ghouli” to dobry odcinek, który oszukuje widza. Jeśli ktoś się spodziewał monster of the week to może być rozczarowany rozwojem wydarzeń, ale jeśli dla widza obojętne jakiego rodzaju jest epizod Wonga to może być zaintrygowany obrotem sprawy jaki następuje w czasie śledztwa M i S. Dla mnie akurat to wszystko jedno jakiego rodzaju jest odcinek w Archiwum X – najważniejsze żeby był dobry. A ja się dobrze bawiłem od pierwszej do ostatniej minuty. Chociaż nie wiem czy to jest odpowiednie słowo do tego wywołującego tyle emocji epizodu. Zaznaczam że będą spoilery.

James Wong w ostatnich latach to jeden z głównych scenarzystów American Horror Story, a za pracy w oryginalnym Archiwum X tworzył z Glenem Morganem różnego rodzaju epizodu jak prawie każdy scenarzysta XFiles, ale głównie trzymał się klimatów jak z dreszczowca, thrillera czy horroru. No i pierwsza scena muszę przyznać jest świetna, ma klimat, trzyma w napięciu, krwawa na tyle na ile może być w stacji FOX, ale oszukuje jak już napisałem wcześniej. Chyba że nie widzieliście trailera epizodu Jamesa Wonga czy zdjęć promocyjnych, albo nie czytaliście opisu fabuły to możecie być zaskoczeni rozwojem wydarzeń (tak na marginesie materiały promocyjne FOXA czyli trailery i sceny z odcinków co publikują to za dużo zdradzają). Widać podobieństwo piątego odcinka do poprzedniego epizodu Wonga.  Founders Mutation z 10 serii  to też niby procedural, a dotyczył życia osobistego i wyborów Dany i Foxa. Miałem też skojarzenia z American Horror Story w niektórych scenach, są podobne ujęcia nakręcone pod dziwnym kątem.

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_5_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free(1).mp4_snapshot_05.56

Odcinek ma wiele wspólnego z mitologią, ale nie same spiski i UFO, tylko dotyczące wydarzeń, które odcisnęły piętno na Mulderze i Scully, a dokładnie sprawa ich syna. Piszę syn agentów chociaż w premierze CSM zasugerował, że on jest ojcem, ale ja w to nie wierzę. Zresztą dostaliśmy potwierdzenie tego w Ghouli – Mulder po tym jak dowiaduje się o projekcie związanym z kosmitami mówi do Scully, że na to kim stał się syn agentów miał wpływ CSM. Potwierdza to teorię, która krąży w fandomie od właśnie emisji En Ami 18 lat temu. Po tym odcinku zasugerowano w następnych, że M i S spali ze sobą (all things), chodzili na randki (Je Souhaite) co miało miejsce właśnie po wspólnej wycieczce Palacza i Scully w En Ami. Zresztą w wywiadzie po emisji swojego odcinka powiedział Wong, że CSM mógł kłamać w 11×01. Więc dziwię się że ktokolwiek Palaczowi uwierzył i wziął jego słowa dosłownie.

Czym dalej od premiery 11×01 to coraz bardziej przekonuję się do teorii, że ten niesmaczny tekst CSMa o byciu ojcem po którym pewnie wielu widzów zrezygnowało to nie trzeba było rozumieć dosłownie. Ja zdanie to odebrałem w sensie biblijnym, bo w XF jest i było zawsze pełno nawiązań do Biblii (np. Strzelcy jako Trzej Królowie w finale 8 serii, Mulder na stole operacyjnym w Amor Fati wyglądający jak Jezus na krzyżu, itd). Uważam że powiedział to bo czuje się niczym Bóg. Oczywiście skrzywdził Scully, bo zrobił to wbrew jej woli, ale to nie znaczy, że ją zapłodnił, zgwałcił. Pewnie myśli, że przyczynił się do tego czego Scully zawsze pragnęła, czyli uleczył ją z bezpłodności obcym DNA w En Ami. A jednocześnie zrobił to dla własnych celów, gdyż to megaloman, kłamca i szuja, ale też osoba co ma słabość do Muldera i Scully co nie raz w serialu potwierdzano. Oczywiście w finale może się okazać, że nie mam racji, nie miałem przez 18 lat, czyli od emisji 7, ale liczę na to, że tak nie jest, bo się wkurzę.

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_5_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free(1).mp4_snapshot_16.25

A kolejnym powodem dla którego wydaje mi się, że kłamał to oczywiście Skinner – dzięki temu zagraniu ma łysego, który znowu stoi pośrodku między agentami a Bushem. A jak już jestem przy Skinnerze to muszę pochwalić Pileggiego, bo co prawda mało go w odcinku, ale facet mnie ponownie zaskoczył w tej serii swoją grą aktorską. Wiadomo że Skinmanowi zależy na M i S, ale takiej reakcji emocjonalnej po nim na wiadomość jaką mu przekazał Mulder to nie spodziewałem się. Łysy się starzeje i emocje biorą górę:-)

Jak już jestem przy aktorach to znowu w tej serii pochwalę Duchovny’ego, który ponownie gra dobrze, ale nie popisuje się swoim talentem komediowym jak w poprzednim odcinku tylko gra subtelnie. Mulder spokojnie podchodzi do sprawy, podobnie jak w Founders Mutation, ale widać, że w środku się w nim kotłuje, i wspiera Scully w tej ciężkiej sprawie. Fox nie uzewnętrznia uczuć, a jednocześnie zatroskany jest o swoją przyjaciółkę co ładnie pokazał David. Nie wiem czy wziął sobie krytyke za 10 sezon, zwłaszcza jego gry i chce pokazać że potrafi subtelnie zagrać, ale jestem zaskoczony, bo takie sceny nigdy wcześniej Duchovny’emu nie wychodziło. Ale też widać, że się przejmuje Mulder, choćby w scenie na statku ze Skinnerem jak odchodzi to widać że go to ruszyło co się dowiedział.

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_5_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free(1).mp4_snapshot_13.47

Teraz skupię się na Williamie. Powiem tyle, że syn Tima Robbinsa i Susan Sarandon czyli Miles Robbins wypadł ok, ale też nie zachwycam się. No i też specjalnego podobieństwa nie widzę, zwłaszcza do mamy, bo do tatusia to nawet, nawet. Może nie w samym wyglądzie, ale w zachowaniu np w scenie w szpitalu kiedy przychodzi do brunetki i siada na jej łóżku. Przecież to jest kopia sceny z Reduxów gdzie Mulder w podobny sposób obudził Scully w Redux/Redux 2. Ale muszę powiedzieć, że z Williama to jest dupek – dla samej zabawy sprowadził dziewczyny na statek gdzie się prawie pozabijały. Rozumiem, że zrobił to, bo nie do końca zna swoje moce, jest młody, ma pewnie jeszcze pstro w głowie, ale jednak. Chociaż z Muldera też często był dupek, więc w sumie pasuje do niego. Fajne też nawiązanie mamy do wizji z Founders Mutation gdzie astronomią się też interesował William, podobnie jak  w Ghouli.

A teraz może przejdę do Gillian Anderson, która zagrała świetnie. Bawią mnie tylko te zachwyty jakby to w jej przypadku było coś nowego. Nie chodzi mi o to, że nie licząc premiery to co odcinek gra dobrze, ani o to, że sceny chwytające za serce, dramatyczne, gra jak od niechcenia, tak jakby to była najłatwiejsza robota na świecie. Po prostu jest na swoim typowym poziomie. Ale jeśli oglądało się ją przez 9 lat w Archiwum X gdzie widać było jak dojrzewa aktorsko i z serii na serie staje się coraz lepszą aktorką słusznie uważa się ją za najlepszego aktora w obsadzie oraz zna się jej poza archiwowe role to nie powinno nikogo dziwić, że w scenie w kostnicy wymiotła. Chociaż spotkałem się też z zarzutami, że scena w kostnicy jest pod nagrody kręcona. W takim wypadku to można powiedzieć to samo o dosłownie każdym odcinku ze Scully w roli głównej jak np. Beyond the Sea, Irresistible, czy epizody dotyczące poszukiwań Muldera w 8 serii, czy wątek z rakiem z 4 serii za który mówi się, że aktorka i cały serial zdobył nagrody.  Nie bez powodu mówi się od lat, że Gillian Anderson to zawsze była czołówka serialu jeśli chodzi o aktorstwo (oprócz niej można wymienić też np. aktora co wciela się w Palacza). Zresztą Anderson do różnych nagród nominowana była nawet za serie które nikt już nie oglądał, oprócz fanów, jak 8 i 9 sezon.  Może i pod nagrody nakręcona scena, ale nie jest to wymuszona sekwencja, bo scenarzysta i aktorka mieli taki kaprys, tylko jest to konsekwencja wydarzeń z przeszłości jakie podjęła Dana Katherine Scully.

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_5_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free(1).mp4_snapshot_34.21

Scully wylewa cały ból z siebie jaki nosiła przez 17, 18 lat w tym długim dialogu co było widoczne od odcinka w którym oddała dziecko, przez film I Want to Believe i całą 10 serię (zwłaszcza Founders Mutation i Home Again).  No i jeszcze ta scena gdy Mulder słyszy jej dialog, to dla mnie po prostu mistrzostwo świata. A poza tym ta scena pięknie się łączy z końcówką. Powiem, że czekałem na scenę taką jak zakończenie odcinka od czasu wznowienia serialu. Dla mnie tekst jaki na koniec mówi chłopak oznacza, że chce pokazać biologicznej mamie, że nie powinna się obwiniać, rozumie jej decyzje i stąd uśmiech Scully w ostatniej scenie.  Dana wie że nie będą razem nigdy, ale widać na jej  twarzy ulgę, że chłopak żyje. A przede wszystkim ta sekwencja finałowa plus uśmiech Scully (i wsparcie Muldera) to zakończenie wyrzutów sumienia agentki w piękny sposób.

Na zakończenie tego wątku wiszącego nad Scully czekałem od dawna. Oczywiście nie liczę na happy end tutaj, że cała trójka będzie żyła razem długo i szczęśliwie co się nigdy nie stanie, bo to Archiwum X, ale ostatnia scena jest po prostu cudowna. Niemożliwe, ale w XF pojawiła się mała nadzieja. W cudowny sposób zakończyli ostatnimi minutami odcinka poczucie winy agentki z powodu adopcji, które unosiło się nad tą postacią od kilkudziesięciu lat. Należało jej się to w końcu, by zamknąć ten rozdział.

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_5_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free(1).mp4_snapshot_20.53

Taką mitologię lubię, która niby dotyczy spisków, kosmitów, ale ładnie łączy się wyborami i życiem M i S, jak np. porwanie M i S, choroba agentki czy właśnie adopcja Williama. Dzięki takim zagraniom oraz temu jak wiele się dowiadujemy o bohaterach, jakie mają wady i zalety, to ogląda się XF nie jak przygody niezniszczalnych superherosów, ale zwykłych ludzi mających swoje problemy.

“Ghouli” to kolejny dobry odcinek 11 serii gładko przechodzący z procedurala do jednego z najważniejszych epizodów w całym XF. Dobrze napisany i wyreżyserowany przez Wonga, wywołujący emocje oraz świetnie zagrany. Mam nadzieję że w dalszych epizodach poziom się nie obniży, bo jak na razie jest o wiele lepiej jak w 10 serii.

Ocena: 5-/6 (8/10).

P.S. Minusa postawiłem tylko dlatego, bo wcześniejszy epizod Darina Morgana podobał mi się odrobinę bardziej, ale dosłownie minimalnie:-)

P. S. 2. Zapomniałem wspomnieć, ze strona o której mowa jest w odcinku istnieje naprawdę. Chociaż to nic nowego, bo w 3 sezonie Twin Peaks była postać grana przez Matthew Lillarda, która prowadziła bloga i można było sobie też przejrzeć. Oto link do strony powiązanej z odcinkiem Wonga – https://ghouli.net/

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_5_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free(1).mp4_snapshot_43.41

The X-Files – Ghouli

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.