Seriale#72

derry

Derry Girls (seria 1 i 2, Channel 4/Netflix)

Przyznam, że ominął bym ten serial stacji Channel 4 dostępny na Netflixie o nastolatkach mieszkających w Derry, czyli w samym centrum naznaczonej konfliktem Irlandii Północnej lat 90, gdyby nie to z jak dobrymi opiniami się spotkał.  Uwielbiam seriale z Wielkiej Brytanii, ale komediowych oglądam bardzo mało, nieważne czy są z USA, Anglii, Polski, czy z innego kraju.

Głównymi bohaterkami są Erin, jej kuzynka Orla i przyjaciółki, Clare, Michelle oraz kuzyn Michelle, Anglik który po przeprowadzce do Derry chodzi do żeńskiej szkoły prowadzonej przez zakonnicę, bo w męskiej mógłby oberwać za pochodzenie. Prowadzą typowe nastoletnie życie, a jednocześnie nic w Derry nie jest do końca zwyczajne przez sytuację polityczną Irlandii.

Oprócz nastolatków jest też świetny drugi plan na czele z doskonałą zakonnicą Michael, która powinna mieć o wiele większą rolę. Podobnie rewelacyjni są bliscy Erin, czyli mama, tata, dziadek i jego nudny brat z którym nie chce mieć nikt do czynienia. No i wcale się nie dziwię, bo zachowuje się jak wampir energetyczny z serialu Waititi “What We do in the shadows” (chciałbym crossover obu produkcji). A nawet postacie co pojawiają się na jeden odcinek są świetne, jak choćby ksiądz z kryzysem wiary.

Derry Girls

Serial udanie łączy humor z bawieniem się stereotypami, np hetero kontra homo, Irlandia kontra Anglia, ale też jak trzeba potrafi uderzyć w takie rejony, że przejąłem się, a nawet wzruszyłem. Niby konflikt północnoirlandzki stanowi jedynie źródło żartów, to pojawiają się też mocniejsze momenty, czasami robi się  poważniej, ale też bez przesady. Bo jest to przede wszystkim komedia o nastolatkach pakujących się w idiotyczne sytuacje (zresztą dorośli też są nie lepsi w pakowaniu się w różne dziwne sytuacje), ale mimo tego, że często z paczki bohaterów się śmiałem, to bohaterom kibicowałem.

Twórcy serialu co trochę widzom przypominają, że bohaterki nie mieszkają w raju, tylko dla mieszkańców ta nienormalna sytuacja z zamachami i żołnierzami na każdej ulicy jest czymś do czego się przyzwyczaili. Więc jak wspomniane jest, że bomba będzie rozbrojona, to mieszkańcy nie panikują, tylko mamy sytuację, gdy zastanawiają się nad tym, jak dojadą do pracy, szkoły, że nie zrobi sobie mama/babcia trwałej czy paznokci.

derry_girls_0103

Uwielbiam wszystkich bohaterów jak pisałem wcześniej. Ale przyznam, że w 1 serii strasznie denerwowała mnie dziewczyna grająca Erin, nawet nie chodzi mi o jej dziwne miny jakie robi przez cały serial, ale to jak szarżuje Saoirse Monica Jackson, podobnie denerwująca jest Nicola Coughlan w roli Clare. W 2 serii Erin przestała mnie wkurzać, chyba się po prostu przyzwyczaiłem, ale za to Clare cały czas mnie denerwuje.

W serialu jest też sporo dobrej muzyki. Nie zdziwiłbym się jakby cała kasa poszła na wykorzystanie piosenek, bo w każdym odcinku, które trwają do 30 min lecą same znane kawałki, choć pojawiają się czasami tylko na kilka sekund.

Dw-ns0TXQAEfyoJ

Ale przyznam szczerze, że 1 seria nie zachwyciła mnie tak jak większość widzów. 1 sezon to  dobra rozrywka, ale dopiero od pilota 2 serii chwycił mnie całkowicie serial. 2 sezon jest o klasę lepszy od 1 serii, o wiele lepiej się bawiłem. Nie mogę się doczekać na 3 sezon, który stacja Channel 4 już zamówiła, choć pewnie trzeba będzie czekać z rok. Polecam bardzo wszystkim Derry Girls, nie tylko fanom produkcji z Anglii, a to tylko 2 serie po 6 odcinków, gdzie każdy odcinek trwa do 30 minut. Więc całość trwa niecałe 3 godziny. Ocena: 4.5/6 (1 seria) i 5/6 (2 seria).

Wu Assassins (Netflix)

Niedoszły szef kuchni Kai nawiązuje współpracę z detektywem wydziału zabójstw, by rozwikłać starożytną zagadkę i unieszkodliwić zabójców dysponujących nadprzyrodzoną mocą. Kai jest też Pogromcą Wu obdarzonym starożytną mocą. Opis może nie brzmi zachęcająco, ale jest to produkcja na którą czekałem z dwóch powodów.

wu-assassins-cover-1566058870086

Po pierwsze jest to serial z gwiazdami kina azjatyckiego, głównie znani z dobrej znajomości sztuk walki. Główną rolę gra Iko Uwais, chyba najlepiej kojarzony z roli w dwóch częściach “Raid”. Zajmował się też choreografią walk na planie tego serialu Netflixa. Oprócz niego pojawiają się inne znane twarze, jak Juju Chan, Byron Mann, Tzi Ma. Pojawia się też aktor znany z kina kopanego z lat 80 i 90 czyli Mark Dacascos.

A drugim powodem dlaczego oczekiwałem na tą produkcję jest Katheryn Winnick, aktorka pochodzenia ukraińskiego, najlepiej znana jako wojownicza Lagertha z serialu “Wikingowie”. W produkcji Michaela Hirsta za bardzo nie ma możliwości wykazać się swoimi zdolnościami w sztukach walki za które ma czarny pas. Oczywiście ma sceny wymagające sprawności fizycznej w “Wikingach”, zwłaszcza w scenach batalistycznych, ale nie pokazuje swoich umiejętności w taekwondo.

wu-assassins-netflix-images-1

Serial Netflixa to pierwsza produkcja, gdzie może pokazać swoje zdolności szerszej publiczności (chyba tylko w komedii “Pan i Pani Kiler” z 2010 roku ma jedną scenę gdzie może pokazać na co ją stać). Gra ważną drugoplanową rolę policjantki pracującej pod przykrywką i spisuje się dobrze, tworzy ciekawą postać. Więc już dla samej Winnick postanowiłem serial obejrzeć. Ale gorzej jest z jej scenami walk co mnie zaskoczyło negatywnie.

Chodzi mi o to, że najwięcej pokazywana jest męska część obsady w bójkach oraz azjatyckie aktorki, a Winnick ma krótsze sceny walk i mniej popisowe. Poczytałem trochę recenzji z których wynika, że zastępowała ją dublerka, bo  często jest pokazywana Winnick w scenach walk od tyłu, nie widać jej twarzy. No i dla mnie to nie ma sensu. Nie rozumiem po co obsadzać aktorkę znaną z tego, że potrafi się bić, a nie daje się jej szansy by pokazała co potrafi? Nikt nie potwierdził z ekipy, że dublerka ją zastępowała, ale tak rzeczywiście wyglądają jej sceny. Widocznie miała jakiś osobisty powód by oszczędzać się w mordobiciach na planie.

Wu-Assassins

A co do serialu tak ogólnie to nie spodziewałem się po tej produkcji za wiele, zwłaszcza po pojawieniu się fragmentów  i trailera, które zapowiadały produkcję niskobudżetową,  w najlepszym razie średnią. No i taką dostałem, więc nie zawiodłem się, bo nie wiele oczekiwałem. Liczyłem jedynie na dobrze zrealizowane sceny walk, tylko że walki też nie są jakieś super.  Widziałem sporo lepszych i to w wykonaniu Uwaisa też.

A co do fabuły to miałem skojarzenia z serialem animowanym “Avatar Legenda Aanga”, nawet są dialogi podobne jak w tym klasyku, bo też jest mowa o żywiołach, czyli wodzie, ogniu, itd, ale niestety całościowo fabuła jest średnio ciekawa. Wu Assassins wygląda trochę jak sprawdzian dla Netflixa przed zrobieniem remaku animowanego “Avatara”, który mają w planach. Mam nadzieję, że dostanie Avatar Netflixa większy budżet jak Wu Assassins, bo realizacyjnie, zwłaszcza efekty specjalne, wyglądają strasznie biednie.

wu-assassins-byron-mann-uncle-six-1566348525

Podsumowując jest to produkcja, którą obejrzałem tylko dla mordobić i Lagerthy z Wikingów, ale nawet w tych elementach serial zawodzi. Sceny walk są spoko, ale bez jakiś zachwytów, a fabularnie jest średnio. A Winnick walki jak już napisałem wypadają najsłabiej ze wszystkich i są tak nakręcone, że ciężko zgadnąć, czy to ona, czy dublerka. W przypadku reszty obsady widać, że aktorzy i aktorki się piorą po pyskach. Choć i tak Lagertha jest jednym z niewielu plusów serialu, bo aktorsko wypada najlepiej ze wszystkich. Gra jedyną postać, którą polubiłem, wolałem jej wątek od wątku głównego.

Moim zdaniem o wiele lepszym serialowym mordobiciem jest “Warrior” Cinemaxu, w którym nie tylko walki wyglądają dobrze, ale też widać budżet włożony w serial. Wu Assassins to jeden z wielu średniaków Netflixa o którym się zapomina zaraz po seansie. Więc raczej za drugi sezon, jeśli w ogóle powstanie, nie będę się brał, a jeśli już to obejrzę same sceny walk. Ocena: 3/6.

Vikings-season-6-katheryn-winnick-lagertha-1099745

Seriale#72

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.