Seriale#26

kruk-final-1180x664

Kruk: Szepty słychać po zmroku (seria 1, Canal+)

Bardzo miłe zaskoczenie. Mogę powiedzieć, że ten serial bije dla mnie drugi sezon Watahy, który był dobry, ale serial w reżyserii Macieja Pieprzycy jest jeszcze lepszy.  Byłem ciekaw tego serialu właśnie ze względu na reżysera, który zachwycił mnie świetnym filmem “Chce się żyć” z genialnym Ogrodnikiem oraz znakomitym kryminałem/thrillerem “Jestem Mordercą”.

Zwłaszcza po “Jestem Mordercą” byłem ciekaw co takiego pokaże w kolejnym thrillerze/kryminale i trzeba przyznać, że spisał się reżyser. Serial zaczyna się od mocnego uderzenia, ale nie będę zdradzał jaka jest pierwsza scena. Głównym bohaterem jest Adam Kruk, policjant z Łodzi, który zostaje oddelegowany do Białegostoku do sprawy porwanego chłopca. Niezbyt chętnie wraca do miasta rodzinnego gdzie będzie musiał się zmierzyć nie tylko ze sprawą chłopca, ale też sprawą z przeszłości. Pochwalę też oprócz reżysera scenariusz, który w kilku miejscach zaskakuje (np. jak postać grana przez Jakusa zmienia się przez 6 odcinków) i fajne dialogi. A poza tym naprawdę świetna muzyka i zdjęcia. Ogólnie “Kruk” ma pierwszorzędny klimat, każdy odcinek trzyma mocno w napięciu. Czołówka też jest bardzo ciekawa, wywołuje dyskomfort, niepokój.

S01E02 Odcinek 2.mkv_snapshot_18.38

Co do aktorów to wyróżniłbym Cezarego Łukaszewicza, Andrzeja Tabolskiego, Jerzego Schejbala, Marcina Bosaka, Mariusza Jakusa i Barbarę Wypych w roli przesympatycznej policjantki Kasi z Białegostoku. Podoba mi się że w “Kruku” większość aktorów to są nieznane dla mnie twarze, poza dwoma, trzema nazwiskami z tych co wymieniłem. Ale równie dobry, a nawet lepszy od całej obsady jest Michał Żurawski, którego kojarzę z kilku filmów (np. z “Jestem Mordercą”), ale w głównej roli jeszcze go nie widziałem i poradził sobie świetnie.

Serial od pierwszego do finałowego odcinka trzyma poziom. Chociaż jak się tak zastanowić to rozwiązanie jest bardzo proste i można było zgadnąć kto jest porywaczem, ale w sumie to zaleta, że nie przekombinowali tylko wybrali proste rozwiązanie dzięki czemu ładnie zakończyli większość wątków. A ostatnia scena z Adamem, Sławkiem i żoną Adama to przyznam, że pozamiatała mną. Chyba trzeba być bez serca jeśli kogoś nie wzruszą ostatnie minuty odcinka a jednocześnie ładne zamknięcie jednego z wątków. Zresztą cały finał jest dobry gdzie dostajemy pogoń za porywaczem, który wyczynia takie rzeczy jakich w polskich filmach jeszcze nie widziałem, jakbym slasher oglądał.

S01E03 Odcinek 3.mkv_snapshot_35.34

Napiszę teraz o twiscie, który większość widzów odgadła już po pilocie, ale nie będę spoilerował. Powiem tak, że twist ten udało się twórcom zamienić w zaletę w drugiej połowie sezonu. Okazało się że to nie jest najważniejszy element fabuły tylko jeden z elementów tworzących całą historię i pokazujących jaką postacią jest Kruk. Świetnym pomysłem była to co zasugerowano w piątym odcinku, bo dzięki temu można różnie interpretować co się dzieje z Krukiem tak naprawdę. Co niektórym może się to nie podobać, ale mnie się podoba takie wyjaśnienie twistu i pociągnięcie tego wątku w stronę jaką pokazano w piątym odcinku. Bez obaw, więcej nie powiem.

W przypadku opinii o tym serialu to spotkałem się z narzekaniem wielu widzów, że nie rozumieją/nie słyszą dialogów. I tak szczerze to nie wiem czemu co niektórzy mają problem z dźwiękiem. Nie chodzi mi o to, że w polskich filmach i serialach problem z dźwiękiem to rzecz normalna przynajmniej od lat 90-ych XX wieku (co ciekawe w produkcjach z lat 60-80 we wszystkich filmach i serialach dźwięk jest idealny i każdy dialog zrozumiały), ale o to, że wcale nie jest tak, że nic nie idzie zrozumieć.

S01E06 Odcinek 6.mkv_snapshot_00.00.46

Nie oglądałem na słuchawkach ani z polskimi napisami i zrozumiałem większość dialogów bez problemu – może poza dialogami babuni, która mówi mieszaniną polskiego i chyba białoruskiego. Serial Pieprzycy to nie dzieło Vegi gdzie nie idzie zrozumieć 80% dialogów. Zresztą w ostatnich latach uważam, że w polskich filmach poprawił się dźwięk. Oczywiście jak aktor mówi niewyraźnie to nie idzie zrozumieć, ale w “Kruku” nie miałem problemów z większością dialogów. Może podsumuję, bo nie wiem co mogę więcej dodać bez spoilerów, że “Kruk – Szepty słychać po zmroku” to świetny dreszczowiec/kryminał i chętnie obejrzę kolejny sezon. Ocena: 5/6.

Missions (seria 1, OCS)

S01E01 Ulysse.mkv_snapshot_02.35

Dobre francuskie science fiction, gdzie odcinków jest 10 i trwają jedynie 20 minut, więc w sumie to jest 3 godzinny film. Niby oparty na schematach – na Marsa leci załoga w celu zbadania planety i zaczynają się dziać dziwne rzeczy, więc każdy miłośnik SF domyśli się mniej więcej jak akcja się potoczy, ale ogląda się dobrze. Serial ma klimat, który budują świetne zdjęcia oraz niesamowita muzyka trochę w klimatach Vangelisa.

Serial kojarzył mi się trochę z “Interstellar” i innymi ambitnymi produkcjami SF, tylko zrealizowany za o wiele mniejszą kasę. Widać mały budżet, ale udało się to zamienić w zaletę i ogląda się dobrze. No i jak to bywa z francuskimi produkcjami odnosi się wrażenie, że obcuje się z produkcją z wyższej półki niż produkcje amerykańskie, mimo tego,  że serial oparty na schematach. Ocena: 4.5/6.

 

Seriale#26

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.