Seriale#28

hap-i-leonard

Hap and Leonard (seria 1 i 2, Sundance TV)

Serial opowiada o dwójce najlepszych kumpli oparty na powieściach Joe Lansdale’a. Hap Collins to facet ze wschodniego Teksasu ze słabością do kobiet z Południa, a Leonard Pine to weteran wojny w Wietnamie. W pierwszym sezonie kontaktuje się z nimi po wielu latach była żona Collinsa, Trudy, z ofertą nie do odrzucenia. Ale z czasem sytuacja mocno się komplikuje.

W rolach głównych James Purefoy i Michael Kenneth Williams, a w roli żony/femme fatale Christina Hendricks plus gorące południe USA lat 80-ych i ciekawa wydawałoby się historia, ale serial nie jest tak dobry jakby mógł być. Każdy z dwóch sezonów ma po 6 odcinków, ale serial przynudza miejscami. W przypadku pierwszej serii zaczyna się coś dziać od momentu gdy bohaterowie spotykają dwójkę psychopatów -kochanków wyglądających jakby urwali się z kina Tarantino czyli dopiero w okolicach 4 odcinka. Zresztą cały 1 sezon jest zrealizowany trochę w stylu komiksowym połączony z klimatami Tarantino.

hap-and-leonard-season-2-brian-dennehy-sheriff-valentine

Za to 2 seria jest już podana w poważniejszym tonie, choć wciąż humor jest, bo tym razem opowiada o znalezieniu zwłok dziecka pod domem Leonarda (a wcześniej jego ojca). Więc Hap i Leonard postanawiają odnaleźć mordercę. Okazuje się że to nie jest jedyne dziecko co zaginęło w ciągu ostatnich lat. Dwójce bohaterów pomaga przemiła pani prawnik. Jest też wątek związany z ich przeszłością, gdy się poznali.

W przypadku 2 serii lepiej rozpoczęto sezon, o wiele ciekawszy początek, ale w połowie sezonu napięcie spadło i już nie było tak ciekawie jak wcześniej. Purefoy i Williams tworzą fajny duet, a na drugim planie w roli szeryfa dawno nie widziany Brian Dennehy (facet się nic starzeje). Niestety nie podobały mi się dwa sezony na tyle bym wrócił do 3 serii, która też ma tylko 6 odcinków. A skoro żaden z sezonów, zarówno pierwszy sezon w klimatach tarantinowskich ani drugi w klimatach poważniejszych nie przypadł mi do gustu, więc nie będę oglądał finałowej 3 serii. Więc za 1 i 2 sezon postawię 4-/6.

The Marvelous Mrs. Maisel (seria 1, Amazon)

Akcja dzieje się w latach 50-tych. Opowiada o Miriam Maisel, która wiedzie perfekcyjne życie. Ale pewnego dnia okazuje się że jej mąż ma romans z sekretarką. A Miriam odkrywa że ma talent do stand-upu. Przesympatyczny serial Amy Sherman-Palladino, znanej z Gilmore Girls. Miriam to charakterna, inteligentna i twardsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka bohaterka, w którą doskonale wciela się Rachel Brosnahan .Chociaż warto też wspomnieć o jej przyjaciółce Susie (Alex Borstein), czy rodzicach Maisel (Marin Hinkle i Tony Shalhoub). Aktorka stworzyła postać od której ciężko wzrok oderwać, jest to chodzący ekranowy żywioł, choćby ta naturalność z jaką aktorka wyrzuca z siebie duże ilości tekstu. Nie mogła twórczyni serialu Gilmore Girls trafić lepiej z castingiem.

marvelous-mrs-maisel-season-one-mmm10737718.1.fnlrgbcopy-h2017

Z serialu wynika, że stand-uperzy tak naprawdę wywlekają przed widownią wszystko co im leży na wątrobie. Nie znam się na stand-upie i mogę się domyślać, że nie jest tak ze wszystkimi komikami, ale wcale nie dziwi mnie to po tym jak pokazano na przykładzie głównej bohaterki jak wygląda ta odmiana  komedii bardzo popularnej w USA. I dlatego serial jest tak samo zabawny, ale też poruszający. Zwłaszcza że opowiada o dziewczynie inteligentniejszej od wszystkich, wyzwolonej, ale akcja dzieje się w latach 50-ych, czyli w latach w w których bycie wyzwoloną kobietą nie było mile widziane.

Więc to serial feministyczny, ale w dobrym rozumieniu tego słowa, która mimo opowiadania o poważnych sprawach dotyczących głównej bohaterki i piętnowania absurdów lat 50-ych nie traci nic ze swojego uroku. Cudowna Pani Maisel kojarzyła mi się trochę z filmami Woody Allena, tylko w wydaniu kobiecym. No i to określenie kobiecy Woody Allen wydaje mi się do tej uroczej i przesympatycznej produkcji idealnie pasować. Nie mogę się doczekać na kolejny sezon z doskonałą Brosnahan. Ocena: 4.5/6.

Tony Shalhoub, Marin Hinkle, and Rachel Brosnahan in The Marvelous Mrs. Maisel

Seriale#28

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.