Sharp Objects

Sharp Objects Episode 2 Amy Adams photo: Anne Marie Fox/HBO

Dziennikarka Camille Preaker zostaje wysłana do rodzinnego miasteczka Wind Gap, żeby przygotować materiał o dwóch zaginionych dziewczynkach z których jedna została odnaleziona martwa. Starając się rozwiązać zagadkę wraca wspomnieniami do przeszłości. Zadanie które łączy ponownie Camille z jej matką, ojczymem i siostrą przywołuje traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa.

Już na początku zaznaczam, że ten miniserial składający się z ośmiu odcinków to nie jest kryminał ani thriller. Oczywiście są elementy typowe dla tego gatunku, ale to jest dramat obyczajowo psychologiczny o traumie i niepogodzeniu się z przeszłością. Więc jeśli  oczekujecie typowego kryminału to się możecie zanudzić gdyż serial ma bardzo wolne tempo. “Ostre przedmioty” to jest snuj w którym nic się nie dzieje, ale tak pozornie, bo wiele faktów jest podawane od początku tylko bardzo subtelnie co łatwo przegapić, czasami aż za bardzo subtelnie.

SharpObjects-HBO

Uwielbiam takie snuje w których niby się dzieje, akcja pozornie stoi w miejscu. Więc jeśli oczekujecie tego, że dostaniecie śledztwo dziennikarskie to dostaniecie, ale to jest drobny element całości. Pojawia się ten wątek na drugim planie, bo twórców serialu interesuje bardziej co siedzi w głowie głównej bohaterki i jej demony z przeszłości, w którą świetnie się wcieliła Amy Adams.

Camille to osoba, którą początkowo ciężko polubić –  dużo pije i swoim zachowaniem często wkurza, ale udało się Amy Adams wykreować postać na tyle fascynującą, że polubiłem Camille od pierwszego odcinka.  W roli młodszej Camille obsadzono Sophia Lillis, która wygląda jak młodsza Amy Adams. Dziewczyna znana jest ze świetnej roli Beverly w nowej adaptacji powieści Kinga “To”. Więc nie byłem zaskoczony  głosami, że w drugiej części “To” powinna zagrać właśnie Adams dorosłą Beverly, ale obsadzono w tej roli inną znaną aktorkę. Oczywiście podobnie jak w “To” Lillis daje radę w “Ostrych przedmiotach”, choć za dużo jej nie ma.

giphy

Wszyscy grają doskonale jak choćby Patricia Clarkson w roli nadopiekuńczej mamusi czy Eliza Scanlen w roli przyrodniej siostry Ammy, która po prostu zachwyca. Nie odstępuje poziomem aktorstwa od starszych aktorek i nie zdziwię jak dziewczyna zrobi karierę, bo ma niesamowity talent. Z innych ważnych postaci są ojczym Camille, miejscowy gliniarz i przyjezdny detektyw, którzy dobrze wypadają, ale od pierwszego odcinka widać, że to kobiety są najważniejsze. Miasteczko jest też jednym z bohaterów serialu co ciekawie zobrazowano w jak się nie mylę piątym odcinku.

Scenariusz oparto na podstawie debiutanckiej powieści Gillian Flynn. Mogliście o niej słyszeć przy okazji innej adaptacji jej książki czyli filmu Finchera “Zaginiona dziewczyna”. Ale ważniejsze wydaje mi się w przypadku serialu HBO jest nazwisko reżysera, czyli Jean Marc Vallee, który w zeszłym roku stworzył  dla HBO serial “Wielkie kłamstewka” z Nicole Kidman. “Big Little Lies” odniosły tak duży sukces, że mimo tego, że nie planowano powstała 2 seria, ale liczę, że na podobny pomysł nie wpadną twórcy “Ostrych przedmiotów”.

Vallee znany jest też z wielu filmów jak np. “Dallas Buyers Club”/”Witaj w klubie”  i to było widać już w poprzednim serialu kanadyjskiego reżysera. Oba seriale Vallee ogląda się nie jak produkcje telewizyjne tylko bardzo długie filmy. A dodając do tego tempo, które jest wolne to niektórzy mogą się zanudzić, ale do mnie serial trafił idealnie ze swoim powolnym rytmem.

aa5cfc31-c928-4f6e-ac07-38c5a6622bae-ca1ccc0150d2c4e7def1aa4e1658d78f636673ff7c0910bb8b1da777dca8ef36

Nie czytałem książek Flynn, ale adaptacje filmowe widziałem i zauważyłem, ze były w nich tandetne i kiczowate pomysły jak z thrillerów i kryminałów klasy B. Pamiętam choćby z dobrego filmu Davida Finchera “Zaginiona dziewczyna” scenę seksu i morderstwa, która wypadła niezamierzenie zabawnie. W serialu HBO jest podobnie w kilku momentach, chodzi mi choćby o końcowy twist.

Rozumiem rozwiązanie, czyli kto okazał się mordercą i dlaczego, ma to sens, ale przedobrzyła autorka książki, która też odpowiada za scenariusz finału. W książce  podobno też tak było, ale ten twist to jednak za dużo. Ale jednocześnie nie dało się tego twistu ominąć, bez tego nie byłoby książki i serialu. Ostatnia scena (są też sceny w trakcie napisów i po napisach które dopowiadają parę rzeczy wprost) pokazuje jak wiele znaczy dobry reżyser, bo gdyby ta sekwencja została zrealizowana przez słabego reżysera to wypadła by nędznie, jak z tandetnego thrillera.

image2

Dzięki temu jak jest zagrana i zrealizowana to nie kłuje to aż tak w oczy jak to kiczowate jest, ale nie zmienia to tego, że się zaśmiałem, a nie taki był zamiar twórców. No i było wcześniej sugerowane kto może okazać się mordercą i dlatego za bardzo mnie twist nie zaskoczył. Zresztą do końca odcinka zostało 20 minut, czyli wiadomo że coś jeszcze będzie. Pisarka ma szczęście do dobrych reżyserów, którzy wyciągają z jej książek dużo i może się mylę, ale wydaje mi się, że adaptacje jej książek są o wiele lepsze i ambitniejsze jak powieści – przynajmniej jest tak w tym przypadku.

Co do Vallee to odpowiada  też za montaż, który moim zdaniem jest doskonały, zwłaszcza te przejścia z dnia w noc albo z teraźniejszości w przeszłość. W ogóle technicznie to najwyższa robota filmowa, a mam na myśli też zdjęcia i muzykę z którą wiąże się bardzo ciekawy pomysł. W serialu nie ma oryginalnej muzyki. Wszystkie melodie jakie się przewijają to są utwory muzyczne i piosenki, których słuchają bohaterowie w danych scenach – kapitalny pomysł.

jean-marc_vallee_h_2014

Kupił mnie serial już od pilota swoim klimatem oraz doskonałą realizacją i aktorstwem, ale jak tak się zastanawiam to jednak wolę ‘Wielkie kłamstewka” pomimo całej mojej sympatii do Adams. Więc oceniam całość minimalnie niżej czyli na 5-/6  bo to robota na najwyższym możliwym poziomie. Nie zgadzam się z opiniami co niektórych, że nic się nie dzieje, tylko Adams wódkę chleje tyle co w filmach Smarzowskiego i non stop słucha Spotify, bo wcale tak nie jest:-)

Prawda że “Sharp Objects” to snuj, ale dobry  i subtelny. Jest to drobiazgowy portret bohaterki granej przez Adams oraz jej rodziny i miasteczka. “Ostre przedmioty” to serial o bohaterce z ciężką przeszłością, która próbuje przepracować swoją traumę. Oczywiście chętnie zobaczyłbym Amy Adams w kolejnym serialu, ale niekoniecznie w 2 serii SO. Liczę, że to co mówi szefostwo HBO jest prawdą i mamy do czynienia z zamkniętą całością, a jak już to pojawi się Amy Adams w innym miniserialu HBO albo jakiejś innej stacji.

03_sharp_object_0003-1420x670

Sharp Objects

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.