Seriale#42

Kidding (seria 1, Showtime)

Serial autorstwa Dave’a Holsteina, który można na oglądać na HBO GO jak większość produkcji Showtime (oprócz “Homeland” i “Shameless”).  Jednym z reżyserów i producentów jest Michel Gondry, znany choćby z “Zakochanego bez pamięci”,  którego styl jest widoczny w serialu.

Serial opowiada o Jeffie Piccirillo prowadzącym popularny program dla dzieci, trochę przypominający “Ulicę Sezamkową”, którego życie rodzinne rozpada się po wypadku samochodowym w którym ginie jeden z jego synów, Philip. Szefem programu jest ojciec Jeffa, a za tworzenie kukiełek odpowiada jego siostra, czyli prawdziwie rodzinny program.

W roli głównej obsadzono Jima Carreya i jest to FENOMENALNA rola. Z pewnością jedna z najlepszych dramatycznych ról obok “Truman Show”, “Człowieka z księżyca” i wymienionego przeze mnie już “Zakochanego bez pamięci”. Choć produkcja Showtime to zupełnie inny klimat jak wcześniejszy wspólny projekt Carreya i Gondry’ego.

“Kidding” to najbardziej depresyjna komedia jaką widziałem. Poziomem smutku bije wszystkie komediodramaty jakie widziałem w ostatnich latach. I może dobrze że oglądałem serial tradycyjnie czyli raz na tydzień, bo jakbym miał całość obejrzeć to chyba bym psychicznie rady nie dał. Odcinki trwają tylko 30 minut, ale są tak bogate w treść i tyle rodzi się przemyśleń po każdym epizodzie co w filmach dwugodzinnych nie ma.

Gwiazda takich filmów jak np. “Maska” i “Głupi i głupszy” gra postać artysty, który mógłby dać upust swoim traumom związanym ze stratą dziecka w swojej twórczości, ale skoro prowadzi program radosny dla dzieci to nie jest za bardzo możliwe. Dobrze wypadli też Frank Langella w roli ojca Jeffa i producenta programu oraz Catherine Keener w roli siostry Jeffa i chłopak w roli bliźniaków, ale jak Carrey pojawia się na ekranie to serial wspina się na wyżyny. Choć tak się zastanawiam czy on rzeczywiście grał, a nie był częściowo sobą na planie, bo ostatnio spotkało go sporo nieszczęść w życiu prywatnym.

Ciężko pisze się serialu, który co tydzień był czymś innym i jednocześnie opowiadał spójną historię o najmilszym człowieku na świecie, który się rozpada na naszych oczach. Serial w jednym momencie potrafi rozśmieszyć (choć jest to bardzo czarne poczucie humoru), a później następują cudowne wizualnie sekwencje, bo serial nie boi się eksperymentować, i na koniec dowalić tak dołującą sekwencją, że człowiekowi serce się kraja na to co spotyka Jeffa i jego rodzinę.

A finał 1 sezonu to po prostu efekt tego co widzieliśmy we wszystkich wcześniejszych odcinkach i dziwi mnie, że dałem się zaskoczyć, bo po prostu sezon nie mógł się inaczej skończyć. Jestem ciekaw bardzo drugiej serii, bo zapowiada się na jeszcze lepszą jak 1 sezon. “Kidding” to jedna z tych produkcji, która jest coraz lepsza z każdym kolejnym odcinkiem i czym więcej czasu mija od obejrzenia całości to coraz wyżej serial oceniam, ale zaznaczam, że to nie jest serial dla każdego. Jeśli obejrzycie z 3 odcinki i Was nie wciągnie to nie ma sensu byście dalej oglądali. Ocena: 5/6.

Patriot (seria 2, Amazon Prime)

1 sezon “Patrioty” był to jeden z najlepszych seriali 2017 roku, który obejrzałem na początku 2018 roku. Dopiero wtedy pomimo zachwycania się dziennikarzy, krytyków, i przede wszystkim kumpla z forum KMF czyli Snuffera z którego gustem często się zgadzam, bo na początku 2018 roku Amazon Prime zaczął dodawać polskie napisy do swoich produkcji. Byłem zachwycony tą smoliście czarną komedią antyszpiegowską, ale też z zaznaczeniem, że 1 sezon to jeden z najdziwniejszych seriali jakie widziałem w ogóle.

Co do drugiej serii to mogę powiedzieć tyle, że poziom dziwności serialu wszedł na jeszcze wyższy poziom jak w sezonie pierwszym. No i niestety jak dla mnie Steve Conrad czyli twórca serialu przekombinował. Wciąż ogląda się dobrze, ale jak dla mnie zaczęła do serialu wkradać się nuda i momenty takie, że nie rozumiem dlaczego zachowują się bohaterowie tak a nie inaczej. Było sporo absurdalnych momentów w poprzedniej serii, ale nie aż tyle co tutaj.

Choćby wątek z pierwszego odcinka drugiej serii gdy zostaje ktoś porwany i reaguje na to tak ta osoba jakby nic się takiego nie stało. A gdyby tego było mało to podobnie dziwnie reaguje rodzina porwanej osoby. Widocznie po tym jak spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem 1 sezon czemu się wcale nie dziwię, bo sam byłem zachwycony,  to tym razem Conrad postanowił pójść na całość z dziwnością świata przedstawionego, ale do takiego stopnia, że mnie ta dziwność świata przedstawionego zaczęła z serialu wybijać. Zacząłem się zastawiać nad zachowaniem bohaterów i sensem świata przedstawionego, pewnymi rozwiązaniami czy są możliwe, czy nie są przeskoczeniem rekina i gdy zacząłem się zastanawiać to niestety zacząłem się czasami nudzić.

A jeszcze twórca przesadził z ujęciami z oczu bohatera (choć domyślam się, że to miało jakiś tam sens), które zaczęły mnie irytować. Jak ogólnie lubię zabawę formą w serialach, czym dziwniej to tym lepiej dla mnie, ale widocznie jest taka granica w serialach po której nawet dla mnie robi się za bardzo dziwnie. No i jest jeszcze jedna rzecz, która mnie mocno zirytowała, czyli przeciąganie rozmów w nieskończoność gdzie bohaterowie stoją przez długie minuty w milczeniu nim coś odpowiedzą. Podobny zarzut miało wielu widzów do nowego Twin Peaks Frosta i Lyncha, ale przyznam, że jak był dobry odcinek TP to mi nie przeszkadzało, gorzej jak mnie epizod wynudził to wtedy irytowały mnie takie zagrania.

Widać w 2 serii, że materiał twórcy “Patrioty” się za bardzo spodobał, bo czasami serial jest mocno przekombinowany w swojej oryginalności. Przeciąga scenarzysta, reżyser i showrunner w jednym niektóre wątki i absurdalne sytuacje w nieskończoność przez co przestają bawić jak np. wątek z palcami, który jest świetny, ale ciągnięty jest do finału. Ogólnie to “Patriotę” wciąż kupuję, inaczej nie zachwycił bym się tak 1 serią gdyby nie poczucie humoru twórcy, ale przesadził mocno miejscami showrunner. Jednym z najlepszych przykładów na przekombinowanie jest żart z gliniarzami w WC i nie będę mówił co tam się zadziało, ale strzeliłem mocnego facepalma.

Przejdę teraz do plusów. Podoba mi się to, że większą rolę w 2 serii ma Locke z “Lost”, bo Locke’a nigdy za mało. Ogólnie klimat, aktorstwo, realizacja, wszystko jest na podobnym poziomie co w 1 sezonie. Jestem tak samo zachwycony jak w przypadku 1 serii soundtrackiem stworzonym dla serialu oraz piosenkami jakie wykorzystał Conrad. Nie ma kawałka, który by nie podobał mi się, każdy pasował do danej sceny idealnie. A piosenki śpiewane przez smutnego pana jak nazywają co niektórzy głównego bohatera są jeszcze lepsze jak w poprzedniej serii. No i pomysł na to jak tym razem je wykorzystano i wpleciono do akcji jest genialny. Przyznam też, że zakończenie mocno mną pozamiatało.

“Patriota” to wciąż jeden z najbardziej oryginalnych seriali jakie kiedykolwiek widziałem, ale przez to, że twórca trochę przekombinował to nie mogę ocenić tak wysoko drugiej serii jak pierwszego sezonu. Jak dla mnie drugi sezon to porządna robota, ale nic więcej. Oczywiście czekam na kolejny sezon i jestem ciekaw czy będę zachwycony jak pierwszym sezonem, czy będę narzekał jak w przypadku drugiego sezonu.

Ale przyznam, że zaczynam rozumieć tych, którym nie przypadł do gustu serial Amazon Prime już po 1 serii, że wiele osób się odbiło od tej produkcji rok temu. Ja będę dalej oglądał, bo na tyle polubiłem postacie na czele z John Taynorem i jego rodziną. Nie mogę nie wspomnieć o moich ulubionych postaciach jak policjantka z Luksemburga Agathe Olbens czy przyjaciel Johna, Dennis.

Jeśli chcecie sprawdzić “Patriotę”, który jest produkcją całkowicie inną jak sensacyjno szpiegowskie seriale, bo mamy do czynienia z serialem o przygodach (anty)agenta w depresji, czyli  to nie jest produkcja w stylu “24” czy Homeland”, tylko anty 24 godziny, to obejrzyjcie Pilota. Jeśli nie przypadnie Wam do gustu to nie oglądajcie kolejnych, bo z każdym kolejnym robi się coraz bardziej dziwniej. Ocena: 4/6.

Seriale#42

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.