Seriale#25

asved-2

Ash vs. Evil Dead (seria 3, Starz)

Mogę się mylić, ale po takim, a nie innym zakończeniu sezonu podejrzewam, że ekipa wiedziała, że może to być ostatnia seria. Z takim zakończeniem mogę żyć, ale zacznę od początku. Nie wiem skąd zachwyty nad pierwszymi odcinkami 3 sezonu (zwłaszcza w USA), bo pierwszy epizod 3 sezonu jest tragiczny – żaden żart nie bawił, Ash wkurzał, żadna scena nie działała i odcinek po prostu nudził, ale na szczęście później jest  lepiej.

W 3 sezonie ekipa się zmieniła i to widać po kloacznym poczuciu humoru, które preferuje nowy showrunner. Miałem problem ze sceną np. rzucania spermą w jednym z pierwszych odcinków, chociaż w tej samej scenie sekwencja z ręką wystającą z gazety w stylu Playboya była genialna w swej absurdalności. Oglądając tą scenę przypomniały mi się komedie Setha Rogena albo braci Farrellych, którzy preferują podobny humor i nie znają żadnych granic, ale tak jak np. uwielbiam “Sposób na blondynkę” braci Farrellych, to w Ash nie każdy tego typu żart mnie rozbawił.

Ale trzeba powiedzieć że jednak poziom się podnosi z odcinka na odcinek. Załamany byłem poziomem 1 odcinka gdzie żaden żart mnie nie rozbawił (nawet scena z orkiestrą), ale od drugiego z każdym kolejnym lepiej się bawiłem. Pierwszy nędzny, drugi średni, trzeci ok, a czwarty i piąty są dobre,  i tak już zostało do końca. Wydaje mi się też, że od połowy sezonu jest o wiele mniej kloacznego humoru co na plus zaliczam.

Niektórzy narzekają że przekroczył serial pewne granice w obrzydliwych/porytych scen w porównaniu z 1 i 2 serią, ale w Ash vs. Evil Dead zawsze przekraczano granice jak np. pamiętna scena w kostnicy, która większość fanów chwali. Ciężko w przypadku Asha powiedzieć, że przekraczają granice jak na tym opiera się serial. Wygląda że dla każdego fana co innego oznacza zbyt duże przekroczenie pewnych granic – dla jednych poziom dowcipów trzyma taki sam poziom jak w 1 i 2 serii, a dla innych poziom żartów spadł poniżej akceptowalnego poziomu. Ja bym powiedział że poziom dowcipów jest nierówny – jak scena w banku nasienia mnie zniesmaczyła to za to scena z dzieckiem w ciele, ale nie napiszę kogo, to jest poziom sceny w kostnicy, czyli dobra.

bruce-campbell-ash-evil-dead-1024x561

Podoba mi się to, że w drugiej połowie, zwłaszcza w dwóch, trzech ostatnich odcinkach Ash nie robi tylko i wyłącznie za idiotę jak wcześniej, ale też udało się pokazać twórcom człowieka, a nie głupka, który ma szczęście w walce z siłami zła. Bo przez większość serialu to z Asha jest większy kretyn jak w filmach. Campbell w finale mógł pokazać trochę aktorstwa poważniejszego, oczywiście na tyle na ile można w Evil Dead, i dobrze że tak się stało, bo wcześniej w serialu trudno było traktować go poważnie. Mam na myśli scenę gdy gdy zdaje sobie sprawę, że sprawa go przerasta i dostał Campbell dobry dialog w którym mówi bohater, że jest porażką i nie prosił się o walkę z siłami zła, ciągłe taplanie się we krwi.

Zaczyna się od żartu a scena zamienia się w wyznanie Asha co chyba w żadnym sezonie nie miało miejsca. Udało się Campbellowi pokazać, że to nie tylko głupek, ale też człowiek i bohater w jednym – może nie idealny ale jednak. Więc 3 seria to jednak dobry sezon mimo bardzo słabego początku z ciekawym zakończeniem. Ostatnia scena jak i cały odcinek to dla mnie jest dobre zakończenie, które bardzo przypomina zakończenie “Armii Ciemności” w wersji dircut, które nie przypasowało producentom i Sam Raimi zmienił.

Zabawne jest to, że ja przez wiele długich lat myślałem, że “Armia Ciemności” wydana w Polsce na kasetach jest tą właściwą i oryginalną, kinówką, a nie dircutem, bo tylko w takiej wersji film w Polsce na kasetach był dostępny.  Nie wiedziałem że są dwie wersje filmu. A po wielu latach i to naprawdę wielu, bo dopiero kilka lat temu odkryłem, że “Armia Ciemności,” która była w Polsce dostępna na kasetach to nie kinowa wersja. Pamiętam, że przed seansem 1 serii Asha zastanawiałem się jak odkręcą takie zakończenie. Ale problemu nie było z odkręceniem, bo w USA znana jest wersja krótsza z takim zakończeniem, którego nie trzeba odkręcać. Do tego stopnia uwielbiam dircut, że nie uznawałem długo wersji kinowej, ale nie miałem wyboru po powstaniu serialowego Asha, że jest to tylko alternatywna wersja (polecam dircut, który jest o wiele dłuższy i lepszy od kinówki, nie tylko ze względu na zakończenie). I zabawne że koniec końców zakończenie serialu jest bliższe temu, które ja uwielbiam.

Z jednej strony kupuję takie zakończenie, a z drugiej strony chętnie obejrzałbym 4 sezon w takiej trochę innej formie zapowiedziano w ostatniej scenie, bo to byłoby coś ciekawego i nowego. Może kiedyś powstanie kolejny film albo serial wznowią, ale żeby długo nie czekali, choć Campbell dobrze się trzyma. Więc jak na pierwsze odcinki narzekałem mocno to jednak całościowo zadowolony jestem z sezonu  i finałowego odcinka. Będzie mi brakować przygód Asha Chlastusia. Ocena: 4.5/6.

Bosch (seria 4, Amazon)

4 sezon serialu opartego na powieściach Michaela Connelly o Harry Boschu, gliniarzu pracującym w wydziale zabójstw w Los Angeles. Pierwszy sezon był adaptacją “Cmentarzyska”, “Echo Park” i “Betonowej blondynka”. Drugi sezon to “Muzyka z kufra” oraz “The Drop”. Trzeci sezon jest adaptacją powieści “Czarne echo” i “Ciemność mroczniejsza niż noc”. A czwarty sezon jest adaptacją powieści “Schody Aniołów”, który zaczyna się od morderstwa prawnika co wsławił się oskarżeniami policjantów z Los Angeles o rasizm i brutalne metody działania. Więc głównymi podejrzanymi są gliniarze. Zostaje założony oddział, którym kieruje Bosch.

BoschS4_091517-0482.ARW

Jest też wątek napięć w społeczeństwie związanym z brutalnością policji, wątki polityczne, oraz powracają sprawy z poprzednich serii, jak np.  rowerzysta morderca, która to sprawa ma zaskakujący finał (i trochę zabawny). W sumie o każdym sezonie można powiedzieć to samo co o nowej serii, że to produkcja trochę niedzisiejsza, jak dobry serial z lat 90 z gliniarzem uczciwym, któremu widzowie ufają, choć trzeba przyznać, że Boscha początkowo jest ciężko polubić. Jest to taka postać, która nie zbliża się do ludzi, nie lubi dziękować i zamknięta w sobie. Nie lubi się  też przed nikim, nawet swoim partnerem, otworzyć. Bosch to postać, która idealnie funkcjonowała by też w latach 40 XX wieku jako detektyw. A Titus Welliver świetnie odnalazł się w tej roli.

Zakładam że dzięki temu, że serial jest adaptacją powieści to nie jest kryminalny procedural, czyli co odcinek inna sprawa, tylko mamy kilka wątków, które są rozwijane w każdym odcinku, a w finale każdej serii następuje ich zamknięcie. Tym razem zakończono tak ładnie, że jakby serial nie wrócił za rok nic by się nie stało, to mógłby być koniec serialu, ale cieszę się, że Bosch i Jerry Edgar powrócą, zwłaszcza że trochę książek jeszcze zostało do zaadaptowania. Nie oceniam ani wyżej ani słabiej od sezonów 1-3, serial ma swój styl i nawet zmiana showrunnera nie spowodowała obniżenia poziomu. Bosch to porządny kryminał o gliniarzu, który nie da się złamać, skorumpować i cały czas trzyma dobry poziom poniżej którego nie schodzi. Ocena: 4.5/6.

Homeland (seria 7, Showtime)

Nie będzie spoilerów o 7 sezonie, bo “Ojczyzna” to taki serial o którego kolejnych seriach najlepiej wiedzieć jak najmniej i potwierdza to siódmy rok z Carrie. Poprzedni sezon zakończył się w momencie gdy prezydentem została uczciwa i porządna Elizabeth Keane, ale jak wiadomo w USA prezydentem został Trump i scenarzyści w ostatniej chwili musieli przepisać zakończenie sezonu co widać w finale szóstki bardzo, że byli pewni wygranej Clinton. Więc w ostatnich scenach 6 serii pani prezydent zrobiła numer jakiego nikt się nie spodziewał po tak porządnej postaci (może poza Dar Adalem i nawiedzonym dziennikarzem wietrzącym wszędzie spiski, który wróci w 7 sezonie), czyli zaczęła się mścić na wszystkich i wsadzać do więzień ludzi, którzy jej zaszkodzili, ale też tych dzięki którym wiele zawdzięczała.

Początek sezonu kontynuuje to co widzieliśmy w końcówce 6 serii. Więc z serialowej Clinton jaką była w 6 serii w 7 sezonie wydaje się, że dostaliśmy kobiecą wersję Franka Underwooda z House of Cards, ale nie robiącą złych rzeczy dla władzy tylko z zemsty i strachu. Ale też tak do końca wcale nie jest jak okaże się w kolejnych odcinkach co mnie zaskoczyło bardzo i to jedno z wielu zaskoczeń 7 serii.

homeland

W tym momencie się zatrzymam, nie zdradzę nic więcej,  bo to serial opierający się na twistach. Początek zapowiada krucjatę Carrie by pokazać wszystkim jaką pomyłką było danie władzy Keane, ale z czasem fabuła pójdzie w zupełnie inne rejony (nawet dostaniemy coś na kształt dramatu obyczajowego i sądowego w dobrym wydaniu w 10 odcinku) niż pierwszy epizod zapowiada. Claire Danes, Patinkin i Marvel są świetni w swoich rolach, ale równie dobrze wypadają nowe postacie jak np. agent FBI pomagający Carrie.

Jest to wciąż dobra rozrywka i całościowo to chyba lepszy sezon jak poprzedni, ale trzeba powiedzieć też, że od restartu serialu jaki nastąpił w premierze 4 serii to jest wciąż dobry serial – są lepsze i gorsze sezony, ale wszystkie są dobre. W przypadku 7 serii mamy od pierwszego do ostatniego odcinka bardzo wyrównany poziom i trzeba powiedzieć, że znowu produkcja Showtime stała się serialem bliskim rzeczywistości. A nie tak jak w 6 serii gdy scenarzyści przestrzelili się z pomysłem, bo sądzili że wygra Clinton, ale koniec końców twist, który zaserwowano w finale 6 serii i widać było, że jest na siłę, bo wymuszony przez sytuację polityczną w USA okazał się plusem, który zaowocował w 7 serii.

Podobno następna seria ma być ostatnia, przynajmniej tak mówi Claire Danes, że dla jej postaci to będzie koniec i po tym jak zakończyła się 7 seria można wywnioskować, że rzeczywiście tak może być, ale w to że ostatnia seria w ogóle to nie uwierzę dopóki Showtime tego nie ogłosi. Jest to stacja która lubi kręcić seriale w nieskończoność, choć powinny się dawno skończyć i najlepszym przykładem jest np. Dexter. Więc nawet jak pożegnamy w jakiś tam sposób Carrie po 8 serii to wcale nie musi oznaczać, że serial się zakończy. A co do 7 serii to bardzo dobry sezon, któremu postawię 5/6.

homeland.w710.h473

Seriale#25

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.