Seriale#36

Condor (seria 1, AT&T)

Serial inspirowany powieścią “Sześć dni Kondora” autorstwa Jamesa Grady’ego oraz znakomitym filmem “Trzy dni Kondora” Sydneya Pollacka z Robertem Redfordem. Max Irons gra analityka CIA, Joe Turnera, który odkrywa że cały jego zespół został zamordowany. Musi uciekać, bo sam staje się celem i odkryć powody zabicia zespołu.

Jeden z wielu seriali inspirowanych klasyką kina, ale niestety nie podobał mi się jak inne tego typu produkcje, jak np. serialowa wersja “Psychozy” czyli “Bates Motel” (a raczej prequel filmu Hitchcocka).  Nie ogląda się źle, bo “Condor” to przyzwoita produkcja z gatunku sensacji, ale też specjalnie nie porywa. Problemem dla mnie jest syn Jeremy Ironsa w roli głównej, który nie jest tak charyzmatycznym aktorem jak jego ojciec, przynajmniej w tej produkcji, przez co nie zależało mi specjalnie na losie głównego bohatera.

c_101_00820_wide-188a99609ab7dcbf654821276874087cc65697c2-s800-c85

Ale obejrzałem do końca ze względu na resztę obsady, bo mamy tutaj tak dobrych aktorów jak Mira Sorvino, Williama Hurta i przede wszystkim Brendana Frasera, który zalicza kolejną dobrą rolę w serialu po występie rok temu w “The Affair”, a w tym sezonie w znakomitym “Trust” Danny’ego Boyle’a. Ale po tym jak rozczarował mnie 1 sezon “Condor” to raczej odpuszczę kolejny sezon. Chyba że opinie będzie zbierał dobre 2 sezon to sprawdzę kilka pierwszych odcinków. A co do 1 serii to typowy średniak, który ogląda się bez bólu, ale też nie czekałem na nowe odcinki.  Ocena: 3.5/6.

The Sinner (seria 2, USA Network)

Drugi sezon serialu, który wydawał się być zupełnie niepotrzebny, bo sprawa jaką prowadził detektyw Harry Ambrose w 1 serii została zakończona definitywnie w finale. Dla przypomnienia detektyw grany przez Billa Pullmana próbował rozwikłać co stało tak naprawdę za tym, że Cora Tannetti (Jessica Biel) zabiła na plaży obcego faceta.

Serial spotkał się z tak dobrym przyjęciem, ze USA Network zamówiło 2 sezon i początkowo byłem przeciwny takiemu pomysłowi, bo o czym miałaby opowiadać 2 seria. Scenarzyści wybrali najprostsze rozwiązanie i jedyne możliwe, bo Ambrose prowadzi inną sprawę tym razem w swoim rodzinnym miasteczku gdzie nie był od 15 lat. Ściągnęła go do miasteczka córka jego przyjaciela, policjantka, Heather Novack.

NUP_182852_0832.JPG

Sprawa dotyczy morderstwa w hotelu gdzie otruto kobietę i mężczyznę, a jedynym podejrzanym o morderstwo jest ich 13-letni syn, Julian. Wprowadzenie do serialu jest równie mocne co w przypadku 1 serii, ale przyznam, że pomimo ciekawego pierwszego odcinka 2 serii nie oczekiwałem zbyt wiele po tej produkcji, bo 1 sezon mnie mocno rozczarował. Zwłaszcza dwa ostatnie odcinki mi tak nie podeszły, że po skończeniu całości żałowałem, że w ogóle obejrzałem 1 sezon, tak mi finałowe epizody popsuły obraz całej serii. Ale postanowiłem sprawdzić 2 sezon, bo pomysł na kolejną sprawę wydawał mi się być ciekawy.

No i na tyle polubiłem Pullmana w roli głównej, że chętnie wróciłem do serialu by zobaczyć co słychać u tego bohatera. Oczywiście nie muszę mówić, że Pullman daje radę w głównej roli. A oprócz Pullmana to mamy też Carrie Coon w roli tajemniczej Very Walker. Uwielbiam ją od czasów świetnej roli w  serialu HBO “The Leftovers” i choćby dla niej bym obejrzał 2 sezon.

01-the-sinner-carrie-coon.w700.h700

Aktorka się spisała jak zawsze pierwszorzędnie. Coon udało się wykreować tajemniczą i fascynującą postać o której ciężko cokolwiek więcej powiedzieć bez zdradzania szczegółów. Vera intryguje od pierwszego pojawienia się na ekranie. Pochwalę też aktorkę, która wcieliła w policjantkę Heather Novack, bo daje radę. Dziewczyna ma istotny wątek osobisty, który odegra dość ważną rolę w całej historii. No i dzieciak oskarżony o morderstwo też daje radę czyli brawa za casting.

Historia z 1 serii jest wspomniana dosłownie w dwóch zdaniach czyli nawet jak nie oglądaliście 1 serii to można spokojnie obejrzeć 2 sezon bez znajomości pierwszego sezonu. Chociaż jak się tak zastanawiam to chyba jednak lepiej znać pierwszy sezon, bo twórcy mają ciekawy pomysł na rozwój postaci Harry’ego. Poznajemy go dzięki sprawom jakie prowadzi, dowiadujemy się jakim jest człowiekiem i poznajemy jego przeszłość przy okazji śledztwa co dla mnie jest ciekawym pomysłem.

The Sinner - Season 1

Wspomnę jeszcze o finale, który w 1 serii totalnie mnie rozczarował, ale w 2 serii już tak nie jest. Dwa ostatnie odcinki pozamiatały mną mocno, a historia ułożyła się w dość sensowną całość i tym razem nie będę się czepiał. Oczywiście jest kilka szokujących twistów, ale tym razem nie wyszło tak słabo jak w 1 serii. Jak dla mnie od pierwszego do ostatniego odcinka serial trzyma dobry poziom i ma satysfakcjonujący finał.

Więc liczę że powstanie 3 sezon gdzie potowarzyszę Pullmanowi w kolejnej sprawie jaką będzie prowadził. Chętnie też dowiem się kolejnych faktów z przeszłości o detektywie Ambrosie, bo jest to na tyle ciekawa postać, że warto dla tego bohatera kręcić kolejne sezony. “The Sinner” w 2 sezonie oczywiście nie jest idealny, ale tym razem twórcy nie udają, że kręcą coś więcej tak jak było w 1 sezonie, czyli dzieło ambitne, tylko zwykły thriller.  Ocena: 4.5/6.

29-the-sinner-205.w700.h700

Seriale#36

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.