Avengers Endgame

Avengers-Endgame-Banner-2-de7cf60

Ciężko pisać o filmie, którego trailery nie zdradzają nic poza paroma pierwszymi minutami.  Więc będą w mojej opinii SPOILERY, bo inaczej nie da się omówić tego filmu, ale będę starał się pisać jak najogólniej by nie zdradzić za wiele. Napiszę też jak widzę przyszłość MCU po tym finale długiego serialu oraz to jak przedstawiono niektórych z bohaterów w filmie. Zwłaszcza mam na myśli jednego z superbohaterów, którego wizerunek w Endgame podzielił widzów. Część jest zachwycona, a część widzów nie kupuje tego co zrobioną z pewną postacią  i odniosę się do tego, ale później.

Zacznę od tego, że  całościowo film mi się podobał, działa na poziomie emocjonalnym, jeśli polubiliście wszystkich bohaterów, zwłaszcza pierwszą ekipę Avengers, ale jak go porównam ze wszystkimi poprzednimi filmami braci Russo, czyli znakomitymi Zimowym Żołnierzem, Wojną Bohaterów i Infinity War, to najsłabszy film braci Russo, choć wciąż dobry.

Ciężko oceniać Koniec Gry jako pojedynczy film, bo jest to koniec pewnego etapu w kinie superbohaterskim. W sumie to nie jest tylko część druga Infinity War, ale  finał serialu trwającego ponad 10 lat, składającego się z ponad 20 odcinków, w którym zakończono wiele wątków. Ale też pozostawiono nowe furtki, dzięki którym reżyserzy i scenarzyści będą mogli wymyślać nowe historie w kolejnych filmach uniwersum MCU oraz w serialach na platformie Disney+, które już zapowiedziano jak serial o Lokim, czy takie jak WandaVision raz Falcon i Winter Soldier.

W przypadku poprzednich Avengers mówiło się, że to film, który lepiej się odbiera jak się zna większość filmów i bohaterów, ale w przypadku Końca Gry to jest pociągnięte na jeszcze większą skalę jak w filmie z zeszłego roku. Moim zdaniem, żeby odczuwać pełną satysfakcję z seansu nie da się go oglądać bez jakiejkolwiek wiedzy z poprzednich filmów. Twórcy nawet nie próbują tłumaczyć widzom poszczególne historie, czemu bohaterowie się zachowują tak a nie inaczej, bo nie ma  to czasu.

avengers-endgame-presale-tickets-record-jpg

Wrzucają od razu na głęboką wodę i dla mnie to jest logiczne, bo to jest finał pewnego etapu MCU. Zaskoczony byłbym jeśli na seans EG wybrał się ktoś kto nie widział poprzedniego filmu i większości filmów, bo się pogubi zwyczajnie, dla takiej osoby film będzie chaotyczny. To trochę tak jakby oglądać finał serialu, którego wcześniejszych dwudziestu odcinków się nie widziało.

Moim zdaniem to jedyne słuszne rozwiązane, bo było ponad 20 filmów gdzie rozwijano bohaterów, i w tym filmie nie ma na to czasu.   Nie mam na myśli tylko ważniejszych wydarzeń z poprzednich filmów, które lepiej kojarzyć, jak choćby wątek dotyczący Iron Mana i Kapitana Ameryki z Wojny Bohaterów, ale też jest pełno nawiązań w finale do takich niby nic nieznaczących scen z poprzednich filmów, jak np. próba podniesienia młotu Thora przez Kapitana Amerykę w jak mnie pamięć nie myli Age of Ultron.

I to jest malutka kropla w morzu, bo cały film, a przede wszystkim drugi akt, to jeden wielki fan serwis. Zaskoczyło mnie to, że pomimo tego, że dawno poprzednich filmów nie widziałem to dużo nawiązań wyłapałem. Ale też nawiązania do nowych komiksów udało mi się wyłapać, choćby w doskonałej scenie z Kapitanem Ameryką w windzie, pomimo tego, że w komiksach nie siedzę od dawna.

Ale muszę przyznać, że trochę mnie bawi, to jak twórcy proszą widzów o nie zdradzanie nic z fabuły filmu i sami nic nie zdradzili w trailerach, tak jakby film miał nie wiadomo jak zaskakującą i skomplikowaną fabułę. A zaraz po premierze Infinity War  fani zgadli jak odkręcą scenarzyści wydarzenia z zakończenia IW, bo  jest tylko jedno logiczne rozwiązanie skoro będą powstawać kolejne filmy i seriale MCU. Jedyna różnica jest taka, że to odkręcenie wydarzeń następuje w taki sposób, że emocje związane z IW i z tym co się tam wydarzyło nie znikają o co wielu się obawiało.

avengers-endgame-thor-asgardians-of-the-galaxy

Infinity War nie przestaje działać jak obejrzy się z wiedzą z EG. Bohaterowie pamiętają co się stało  i to co ich spotkało na nich wpłynęło mocno. W End Game bohaterowie mają w pamięci to co się stało, zmienili się, to nie są ci sami bohaterowie co w Infinity War i tak jest do końca filmu. No i moim  zdaniem to dobre rozwiązanie.

Wspomniałem wcześniej o drugim akcie i dodam, że oprócz fanserwisu dostajemy coś na kształt  heist movie połączonego z filmami o podróżach w czasie. Wielu widzów ma problem z tym aktem, a wcale nie jest gorszy od pozostałych aktów w filmie. Nie uważam, żeby przez trzy godziny tempo siadło w filmie i ogólnie podobał mi się ten akt, ale ja lubię heist movie i filmy o podróżach w czasie.

Jedyny problem jest taki, że po seansie zacząłem się zastanawiać nad sensem podróży w czasie i wiele rzeczy wydaje mi się być na bakier z logiką. Chyba po prostu najlepiej przyjąć wszystko na wiarę, lepiej nie rozkminiać, bo znajdzie się w fabule dużo dziur i to wielkości Wielkiego Kanionu.  Ale też zgadzam się z opiniami, że  można było pewne kwestie rozwiązać lepiej, choć też o wiele gorzej. Moim zdaniem EG to taka produkcja, w przypadku, której lepiej w paru miejscach wyłączyć myślenie.

avengers-endgame-tv-spot-offers-more-of-captain-americas-rallying-speech-768x384

Czytałem też opinie gdzie wiele osób narzeka na pierwszy akt, wiele osób znudził, a mnie bardzo przypadł do gustu, bo był potrzebny bohaterom po wydarzeniach z IW. Endgame to jest większy fragment całości, nie może ciągle być przecież akcja. I właśnie co mnie w filmie najbardziej zaskoczyło to fakt, że jest bardzo mało akcji. Można nawet powiedzieć, że to bardzo kameralny film przez sporą część seansu. Jeśli nie liczyć jednej bójki Kapitana w połowie filmu nie powiem z kim to mamy, tylko finałową epicką bitwę, a tak to bohaterowie głównie rozmyślają, rozmawiają i próbują rozwiązać problem.

Pierwszy akt też dlatego podobał mi się, bo przypominał mi jeden z najlepszych seriali ostatnich lat, czyli Pozostawionych Lindelofa, a dzięki takiemu zagraniu, czyli skupieniu się na emocjach bohaterów stali się bardzo ludzcy. Każda z postaci inaczej reaguje na wydarzenia z IW, inaczej traumę przepracowują. Dzięki temu aktorzy, zwłaszcza Robert Downey jr, Chris Hemsworth, Chris Evans, Mark Ruffallo i Renner mają co grać. Szczególnie zachwycony jestem rolą Downeya jr, który świetnie zobrazował Starka, to jak zmieniła się ta postać. Choć to żadne zaskoczenie, bo jeszcze przed jego debiutem w roli Iron Mana 11 lat temu uważałem go za świetnego aktora co wielokrotnie potwierdzał (polecam np. jego tytułową rolę w filmie Chaplin). I oczywiście dostał bardzo piękne pożegnanie, ale jakie to nie zdradzę:)

online_char_avengehonor_series_ironman_v1_lg-655x970

Odwalił kapitalną robotę, podobnie jak Evans w roli Stevena Rogersa, którego jest o wiele więcej jak w poprzednim filmie jak można było się spodziewać. Bardzo podoba mi się też jak zakończono jego rolę w całej serii, ale przyznam, że chętnie zobaczyłbym kolejne przygody Rogersa. Choć wiadomo że to pożegnanie Evansa z cyklem. Chciałbym zobaczyć wyprawę w którą się wybrał na koniec filmu oraz  wspólne przygody Rogersa i Peggy (super że pojawił się Jarvis z najlepszego serialu z uniwersum Marvela czyli Agentki Carter).

W przypadku Hemswortha to moim zdaniem dobrze zagrał, tak jak w poprzednich filmach, ale to jak pokazano Thora w EG wywołuje kontrowersje – są widzowie zachwyceni takim Thorem i tacy, którzy mają ogromny ból dupy o to jak go pokazano. Ja jestem po środku – nie mam bólu dupy o to jak go pokazano, ale też rozumiem tych co narzekają.

Nebula

Dla mnie najlepszy Thor jest w filmach Ragnarok gdzie przeszedł dużą przemianę i Infinity War gdzie idealnie wymieszano humor i powagę tej postaci. To jak ta postać się zmieniła, dojrzała, jaką stał się tragiczną postacią ładnie pokazano w IW. W sumie jak się tak zastanowić to teraz jest jedna z moich ulubionych postaci przez to jak ciekawie poprowadzono tą postać i jak Hemsworth ją gra.

Nie powiem co dokładnie zrobiono z Thorem w EG, tylko tyle, że z jednej strony rozumiem czemu niektórym przeszkadza to co zrobiono z tą postacią, ale z drugiej strony niektórzy reagują w taki sposób na traumy jak Thor, a facet stracił i przegrał wszystko. Ja to kupuję kim się stał w EG, ale też pojawiają się momenty gorzkie w przypadku Thora w filmie, zwłaszcza pewne wyznania z jego strony, ale przez to jak sporo humoru jest wokół tej postaci to te dramatyczne i gorzkie momenty w historii Thora mogą zniknąć przykryte przez humor.

ant-man-hawkeye-avengers-endgame

Nie dziwię się, że dla niektórych te gorzkie momenty należycie nie wybrzmiewają, ale podoba mi się też to, że tak zabawili się wizerunkiem tej postaci. Bo chyba takiego superbohatera jeszcze w kinie nie było mówiąc bardzo ogólnie. No i szacunek dla aktora za sporo autoironii do swojego wizerunku. Podoba mi się też jak zakończyła się jego historia, gdzie znalazł się na koniec filmu. Nie mogę się doczekać, by go zobaczyć w kolejnych filmach, w jakie rejony historia Thora się potoczy w przyszłości.

Mark Ruffalo w roli Bannera/Hulka też daje radę. No i przyznam, że jak niektórzy oburzają się o boga Hemswortha co z nim zrobiono to dziwne, że nikt nie czepia się co zrobiono z tą postacią. A mnie przyznam, że spodobało się to co zrobiono z tym superbohaterem, nie przeszarżowano też z humorem w przypadku Hulka.

Jedynie kto mnie zawiódł z głównej obsady czyli bohaterów z pierwszego składu Avengers, bo na nich w głównej mierze się skupia film, to Czarna Wdowa, czyli Scarlett Johansson, która niby gra dobrze, jej wątek ma też wzruszające momenty, ale jakoś nie zrobiła na mnie takiego aktorskiego dobrego wrażenia jak reszta. Zresztą biorąc pod uwagę wszystkie filmy to Wdowa jest bohaterką, którą trochę zmarnowaną. Niby ważna jak Iron Man, Thor, Kapitan, ale bardziej na drugim planie, za wiele o niej się nie dowiedzieliśmy, nie poznaliśmy jej tak dobrze. No i nawet nie dostała swojego filmu, który będzie za niedługo, ale wszyscy doskonale wiemy, że o wiele za późno na ten film, nie tylko przez to do czego w EG doszło.

online_char_avengehonor_series_blkwidow_v1_lg-655x970

Też spotkałem się z krytyką, że Thanos to już nie jest tak interesująca postać jak w IW. I powiem tak, że pierwsza scena z nim w EG jest doskonała i bardzo zaskakująca, a później dostajemy innego Thanosa z pewnych powodów. I ja to kupuję, bo ten Thanos to nie ten sam Thanos co w poprzednim filmie, tylko inny, młodszy, nie tak dojrzały jak w poprzednim filmie, więc zrozumiałe, że nie jest tak samo ciekawą postacią, bo nie może być gdyż to inny przeciwnik jak w poprzednim filmie.

Podoba mi się, że w filmie też dużą rolę mają Jeremy Renner oraz Paul Rudd, którzy mają co grać. Podobnie jest z Nebulą, w którą wciela się Karren Gillan, znana choćby z roli towarzyszki Doktora Who. W jej przypadku jest to zaskakujące, bo Nebula to była drugoplanowa postać w Strażnikach Galaktyki,  a w EG awansowała do może nie głównej obsady, ale to ważna postać w całym filmie. Świetnie zagrała brytyjska aktorka i to pomimo doskonałej charakteryzacji pod którą ciężko ją rozpoznać.

Avengers Endgame to trzy filmy w jednym – dramat o traumie, heist movie plus zabawa z czasem i rozpierducha. No i mamy dość długi prolog nim pojawi się tytuł oraz epilog, który niektórzy porównują z przydługawym zakończeniem Powrotu Króla. Ale mnie zakończenie PK nie nudziło, podobnie jest tutaj, w ogóle nie odczuwałem nudy. Zresztą nie mogło być innego zakończenia, bo to epilog 10 lat MCU, musi być odpowiednio długie zakończenie, aby ładnie pozamykać niektóre wątki. Choć i tak mi się wydaje, że niektóre zakończono zbyt pośpiesznie, a o niektórych zapomniano pomimo długości filmu (wątek przyjaciela Kapitana Ameryki czyli Bucky’ego jest olany całkowicie).

online_char_avengehonor_series_bruce_v1_lg-655x970

Jak obejrzałem i poczytałem opinie to większość chwali wprowadzenie, heist movie/fanserwis i finałową rozpierduchę oraz podsumowanie, a krytykuje dramat o traumie, a ja uważam, że najlepsze jest wprowadzenie, dramat o traumie, heist movie, a rozpierduchę finałową uważam za bardzo nierówną co mnie zaskoczyło. W filmach Marvela od braci Russo  zawsze była świetna choreografia pojedynków jeden na jeden i doskonale zrealizowane bitwy. Do dzisiaj pamiętam pojedynki jeden na jeden z Zimowego Żołnierza, czy bójki/bitwy z Wojny Bohaterów i Infinity War.

W każdym filmie braci Russo każdy z bohaterów w walkach mógł pokazać się z jak najlepszej strony i zawsze były nakręcone tak, że nie nudziły, ale niestety bitwa w EG to jest element filmu nad którym nie do końca rozumiem zachwytów. Prawda że finałowa bitwa jest DUŻA, EPICKA, rozmach aż wylewa się z ekranu, ale w przeciwieństwie do bitw z poprzedniego filmu o Thanosie, to nie zapamiętam z niej nic poza paroma krótkimi momentami, czyli motyw z młotem Thora, Avengers Assemble, przylot Kapitan Ameryki, scenę ze Scarlet Witch i Thanosem  i te momenty wywołują ciarki, tylko że są krótkie.

Cała reszta bitwy zlała mi się w jedną wielką masę z której nic niepamiętam, w IW tak nie było. Nie mówię tylko o ostatnich minutach IW na którym to momencie wielu płakało, ale chodzi mi też o wcześniejsze bójki ze sługusami Thanosa na Ziemi i różnych planetach, a większość finałowej walki w EG jest przynudzająca. Moim zdaniem o wiele lepiej wypadły bójki jeden na jeden czy bitwa finałowa w poprzednim filmie, czy choćby w takim Aquamanie, która też była epicka, ale był na nią jakiś pomysł.

avengers-endgame-trailer-robert-downey-jr-1554223934

No i to jest bardzo rozczarowujące. Nie dość, że poza finałową rozpierduchą więcej scen akcji nie ma, to przecież bracia Russo znani są z ciekawie zrobionych scen akcji i rozpierduch, ale niestety nie w tym przypadku. Najlepsze to co jest pod koniec zaczyna się po bitwie gdzie dostajemy piękne zakończenie 10 letniej przygody z MCU, które trwa do pojawienia się napisów (super pomysł z autografami głównej obsady), a przynajmniej jednego z jej etapów, gdy coś się kończy i coś się zaczyna. Ostatnie 10-15 minut tak ładnie zamyka pewien etap, że nie dziwię się, że nie było sceny po napisach, bo EG tego nie potrzebował. Ale przez to, że film ma te kilka wad co wymieniłem nie mogę postawić więcej jak 4.5/6. 

Ale i tak szacunek dla braci Russo i scenarzystów, że udało im się zrobić tak dobre pięciogodzinne podsumowanie 10 lat MCU (liczę też Infinity War, traktuję obie produkcje jak jeden film). Nie mogę się doczekać seansu podwójnego, jak będzie się oglądało obie części finału razem. Oczywiście nie twierdzę, że nie podniosę oceny, bo tez tak może być po drugim seansie. Ale na tą chwilę uważam, że Avengers Endgame to dobre i piękne zakończenie pewnego etapu MCU, choć niepozbawione wad. Jest to hołd od fanów dla fanów, którzy byli z serią przez ponad 10 lat i w tym wypadku sprawdza się idealnie, ale trzeba przymknąć oko na pewne rozwiązania fabularne.

thanos

 P. S. Tyle mówiło się przed premierą jak wielka role ma odgrywać Kapitan Marvel w filmie, a ja odniosłem wrażenie, że równie dobrze mogło jej w ogóle nie być. I teraz nie wiem czy to było życzenie fanów, czy twórcy tak tylko mówili, jak jej dużo będzie w EG. A moim zdaniem sceny z nią wypadły trochę tak, jakby nakręcono je w ostatniej chwili, jakby dodano je w postprodukcji. I nie wiem co o niej powiedzieć, bo wypadła Larson nijako co mnie zaskoczyło. Bracia Russo pokazali w poprzednich filmach, że nowe postacie, które u nich debiutują albo mają za sobą tylko jeden film, genezę, gdzie jakoś super nie wypadają, to w ich filmach prezentują się o wiele lepiej, tak było z np. Doktorem Strange, który wypadł o wiele lepiej w IW jak w swoim filmie (inna sprawa jak zabawną rolę ma w Endgame, do czego rola Benedicta się ogranicza, czyli machania rękami).

Nie wiem też czy to wina tego jak mało jest Marvel na ekranie, czy po prostu aktorka słabo grała. Nie mam jak porównać z filmem o Kapitan Marvel bo nie widziałem jeszcze, ale w EG jest jej mniej niż myślałem że będzie. A nawet jej moce nie prezentują tak jak się mówi o tej postaci, że to bardzo przepakowana postać, której nikt rady nie da, trochę jak Superman w DC.

Odniosłem wrażenie że scenarzyści i reżyserzy EG nie mieli na nią pomysłu. No i jeszcze bawili się poziomem jej mocy, bo raz potrafi statek przenieść, rozwalić bez mrugnięcia okiem, dosłownie jest jak broń, która niszczy wszystko na swojej drodze, ale są też sceny gdy nie daje sobie rady, jak z Thanosem właśnie. Byłem pewien że ona będzie ostateczną bronią drużyny, która pokona Thanosa, a tak nie było.

Marvel-chce-zeby-w-trakcie-seansow-Avengers-Endgame-byla-przerwa_article

Avengers Endgame

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.