The X-Files – Rm9sbG93ZXJz

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_7_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free_The.X_Files.S11E07.WEB.x264_T.mp4_snapshot_05.57

Muszę przyznać że bardzo czekałem na “Rm9sbG93ZXJz”, ale też się trochę obawiałem odcinka siódmego 11 serii. Jeśli kogoś interesuje to tytuł jest zapisany w kodzie binarnym i po przełożeniu na angielski oznacza Followers. Czekałem na epizod siódmy, bo uwielbiam dziwne i eksperymentalne odcinki, nawet jak nie każdy jest udany.

Byłem zaintrygowany, że nie będzie w odcinku nikogo więcej oprócz Muldera i Scully oraz tym, że dialogi ograniczono do minimum. Więc odcinek w stylu świetnego epizodu “Hush” serialu Jossa Whedona “Buffy”, w którym też nie było prawie w ogóle dialogów. Ale trzeba też wspomnieć o “Space Above and Beyond”/”Gwiezdnej Eskadrze” Glena Morgana i Jamesa Wonga, który to serial leciał przed emisją “Buffy”. Był w tym serialu znakomity (prawie) niemy odcinek “Who Monitors the Birds?” i w przypadku Archiwum X mamy do czynienia z inspiracją odcinkiem “Gwiezdnej Eskadry”.

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_7_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free_The.X_Files.S11E07.WEB.x264_T.mp4_snapshot_05.28

Jedną że scenarzystek odcinka jest Kristen Cloke, a reżyserem jej mąż Glen Morgan, odpowiednio aktorka co grała w “Gwiezdnej Eskadrze” i twórca/scenarzysta tego serialu. Cloke jest  znana nie tylko z “Gwiezdnej Eskadry”, ale też roli w odcinku XF z 4 serii czyli Field Where I Died, i jako Lara Means, przyjaciółka Franka Blacka w serialu Chrisa Cartera “Millennium”. Aktorka, którą kojarzę głównie z ról w chyba wszystkich filmach i serialach, które stworzył jej mąż (w większości przypadków z Jamesem Wongiem). Drugą scenarzystką jest Shannon Hamblin, która pracowała przy serialu Glena Morgana “Lore” i jest asystentką scenarzystów w 10 i 11 serii Archiwum X, czyli to nie są osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z XF.

Obawiałem się też odcinka siódmego, bo z nowymi scenarzystami tak bywa, że nie wiadomo, czy epizod okaże się sukcesem czy porażką, jest to loteria. Na szczęście w tym przypadku epizod jest lepszy jak myślałem że będzie. Innym powodem moich obaw co do poziomu odcinka było to, że to kolejny po This też Glena Morgana w 11 serii poruszający tematykę nowych technologii, sztucznej inteligencji, a takie technothrillery różnie wychodzą. Chociaż jak tak się zastanowić to nie tylko przez kwestie związane ze sztuczną inteligencją przypomina poprzedni odcinek Glena Morgana, bo mamy podobną historię, czyli ktoś ściga agentów. Są dobre epizody/technothrilllery jak właśnie This i Kill Switch z 5 serii, ale też marne jak First Person Shooter z 7 sezonu czy Ghost in the Machine z 1 serii, który się bardzo zestarzał. Tym razem się udało, a muszę powiedzieć, że przecież nie każdy dziwny odcinek w XF jest udany jak choćby wymieniony FPS z 7 serii i wiele, wiele innych Ale wolę nieudane eksperymenty i dziwne odcinki niż nieudane klasyczne standalony. Bo o takich odcinkach się pamięta i nieważne na jakim poziomie są. W przeciwieństwie do średnich i słabych standalonów, które niczym nie wyróżniają się, bo o takich zapomina się zaraz po obejrzeniu. A ten odcinek nie będzie zapomniany, nawet jak komuś nie podejdzie, choćby ze względu na formę.

XF-S2_207-Sc8-SH_0119_hires1

W sumie za bardzo nie wiem co mogę powiedzieć o odcinku napisanym przez Cloke i Shannon Hamilton, bo fabułę można streścić w jednym zdaniu – Muldera i Scully chce dopaść sztuczna inteligencja. Ale może zacznę od początku czyli po świetnym teaserze wprowadzającym w temat odcinka widzimy naszych ulubieńców w restauracji gdzie zamawiają posiłek. No i mamy przezabawny moment gdy Mulder dostaje blobfisha i Scully pada w śmiech oraz robi Foxowi zdjęcie. Cała sekwencja w restauracji jest przeurocza, ale Anderson w tej scenie wyszła całkowicie z roli, bo to był śmiech z jakiego aktorka znana jest, a nie Scully. W tej scenie odniosłem wrażeni,e że oglądam nie agentów FBI, ale aktorów i ich przyjaźń co miało miejsce też w This Glena Morgana. Podobna sytuacja była też w końcówce Hollywood AD z 7 serii gdzie Dana zaczęła się śmiać na planie filmu o Mulderze i Scully, to był typowy śmiech Anderson, podobnie jak na początku “Followers”.

Po sekwencji w barze następuje scena po której spora część fanów wściekła się na Cartera, że twórca serialu fanów nie szanuje, bo Scully ma swoje mieszkanie, czyli agenci nie mieszkają razem. Po prostu szok! I dziwić się, że ja fandomu nie cierpię przez głupotę która się wylewa z wielu ich komentarzy. Oczywiście nie wszyscy tacy są, ale dominuje w fandomie grupa fanów, która wszystkiego się czepia, wielu rzeczy zwyczajnie nie rozumieją/nie łapią i to takich prostych. Dla tej części fandomu wszystko musi być dosłowne, czyli skoro nie mieszkają razem, to nie są razem. Nie wiem skąd takie zaskoczenie jak sugerowano wcześniej, że ma swoje mieszkanie, np. w 11×04 pytała Foxa o wspólną kolację, u niej. Po reakcjach sporej części amerykańskiego fandomu przy każdym odcinku 11 serii jestem pewien, że to są prawie sami shipperzy (a dokładnie dziewczyny, jest na youtube film o tym odłamie fandomu), ale  tacy hardcorowi dla których liczą się nie tyle relacje M i S, tylko buzi, buzi, maślane oczy i żeby mieszkali razem.

Chcą tego co pewnie nigdy w serialu nie nastąpi, bo M i S to są zbyt skomplikowane postacie jak pokazał serial, a zwłaszcza drugi film, gdzie ich relacje zaczęły się psuć. Wydaje mi się że dla związku M i S lepsze jest mieszkanie osobno, bo to są dwie mocno niezależne jednostki, które potrzebują mieć przestrzeń życiową. Oczywiście w całej 11 serii pokazują nam jak się naprawiają relacje agentów między drugą kinówką gdzie zaczęło się psuć, a 10 serią, i podoba mi się to jak prowadzą Carter i spółka ten wątek. Ale oczywiście shipperzy są niezadowoleni, bo im oczywiście za mało, mimo tego że do tej pory 11 seria to spełniony sen shipperów gdyż między agentami zrobiło się miło. Wygląda na to, że shipperzy są bardziej pruderyjni jak Carter, a to mu właśnie wiele razy zarzucali co niektórzy fani za emisji sezonów 1-9 skoro uważają, że jeśli M i S są ze sobą, to muszą mieszkać razem i nie może być inaczej:-)

Screen-Shot-2018-03-01-at-5.14.07-PM

Nie mieszkają razem, ale to nie znaczy, że to pomyłka była w “This” gdy powiedziała Scully, że “to ich dom”. Uważa tak, bo żyli/mieszkali razem, ale przecież jak się rozstali po filmie I Want to Believe to musiała gdzieś mieszkać. Więc nie rozumiem skąd ten szok wśród fanów o jej mieszkanie. Inną rzeczą, której się czepiają fani to właśnie dom Scully, że nie było by jej stać na tak wypasione mieszkanie. Nie znam się na zarobkach agentów FBI, ale mogła odkładać pieniądze przez całą karierę w FBI, wziąć pożyczkę, a też pracowała przez ileś lat jako lekarz, czyli pewnie dobrze zarabiała jako chirurg. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że pracując jako chirurg utrzymywała Muldera, który stał się totalnym odludkiem po wywaleniu z FBI, jak wynika z filmu drugiego. Podobno Carter nie miał przeciwko takiemu domowi agentki, bo chciał pokazać jak rozeszły się drogi bohaterów (domyślam się że po filmie I Want to Believe a przed 10 serią).

A co do świetnego żartu Foxa na temat jej domu to wynika z tego tekstu, że nie widział jej domu przez lata i dla mnie to ma sens w przeciwieństwie do wielu fanów. Tłumaczę sobie to tak, że odkąd się rozstali mogli w ogóle nie widywać się, tak między nimi było źle, a jak już to na pewno nie nachodził Fox ją w jej domu. Często ludzie, których dużo łączy, są sobie bliscy, to po ciężkich rozstaniach raczej siebie unikają, i ograniczają kontakt do minimum przez jakiś czas, bo spotkania są zbyt bolesne dla obu stron. Zresztą może mnie pamięć myli, ale z epizodu rozpoczynającego poprzedni sezon można było wywnioskować, że od dawna nie widzieli się, tak twarzą w twarz. Pamiętam że Scully w 10×01 powiedziała coś takiego, że ciężko jej było go znaleźć. A po tym jak okropnie Mulder wyglądał w I Want to Believe i na początku 10 serii, jakim był odludkiem, to wcale nie zdziwiłbym się jakby ze swojej chaty w ogóle nie wychodził. Jestem pewien też, że gdyby Mulder miał konto w mediach społecznościowych, to ilość znajomych ograniczała by się tylko do Dany.

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_7_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free_The.X_Files.S11E07.WEB.x264_T.mp4_snapshot_15.29

A co do mieszkania agentki to przecież Scully jest człowiekiem nauki, stara się mieć poukładane życie i spokój wewnętrzny. Wydaje mi się że ten jej dom, to jak jest zadbany i czysty pokazuje jaki z niej człowiek jest. Tak samo można wywnioskować po tym jaki u Muldera często jest bałagan jakim gościem w takim normalnym życiu jest Fox. Według mnie takie mieszkanie do agentki pasuje, jedynie może trochę za duże na jedną osobę. Inna sprawa że w poprzednim mieszkaniu ciągle coś jej zagrażało, ktoś ją porywał, napadał, zginęło w nim sporo osób, więc nie dziwne, że ma chatę wyglądająca jak twierdza ze wszystkimi zabezpieczeniami. Dla mnie większą zagadką jest nie to czy Mulder bywał wcześniej w domu Scully ani fakt skąd miała kasę na takie mieszkanie, tylko skoro pokazali dom Dany, to  gdzie jest pies, którego ukradła w 10×03? Bo o Queequegu pamiętają:-D

A tak na serio to już prędzej mogę zrozumieć jak fani się czepiają czemu Mulder odjeżdża samochodem Dany, a nie swoim, a ona taksówką. Czyżby wymieniali się samochodami? Ja akurat nie zwróciłem na to uwagi, bo nie interesuje mnie jakimi samochodami M i S jeżdżą w każdym odcinku. A poza tym serial od zawsze był niekonsekwentny. Chociaż  w przypadku akurat tego odcinka wszystko co się dzieje jest napisane w scenariusze pod tezę, jaką twórcy chcieli przekazać. Dlatego Dana odjeżdża taksówką i ma problemy z “kierowcą”, dlatego ma dom pełen gadżetów – bez tych elementów nie byłoby odcinka. Fox w swojej chacie nie ma tak wypasionego sprzętu jak Scully.

Jak napisałem wcześniej fabułę można streścić w jednym zdaniu, bo to odcinek w którym M i S uciekają przed złowrogą sztuczną inteligencją, czyli epizod który równie dobrze mógł powstać jako jeden z odcinków “Black Mirror”. No i zabawna sprawa, bo w najnowszej serii Czarnego Lustra jest podobny eksperyment do najnowszego epizodu Archiwum X, czyli czarnobiały “Metalhead” gdzie główna bohaterka ucieka przed robotem i też jest mało dialogów. Epizod Archiwum X kręcono w październiku/listopadzie 2017 roku, a BM miał premierę w grudniu 2017 roku, czyli ekipa XF nie inspirowała się odcinkiem BM. Po prostu wpadli twórcy obu seriali na podobny pomysł. Zresztą temat walki ze sztuczną inteligencją to nic nowego w kinie i serialach. Pojawiał się nie raz nie tylko w BM i Archiwum, ale też np “Strefie Mroku” i milionach innych seriali i filmów, jak choćby w kultowym “Hardware” o którym wspominam, bo może nie każdy zna tą produkcję, a warta jest tego by o niej pamiętać  (o wiadomych filmach Camerona nie muszę wspominać).

Watch_Free_The_X_Files_1993_Season_11_Episode_7_Watch_for_Free_123Movies_Watch_Movies_for_Free_The.X_Files.S11E07.WEB.x264_T.mp4_snapshot_20.32

Ale może wrócę do omawiania nowego odcinka Archiwum X, bo za bardzo odchodzę od tematu. Muszę powiedzieć, że bardziej mi się spodobało  archiwowe Black Mirror, czyli “Rm9sbG93ZXJz” niż epizod z 4 serii “Black Mirror”, a jest to spowodowane tym, że ma bohaterów na których mi zależy oraz sporą dawkę humoru i ironii. Dzięki temu kupuję rozwiązanie dlaczego technologie uparły się na naszych ulubieńców, które brzmi głupio, ale dzięki lekkości i sporej dawce humoru to w ogóle nie przeszkadza. Gdyby nie lekkość i humor to odcinek nie byłby oglądalny, a tak to się kupuje wszystkie odjechane i totalnie przerysowane zdarzenia jak np.  mordercza lodówka, która pamięta o urodzinach Skinnera,  o tym że Scully ma mieć gościa i zadaje pytania o sens życia. Polecam zwrócić uwagę na napisy na lodówce co się pojawiają. Kapitalna scena, podobnie jak sekwencja w taksówce:-)

Muszę pochwalić Glena Morgana za reżyserię, bo pomimo dość lekkiego tonu udało się utrzymać moje zainteresowanie i trzymał epizod w napięciu. Zresztą całej ekipie odpowiedzialnej za stronę techniczną odcinka, jak montaż, zdjęcia, a zwłaszcza dźwięk, który odgrywa w odcinku bardzo ważną rolę należą się brawa. Prawie w ogóle nie ma muzyki Snowa tylko różnego rodzaju odgłosy przyrządów codziennego użytku i maszyn co tworzy fajną atmosferę. Polecam oglądać odcinek w słuchawkach, świetne wrażenie.

XF-S2_207-Sc73-SH_0396_hires1

Teraz wspomnę oczywiście o najważniejszym czyli aktorach. Nie raz się dziwiłem za emisji serii 1-9, że nikt nie wpadł na pomysł epizodu tylko z Mulderem i Scully, bo Anderson i Duchovny mają taką chemię, że nic więcej nie potrzeba w odcinku, tylko wystarczy ta dwójka. Wystarczy że siedzą razem i nawet nie muszą nic mówić, a ogląda się z zainteresowaniem. Dla mnie ten eksperymentalny odcinek jest dowodem na to czemu Mulder i Scully stali się ikoną telewizji. Anderson i Duchovny równie dobrze mogli by siedzieć, czytać książkę telefoniczną i byłoby ciekawie. A tutaj prawie w ogóle ze sobą nie rozmawiają, ale i tak zachwycają. Świetne mają też sceny  gdy są rozdzieleni. Oczywiście było już wiele odcinków gdzie M i S byli najważniejsi, jak np. świetny  How the Ghosts Stole Christmas, tylko w tamtym przypadku oprócz Muldera i Scully mieliśmy jeszcze dwójkę innych bohaterów.

Brawa należą się dla Davida i Gillian, bo mieli utrudnione zadanie skoro nie mogli za wiele mówić, ale dobrą aktorską robotę odwalili grając mimiką i ciałem. Podoba mi się też jak pokazano w odcinku co Mulder i Scully robią w wolnym czasie, jak się nudzą, lubię takie drobnostki w serialach (ostatni raz tak było bodaj w War of the Coprophages z 3 serii i Chinga z 5 serii). Wiadomo od dawna, że M i S są tak zgrani, że potrafią porozumiewać się bez słów, ale w 11 serii jest to zupełnie nowy poziom w porównaniu z sezonami 1-10. Duchovny i Anderson noszą epizod wzajemnymi gestami, spojrzeniami i wyrażeniami, a “Rm9sbG93ZXJz” przesuwa tę koncepcję na jeszcze wyższy poziom niż wcześniejsze sześć odcinków 11 serii co wypadło fantastycznie. A gdyby było tego mało to jeszcze w ostatniej scenie pokazano w piękny sposób co dla Muldera i Scully jest najważniejsze – doskonała sekwencja. I nie mam na myśli wibratora:-)

XF-S2_207-Sc77-SH_0542_hires1

Miałem o tym nie pisać, ale bawią mnie reakcje w fandomie na ten wątek trzecio, a nawet czwartoplanowy. Wielu nie miało problemu z żartem o kajdankach w This Glena Morgana, ale żartu z wibratorem co niektórzy się czepiają w odcinku państwa Morgan. Reżyser najnowszego odcinka był też współautorem Never Again z Jodie Foster z 4 serii gdzie pokazano Scully jako kobietę, która miała romans. Wygląda na to, że Glen Morgan i jego żona to jedyni scenarzyści, których interesuje sfera życia seksualnego Scully, ale po zaskoczeniu wielu widzów myślę, że chyba część fanów ciągle uważa Scully za taką świętą jak pokazywano ją przez 9 lat XF i stąd to oburzenie części fanów. Zresztą Never Again jak pamiętam też wywołał dość skrajne opinie, część widzów była zadowolona, a część raczej nie tym jak pokazano agentkę w tym konkretnym odcinku. A  reakcja Foxa jak zobaczył wibrator i Scully mina mnie rozbroiła:-)

Kończąc powiem o przesłaniu jaki mamy w odcinku, czyli pod płaszczykiem rozrywki pokazano jak obecnie wygląda świat i do czego może doprowadzić, czyli żyjemy nie z ludźmi, ale obok siebie. Niby nic nowego, bo nie raz takie motywy poruszał choćby wspomniany przeze mnie Black Mirror, ale podoba mi się, że w XF to co chcieli przekazać twórcy jest podane z lekkością i humorem, a nie na poważnie i w nadęty sposób. Dzięki temu akceptuję to jak epizod jest odjechany i nie przeszkadza mi parę głupotek scenariusza, a dokładnie jedno, czyli rozwiązanie czemu sztuczna inteligencja chciała dopaść agentów. Ale też rozumiem że wielu widzom nie podoba się odcinek.

Tak bywa z eksperymentami, które w większości przypadków zbierają skrajne oceny wśród fanów, ale za to wśród dziennikarzy i krytyków dominują pozytywne opinie o tym epizodzie. Pewnie będzie miał tyle samo fanów co krytyków w fandomie epizod siódmy, ale dla mnie jest to czołówka 11 serii. Stawiam odcinek “Rm9sbG93ZXJz” na równi z 11×04 i 11×05, które uważam za najlepsze w 11 serii. Bardzo miłe zaskoczenie.

Ocena: 5/6 (8/10).

P. S. Nowa peruka bardzo mi się podoba, choć poprzednia też była super, ale w tej Anderson wygląda jeszcze młodziej. A zabawne ile już było teorii związanych z tą peruką, np. Scully z drugiej połowy sezonu to będzie Dana z alternatywnego świata, a okazało się,  że po prostu obcięła włosy, czyli coś normalnego.

Screen-Shot-2018-03-01-at-5.16.27-PM

The X-Files – Rm9sbG93ZXJz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.