Seriale#55

counterpart-season-2-700x368

Counterpart (seria 2, odcinki 1-3, Starz)

Sporo minęło czasu od zakończenia “Odpowiednika“, ale nie pisałem nic o serii drugiej, bo zrezygnowałem z serialu po emisji trzech odcinków drugiej serii, czyli nim stacja ogłosiła, że serial nie będzie przedłużony na trzeci sezon, choć twórcy mieli zaplanowane kilka serii. Mnie się podobała 1 seria, choć nie zachwycałem się nią tak jak wszyscy, oprócz doskonałego aktorstwa Simmonsa w podwójnej roli. 1 seria była dla mnie udaną mieszanką seriali w stylu “Fringe”, czyli historii o alternatywnych światach połączonych z produkcjami szpiegowskimi w stylu “The Americans”.

“Odpowiednik” jest to bardziej kino szpiegowskie, thriller polityczny jak SF, w którym rozwój psychologiczny bohaterów jest ważniejszy jak intrygi szpiegowskie przez co serial nie ma zawrotnego tempa. Nie mam nic przeciwko temu, w końcu uwielbiam “The Americans”, ale na początku 2 serii zdałem sobie sprawę, że świat tej produkcji za bardzo mnie nie interesuje i na bohaterach w ogóle mi nie zależy.

Jedyni bohaterowie na których mi zależało to Howard Silk w obu wersjach, ale poza tym to  los nikogo mnie nie interesuje, tak samo jak zasady świata przedstawionego. A gdy w pierwszych odcinkach 2 serii zepchnięto na drugi plan Simmonsa i więcej poświęcano miejsca rozwijaniu pozostałych bohaterów to zacząłem się nudzić. Okazało się, że serial oglądam tylko dla Simmonsa,  więc powodu do dalszego oglądania już nie miałem. Choć może to dziwić skoro lubię seriale z sobowtórami i alternatywnymi światami oraz szpiegowskie w starym stylu gdzie akcja toczy się nieśpiesznie.

Counterpart Season 2 2019

No i akurat jak przestałem oglądać akcja mocno przyśpieszyła. Może to nie poziom 24 godzin, ale z tego co wiem to nie dość, że akcja przyśpieszyła, to zaczęto wyjaśniać wiele istotnych faktów dotyczących świata przedstawionego. Ale pomimo tego nie mam ochoty by obejrzeć pozostałe siedem odcinków czy ile ich tam  zostało do końca serialu, choć podobno zakończenie w jakiś tam sposób zamyka większość wątków. Można finał 2 serii potraktować jako finał serialu.

W takim wypadku oceny nie postawię drugiej serii, bo nie stawiam ocen sezonom seriali, których nie skończyłem. A piszę o tym nieskończonym serialu, bo postanowiłem też pisać o produkcjach z których zrezygnowałem, choć oglądałem od kilku sezonów oraz o nowościach na które czekałem, ale nie podeszły mi w pierwszych odcinkach.

I Am the Night (TNT)

Kryminał stworzony przez reżyserkę Patty Jenkins (znana z “Wonder Woman” i “Monster” ze świetną rolą Charlize Theron) i jej męża Sama Sheridana. Sześcioodcinkowa całość oparta jest na pamiętniku „One Day She’ll Darken: The Mysterious Beginnings of Fauna Hodel” autorstwa Fauny Hodel. Akcja dzieje się w latach 60-ych.  Główną bohaterką jest dziewczyna mieszanej rasy, czyli Pat wychowywana przez Afroamerykankę w Newadzie.

i-am-the-night-serial

Biali jej nie akceptują, a czarnoskórzy nie dowierzają, że pochodzi z mieszanego związku. Pewnego dnia dziewczyna odkrywa, że została adoptowana, a jej prawdziwe imię to Fauna, więc postanawia poznać prawdę o biologicznych rodzicach. Drugim bohaterem jest Jay Singletary, reporter z Los Angeles i weteran wojenny, który ma obsesję na punkcie sprawy sprzed wielu lat dotyczącej Georga Hodela, który był podejrzany o zabicie Czarnej Dalii. Oczywiście kwestią czasu jest jak ta dwójka bohaterów się spotka.

W roli Jaya obsadzono Chrisa Pine’a i trzeba przyznać, że świetnie się spisuje w roli reportera i detektywa. Gra dość nietypowego detektywa, który lubi wdawać się w awantury i co trochę wpada w kłopoty. India Eisley grająca Faunę wypada przyzwoicie w roli dziewczynki (tak na marginesie wygląda na nastolatkę mimo 26 lat), która chce poznać swoje korzenie, ale jednak to Pine jest lepszy aktorsko.

i-am-the-night.w700.h700

Jeśli warto tą produkcję obejrzeć to dla roli Pine’a i udane odwzorowanie klimatu lat 60-ych USA. Ale poza tym to średni serial nie wyróżniający się niczym poza faktem, że inspirowany życiem Fauny. Głównym powodem dla którego obejrzałem,  choć to nie jest wybitna produkcja jest to, że to czarny kryminał, a ten gatunek w kinie i serialach nie istnieje od wielu lat. Chciałbym więcej filmów i seriali w klimacie takich produkcji jak np. “Chinatown”, “Tajemnice Los Angeles” i na jak najlepszym poziomie. Nie żałuję seansu, bo tylko sześć odcinków, ale to jednak zmarnowany potencjał na dobry serial z gatunku noir. Ocena: 3.5/6.

Lorena (Amazon Prime)

Jeśli się nie mylę “Lorena” to pierwszy serial z gatunku true crime jaki stworzył Amazon Prime i trzeba przyznać, że wzięli się za temat o którym chyba każdy Amerykanin musiał się wypowiedzieć w latach 90-ych XX wieku. Szczerze przyznam, że nie słyszałem o wydarzeniach jakie serial porusza, a nie sądzę bym zapomniał o tej sprawie po latach. Jestem też pewien, że temat kobiety, która obcięła mężowi penisa mógł pojawić się w polskich mediach skoro cały świat o tej sprawie mówił mówił na początku lat 90-ych jak wynika z serialu.

0a6d60f9-8726-45a3-8472-06d7cce98628-AP_ANOTHER_LOOK_THE_BOBBITTS

Przyznam się, że na początku serialu jak policjanci opowiadają o tym, że strażak nadepnął na penisa, a policjant nie chciał go podnieść, albo jak szukali penisa po ciemku w nocy to zaśmiałem się, ale muszę zaznaczyć, że pomimo tematyki, która pasuje do brukowców to jest serial przerażający i poruszający ważny temat. Oczywiście jest kilka momentów gdy twórcy (m.in. Jordan Peele, znany z filmów “Uciekaj!” i “Us” oraz z seriali “Weird City” i nowej “Strefy Mroku”) rozluźniają atmosferę, jak przed chwilą podałem przykład, ale też można wymienić wątek kariery Bobbitta po tym co żona mu zrobiła.

Przepraszam za mały spoiler, ale muszę to napisać – facet postanowił grać w pornosach, bo chciał wszystkim udowodnić, że nie ma się czego wstydzić i sprzęt działa cytując samego Bobbitta. Może to nie dosłowny cytat, ale sens zachowałem. Więc zagrał w np. “John Wayne Bobbitt Uncut” i “Franpenis”. A na planie tego drugiego filmu lekarz mu powiększył członka, bo chciał mieć superpenisa, a jak się to skończyło to dowiecie się z serialu.

36d95fc7d0780abc491f29074c5d379a,780,0,0,0

Wiem jak to brzmi żenująco, ale takie momenty rozluźniają ciężką atmosferę miniserialu Amazonu, który tak naprawdę opowiada o gwałtach, przemocy w rodzinie, psychicznym i fizycznym znęcaniu się nad osobą, którą powinno się kochać i szanować. Przyznam że wielokrotnie w czasie czterogodzinnego seansu miałem zaszklone oczy jak opowiadała Lorena co przeżyła w małżeństwie.

Serial pokazuje jak za dwóch procesów, które się odbyły w latach 90 i też przez wiele lat po procesie prasa i dziennikarze oraz amerykanie byli po stronie męża, który stał się celebrytą zapraszanym do programów, np. Howarda Sterna. Większość ludzi obwiniała Lorenę, jak mogła coś takiego mężowi zrobić, spotkało ją wiele złego po procesach i w czasie ich trwania.  Serial oddaje kobiecie sprawiedliwość, czyli to co powinno ją spotkać w czasie tych okropnych wydarzeń kilkadziesiąt lat temu.  Ale też przy okazji tej sprawy porusza temat ogólnie pojętej przemocy domowej i wykorzystywania kobiet, jak była i jest traktowana przez polityków, media, społeczność i policję.

348210d9b7417657c4671371fb935bb5,780,0,0,0

Lorena to znakomity debiut platformy Amazon Prime w gatunku true crime poruszający ważny temat w sposób, który nie przytłacza widza wydarzeniami, bo jak robi się zbyt ciężka atmosfera to pojawia się humor. Jest to dokument ważny, interesujący, ale też dobrze zrealizowany. Kolejnym plusem jest to, że serial ma tylko cztery godzinne odcinki, więc szybko zleci Wam seans. Bardzo polecam! Ocena: 5/6.

The Widow (Amazon Prime/ITV)

Harry i Jack Williams to jedni z bardziej rozchwytywanych scenarzystów w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach. Odkąd stworzyli dwa świetne sezony “The Missing” co jakiś czas fundują widzom nowe seriale z gatunku kryminał/thriller. I tworzą ich tyle, że zdarza się sytuacja gdy dwa seriale braci Williams lecą jednocześnie i konkurują ze sobą. Taka sytuacja miała miejsce kilka tygodni temu, gdy w czasie premiery “Wdowy” na Amazonie to na BBC można było oglądać spinoffa “The Missing”, czyli “Baptiste”.  Zresztą już wcześniej taka sytuacja miała miejsce, bo pod koniec 2017 roku można było oglądać w tym samym czasie “Liar” na ITV i “Rellik” na BBC.

widow

W 2018 roku bracia Williams zafundowali też swoim fanom “The Strangers” o profesorze, który jedzie do Hongkongu gdzie zginęła jego żona w wypadku samochodowym. Mąż próbuje poznać prawdę na temat  tragedii i jak można się domyślić fabuła nie jest tak prosta wcale. Co prawda nie oglądałem tego serialu, ale wspominam akurat o tej koprodukcji ITV i Amazonu z Johnem Simmem, bo w serialu “Wdowa”, który jest też koprodukcją ITV i Amazonu, mamy bardzo podobne zawiązanie akcji, tylko w głównej roli nie mamy Johna Simma, ale Kate Beckinsale.

No i miejsce akcji inne, bo większość odcinków dzieje się w Afryce gdzie doszło do katastrofy samolotu, w którym zginął mąż Georgii. Kilka lat po katastrofie Georgia zauważa w relacji telewizyjnej z zamieszek kogoś podobnego do jej zmarłego męża. Więc postanawia udać się na miejsce zdarzenia i dowiedzieć się co się wydarzyło. Co prawda Kate Beckinsale to nie jest jakaś super wybitna aktorka, ale widać że się stara jak może i całkiem dobrzy wypadła. Na drugim planie mamy tak dobrych aktorów jak np. Alex Kingston, Ólafura Darri Ólafsson i Charles Dance, ale też żaden za bardzo nie ma się co wykazać, nie są to jakieś rewelacyjne role. Po prostu grają tyle na ile pozwala im scenariusz, bardziej ciągną role swoją charyzmą i talentem.

the_widow_episode_1_19-a5ed262

Jest to typowy serial braci Williams, czyli thriller pełen twistów gdzie mamy kilka wątków łączących się w jedną całość. Oczywiście akcja przeskakuje pomiędzy liniami czasowymi co jest  tradycją seriali braci Williams. Widać że starają się każdą z postaci rozwinąć, dodać bohaterom głębi głównie przez retrospekcje, ale jednocześnie mamy szybkie tempo akcji co nie do końca  razem wybrzmiewa.

Wdowa też porusza temat problemów współczesnej Afryki, ale moim zdaniem serial  udaje tylko produkcję ambitną, nie jest to taki serial jak produkcja dostępna na Netflixie “Black Earth Rising”, tylko prosta rozrywka o kobiecie, która próbuje się dowiedzieć prawdy o mężu. Nie żałuję seansu, bo jedynie 8 odcinków trwających 40 minut, które szybko zleciały. Bracia Williams to tak dobrzy rzemieślnicy, że nawet nie wiem kiedy obejrzałem całość, ale to nie tak dobry serial jakby mógł być. Większość seriali braci Williams jakie obejrzałem do tej pory, nie tylko dwa sezony “The Missing”, podobały mi się bardziej jak “Wdowa”. Więc postawię 4-/6, bo to tylko przyzwoita produkcja.

the-widow-kate-b-unit-approvals-319_rc_rgb-jpg

Seriale#55

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.