Seriale#31

 

featured_syfy_channel_zero_butchers_block_ep5_2

Channel Zero: Butcher’s Block (seria 3, SyFy)

Horrorowa antologia Nicka Antosci oparta na creepypastach czyli krótkich fikcyjnych historiach z gatunku horroru. Każdy sezon oparty jest na innych historiach i właśnie za to lubię antologie, nie tylko z gatunku horroru,  bo nie jest konieczna znajomość wcześniejszych serii. I tak jest z  z 3 sezonem “Channel Zero”. Nie widziałem 1 serii “Candle Cove” ani drugiej  “No-End House”, ale zdecydowałem się obejrzeć 6odcinkowy 3 sezon czyli“Butcher’s Block” z jednego powodu – Rutgera Hauera. Jest to aktor z którym w latach 80 i w latach 90 oglądałem każdy film.

Wracając do serialu historia zaczyna się od przeprowadzki Alice i jej siostry do miasteczka gdzie dochodzi od lat do zaginięć. Bez obaw, nie zdradzę nic więcej z fabuły. Serial jest przerażający, popieprzony i pojechany, ma sporo scen wziętych żywcem rodem z  np. Lovecrafta, Clive Barkera, Kinga, a nawet sceny jakich Lynch by się nie powstydził. A niektóre sceny są tak obrzydliwe, że nie radzę jeść w czasie seansu.

Channel-Zero-Butchers-Block-teaser

Może nie domaga serial w paru momentach, widać że tani i efekty specjalne nie są za dobre, ale nadrabia serial charakteryzacją stworów oraz specyficznym klimatem łączącym różne odmiany horroru.  Zwłaszcza muzyka sporo dobrego robi dla klimatu. Aktorsko jest nierówno, zwłaszcza dziewczyny co grają główne role bardzo mnie irytowały i średnio wypadły, ale reszta wypada dobrze na czele z Hauerem. Chociaż gra jedną z głównych ról, ale nie ma go aż tak dużo jak myślałem.

“Butcher’s Block” to dobry serialowy horror i zdecydowanie lepszy od ostatniego sezonu American Horror Story, który był tragiczny. 1 i 2 serii nie nadrobię, ale z braku czasu, bo za dużo seriali do oglądania mam. Chociaż  po tak dobrym 3 sezonie chętnie obejrzę, a przynajmniej sprawdzę pierwszy odcinek sezonu czwartego czyli “The Dream Door”, który jest zapowiedziany na przyszły rok. Milo zaskakuje mnie w ostatnich latach stacja SyFy. Nie tylko “Expanse” i “Channel Zero”, ale też “Happy!” to są naprawdę dobre i ciekawe produkcje. Ale też większość seriali SyFy na jakie trafiam to są produkcje ostro pojechane. Ocena: 4.5/6.

Deep State (seria 1, FOX)

Europejska produkcja stacji FOX z gatunku sensacji/kina szpiegowskiego czyli  mieszanka “Homeland” i “24 godzin”. Głównym bohaterem “Deep State” jest Max Easton, agent angielskiego wywiadu na emeryturze. Zostaje wezwany przez swojego dawnego szefa by wrócił do pracy w terenie i naprawił akcję, która się rozsypała. Przy okazji dowiaduje się, że w akcji brał udział jego syn, który zginął. W roli głównej Mark Strong i daje solidny występ. Ale przyznam, że do końca obejrzałem tylko dla niego, bo to typowa produkcja na solidnym poziomie dla współczesnej telewizji, czyli nie ma się do czego przyczepić, ale też nie ma się czym zachwycać. I jeśli obejrzę 2 sezon to też dla Stronga, ale wpierw sprawdzę jakie  będzie zbierał recenzje.  Ogląda się dobrze, nie nudzi, ale też za tydzień o serialu nie będę już pamiętał – mocny średniak. Więc za cały 1 sezon nie mogę postawić więcej jak 4-/6.

img

Patrick Melrose (seria 1, Sky/Showtime)

Tytułowy bohater grany przez Benedicta Cumberbatcha pochodzi z arystokratycznej rodziny. Starając się uporać z trudnymi wspomnieniami z traumatycznego dzieciństwa, które zafundowali mu ojciec oraz przymykająca na wszystko oko matka szuka ukojenia we wszelkiego rodzaju używkach. Serial reklamowano jako komediodramat, ale humoru aż tak dużo nie ma. Oczywiście jest trochę zabawnych dialogów, ale bardziej jest to dramat o człowieku, którego nienawiść do ojca zatruwa jego życie. Patrick chce zrobić wszystko, by przekazana mu przed laty trucizna nie przeszła na kolejne pokolenie.

Może przejdę do aktorstwa bo czytałem opinie że Sherlock Holmes i Doktor Strange w jednym zagrał najlepszą rolę w karierze,  a moim zdaniem jest świetny, ale to nie jest rola życia. Cumberbatch to znakomity aktor, czyli raczej nie zdarza się by schodził poniżej jakiegoś poziomu, chyba ze grać mu się nie chce to na autopilocie jedzie. Równie dobry jest Hugo Weaving w roli ojca, ale też tak dużo go nie ma jak można by się spodziewać. Weaving tworzy postać przerażającą, a jednocześnie nie przerysowaną, tylko ludzką, którego wszyscy się boją na czele z synem i żoną.

methode_times_prod_web_bin_13894c00-538e-11e8-9795-08ef69e784e8

W roli mamy Patricka pojawia się Jennifer Jason Leigh i też jej występ należy zaliczyć do świetnych, nie odstępuje aktorsko od kolegów z planu. W ostatnich latach to kolejna dobra rola Leigh po występie w nowym Twin Peaks. Więc nie powiedziałbym że to jest teatr jednego aktora, tylko jak już to trzech aktorów. Serial reklamowano jako komediodramat i można mieć takie wrażenie, zwłaszcza po pierwszym odcinku w którym Patrick przez całą godzinę testuje na sobie wszelkie możliwe używki. Pierwszy odcinek przypominał mi mocno Trainspotting Danny Boyle’a tylko z Sherlockiem Holmesem w roli głównej.

Ale od drugiego odcinka całkowicie klimat się  zmienia gdzie pokazane jest traumatyczne dzieciństwo Patricka. Jest to nietypowy serial, bo każdy odcinek to zupełnie coś innego. Pierwszy epizod to połączenie komediodramatu z Trainspotting jak wcześniej pisałem, drugi dzieciństwo Patricka, trzeci to próba wyjścia z nałogów Patricka, a czwarty wspólne wakacje Patricka z rodziną, itd. Taka zmiana klimatu w każdym z odcinków spowodowana jest tym, że każdy z pięciu odcinków to adaptacja kolejnej powieści o Patricku autorstwa Edwarda St Aubyna. Epizody się od siebie dość różnią, ale też stanowią zamkniętą całość.  Więc można powiedzieć, że mamy do czynienia z pięciogodzinnym filmem o facecie, który walczy z nałogami i traumatyczną przeszłością i nie chce by jego przeszłość wpłynęła na następne pokolenie. Ocena: 4.5/6.

AgUUkRliv8c9pnbRPR0Y08D6lJ6

Seriale#31

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.