Seriale#44

S01E02 Emperor.mkv_snapshot_01.39

Dynasties (BBC)

Kolejny serial dokumentalny od BBC poświęcony florze i faunie. Tym razem skupiający się na zagrożonych gatunkach takich jak szympans, pingwin cesarski, lew, tygrys i likaon pstry. Jak w przypadku każdej tego typu produkcji BBC narratorem jest sir Attenborough do którego mam ogromny szacunek. Pod względem realizacyjnym jest to oczywiście majstersztyk i tak jak w przypadku arcydzieł jakimi są “Planeta Ziemia” oraz “Błękitna Planeta” nie raz zbierałem szczękę z podłogi i zastanawiałem się jak to nakręcili.

Więc kolejna produkcja na wysokim poziomie, ale niestety nie podobała mi się jak wyżej wymienione seriale BBC. I w sumie za bardzo nie wiem czemu. Może przejadły mi się te dokumenty, bo ostatnio sporo tego rodzaju seriali dokumentalnych nadrobiłem. Innym powodem może być to, że w przypadku tej produkcji każdy odcinek opowiada o jednym gatunku zwierząt. Zdecydowanie bardziej podobają mi się te seriale BBC gdzie jest większa różnorodność w odcinkach. Oczywiście to wciąż wysoki poziom, ale jeśli polecałbym komuś zaczynać przygodę z BBC i Davidem Attenborough to polecam od seriali co wcześniej wymieniłem.  Ocena: 4.5/6.

S01E03 Lion.mkv_snapshot_02.01

Narcos Mexico (Netflix)

Przyznam, że nie byłem zachwycony jak większość widzów pierwszym sezonem “Narcos”. Oczywiście zachwycał Wagner Moura w roli Escobara, ale poza tym sporo rzeczy mnie irytowało, jak choćby częste monologi jednego z bohaterów, które tłumaczyły widzowi całą historię. No i przeskakiwanie co kilka minut o kilka lat przez co nie czułem się, że oglądam serial tylko program w stylu “Sensacji XX wieku”. Przez to oglądało mi się 1 sezon bez emocji.

Do tego stopnia nie byłem zachwycony, że prawie odpuściłem drugi sezon, ale w drugiej serii historia nie leciała tak szybko do przodu i ograniczono monologi do minimum. No i na plan pierwszy wyszedł Burt Reynolds. Sorki, oczywiście chodzi mi o Pedro Pascala, który gdy zapuszcza wąsa tak bardzo przypomina mi niedawno zmarłego aktora. Jeśli kiedyś wpadną w Hollywood na pomysł nakręcenia biografii Burta to mają idealnego aktora.

NARCOS_MEX_105_Unit_00843R2-1-1420x670

Wracając do “Narcos” to drugi sezon już mnie zachwycił. Podobnie było z 3 serią poświęconą kartelowi z Cali, którą uważam za najlepszą z dotychczasowych pomimo tego, że już bez Escobara. Wielu obawiało się tego czy bez doskonałego Mouri serial będzie trzymał dobry poziom, ale tak się nie stało. W serii 4 “Narcos Mexico” albo jak woli Netlix sezonie pierwszym, bo jest to sezon, który jest czymś pomiędzy spinoffem a nowym otwarciem dostajemy historię powstania kartelu Guadalajara w Meksyku.

Félix Gallardo stara się zjednoczyć handlarzy w celu zbudowania imperium opartego na handlu specjalnej odmiany marihuany. W tym samym czasie agent DEA Kiki Camarena przenosi się z Kalifornii do Guadalajary. Kiki jest sfrustrowany poziomem korupcji oraz tym jak nikogo nie obchodzi praca wykonywana przez DEA w Meksyku. W rolach głównych obsadzono znane twarze czyli Diego Lunę jako Felixa i Michaela Pene w roli agenta. Pewnie przez niektórych Luna jest porównywany z Mourą, ale moim zdaniem jest to błąd, bo to zupełnie inna postać jak Escobar.

narcos-mex-102-unit-00574r-1-16a4b93e9d5c781c511cfd4986e44581_5d1947

Diego Luna gra ambitnego farmera, któremu marzy się bycie traktowanym na równi przez meksykańskie sfery. Oczywiście czasami mu puszczają nerwy i potrafi pobrudzić sobie rączki, ale Luna gra introwertyka, postać która podchodzi do interesów na chłodno i ma kilka planów na przód. Nie jest to tak porywcza postać jak Escobar i dlatego nie powinno się ich porównywać. Moim zdaniem aktor dał radę.

A co do agenta granego przez Penę to przyznam, że przez role komediowe w obu Antmanach ciężko było mi wyobrazić go sobie w roli agenta, który zrobi wszystko by dopaść Felixa. Aktor ma tak sympatyczną twarz, że za nic nie kojarzy mi się z rolami twardych gliniarzy. Inna sprawa, że zupełnie zapomniałem że grał już twardego gliniarza w “Bogach ulicy”. Ale już po pierwszym odcinku zapomniałem o komediowym wizerunku aktora jaki dominuje ostatnio i kupiłem go w roli upartego agenta DEA. Sprawdził się na tyle, że zapamiętam jego postać w przeciwieństwie do agenta DEA z 1 serii, którego imienia do dzisiaj nie kojarzę, w którego wcielił się Boyd Holbrook. Oprócz Peny i Luna cały drugi plan spisuje się pierwszorzędnie na czele z aktorami, którzy grają Don Neto i Rafaela.

narcos-mexico-trailer-00

Meksyk to typowy sezon Narcos nakręcony w tym samym stylu co poprzednie sezony, z wadami i zaletami typowymi dla tej produkcji. Cieszę się że zamówił Netflix 2 sezon (albo jak kto woli piąty), bo ostatnie odcinki “Narcos Meksyk” zapowiadają ostrą jazdę. Jestem tylko ciekaw ile odcinków będzie trwało nim historia dojdzie do El Chapo, a najlepsze, że na Netflixie jest już serial o tym bandziorze i dość dobrze przyjęty, który składa się z 3 sezonów.

Jeśli miałbym porównać z poprzednimi sezonami to podobał mi się Meksyk bardziej od 1 serii, którą oceniam najniżej, ale gorzej od drugiej i trzeciej serii, które są najlepsze. Jest to po prostu dobra robota. Moim zdaniem trochę akcja miejscami toczyła się zbyt wolno. Przydałoby się skrócić całość o jeden lub dwa odcinki i serialowi by to nie zaszkodziło. Ale to i tak wciąż jedna z najlepszych produkcji Netflixa, która cały czas trzyma odpowiedni poziom. Ocena: 4.5/6.

X55F3FO53FGUDLFZ6FMERSEAHQ

Nielegalni (seria 1, Canal+)

Serial polskiego Canal+ to produkcja szpiegowska inspirowana powieściami Vincenta V. Severskiego “Nielegalni” oraz “Niewierni”. Musiałbym długo myśleć czy był wcześniej jakikolwiek polski serial szpiegowski, bo nic mi nie przychodzi do głowy. Co prawda był Hans Kloss, ale to było przed dinozaurami i zupełnie inna produkcja jak “Nielegalni”. Cała historia zaczyna się od tego, że w Stambule Konrad Wolski, szef komórki polskiego wywiadu dowiaduje się o planowanym w Szwecji zamachu terrorystycznym. Konrad zleca Travisowi, polskiemu szpiegowi zakonspirowanym w mińskim KGB by zdobył informacje, które udaremnią plan terrorystów.

Słyszałem sporo dobrego o serii książek napisanych przez byłego funkcjonariusza polskich Służb Specjalnych, Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, ale też czytałem, że adaptacja serialowa sporo różni się od książek. Podobno scenarzyści sporo pozmieniali i uprościli by widzowie nie pogubili się w powiązaniach miedzy bohaterami i wątkami.

nielegalni-canal-1420x670

A biorąc pod uwagę opinię większości to chyba niezbyt pomogło, bo czytałem komentarze, że można się pogubić w wątkach i kto jest kim, że jest chaotycznie. Ja się z tym nie zgadzam. Oczywiście po pierwszym odcinku ciężko się połapać, ale od drugiego wszystko ładnie się łączy i nie ma wrażenia chaosu. Nie rozumiem też narzekania na akcenty z jakimi mówią polscy aktorzy po rosyjsku i angielsku. Mnie nie przeszkadza, że polscy aktorzy mówią z typowym akcentem dla nas. Zresztą co to za zarzut? Jak np. francuski aktor mówi po angielsku z francuskim akcentem to się ktoś go czepia?

“Nielegalni” to dla mnie dobra rozrywka, nie gorsza od zagranicznych produkcji tego typu, z bohaterami z krwi i kości, których można polubić. Podoba mi się też, że agenci nie są idealni, mają swoje wady, ale kibicuje im się w walce z terrorystami oraz w wątkach osobistych. Wszyscy aktorzy pierwszorzędnie się spisują jak np. Grzegorz Damięcki, Sylwia Juszczak, Agnieszka Grochowska, ale najlepsi są Andrzej Seweryn w roli tajemniczego Hansa Jorgensena i nieznany mi Filip Pławiak w roli Travisa.

gf-HkbZ-NzQS-3tXe_nielegalni-eska-cinema-664x442-nocrop

Całość wyreżyserowana jest przez Leszka Dawida (“Jesteś Bogiem”) i Jana P. Matuszyńskiego (“Ostatnia Rodzina”). Łatwo zgadnąć w którym odcinku kończy się adaptacja ‘Nielegalnych”, a w którym epizodzie zaczyna się fabuła inspirowana “Niewiernymi”, nawet jak nie czytało się książek Severskiego. Moim zdaniem lepiej jako reżyser poradził sobie Leszek Dawid, choć to zasługa też tego, że historia była ciekawsza w pierwszej połowie sezonu od historii jaką dostaliśmy w odcinkach od szóstego do dziesiątego.

Drugą połowę wciąż ogląda się dobrze, ale nie aż tak ciekawa jak odcinki do piątego łącznie i dlatego dla mnie to serial tylko lub aż dobry.  Ale na tyle spodobał mi się polski serial szpiegowski, iż mam nadzieję, że Canal+ zekranizuje kolejne części “Nielegalnych”. Choć sezon się tak skończył, że wcale nie musi być kontynuacji. Oczywiście zostawiono wątki pootwierane na wszelki wypadek  jakby Canal+ zamówił kolejny sezon, ale nie zakończono serialu nagłym zawieszeniem akcji. Ocena: 4.5/6.

nielegalni-ag-min-01

 

Seriale#44

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.