El Camino – A Breaking Bad Movie

el-camino-netflix-zwiastun-film

Filmowa kontynuacja jednego z najlepszych seriali, czyli “Breaking Bad”, to film na który w ogóle nie czekałem. Bardzo lubię serialowy prequel/spin-off o Saulu Goodmanie, “Better Call Saul”, który znalazł swój styl, to dobry serial, który z serii na serię jest coraz lepszy. Więc nie powinienem się obawiać o sequel, zwłaszcza jak za scenariusz odpowiada twórca “Breaking Bad” i “Better Call Saul” (i mój ulubiony scenarzysta Archiwum X, tylko 4 z ponad 40 odcinków co napisał dla XF nie podobają mi się), czyli Vince Gilligan. A skoro twórca serialu miał pomysł na prequel i wyszło znakomicie, to powinienem być wniebowzięty, a przyjąłem informację o dalszych losach Jessego bez emocji.

Ostatni sezon BB jest znakomity, ale finał serialu nie jest aż tak rewelacyjny jak pozostałe odcinki sezonu finałowego, jest tylko/aż dobry, ale jest to tez odcinek, który ładnie pozamykał większość wątków, w tym wątek Jessego, że wydawało mi się niepotrzebne dopowiedzenie co dalej z Pinkmanem. No i każdy widz mógł sobie swoją wersję wydarzeń dopowiedzieć  sam. Ale w końcu film powstał, tylko co ciekawe dla Netflixa, a nie dla AMC.

breaking-bad-el-camino-easter-eggs-1

Stacja odpowiedzialna za BB była współproducentem filmu i na AMC film poleci jakiś czas po premierze na Netflixie. Wydaje mi się, że dlatego jest to film Netflixa, bo platforma streamingowa przyczyniła się do światowej popularności BB, gdy serial trafił na Netflixa w okolicach emisji 4 serii, wtedy usłyszeli o BB wszyscy. Wcześniej, przez 3 serie, to była ceniona produkcja, którą oglądała mała grupa, głównie fani twórczości Gilligana (jak ja), fani Bryana Cranstona (aktor był po sukcesie “Zwariowanego Świata Malcolma”) i miłośnicy dobrych seriali.

Pomimo popularności i zachwytów wśród dziennikarzy i krytyków od pierwszego sezonu serial nie stał się hitem od razu, dopiero w okolicach emisji 4 serii oglądalność skoczyła do góry i każdy zaczął nadrabiać poprzednie serie dzięki Netlixowi, gdzie serial trafił. Pochwalę się, że oglądałem na bieżąco BB, od premiery pilota 1 serii, więc długo przed premierą na platformie. Byłem jednym z tych widzów, którzy byli z serialem od początku. Oglądałem serial gdy był produkcją niszową i nie było popularne oglądanie BB, tak jak w ostatnich sezonach, gdy wszyscy znali serial.

jonathan-banks-confirms-his-return-for-el-camino-a-breaking-bad-movie-social

Z wszystkimi filmowymi wersjami seriali jest taki problem, że to są produkcje dla fanów, nie dla zwykłych widzów, co pokazał ostatnio np. film HBO “Deadwood”, który nie nadaje się do oglądania przez widzów co nie znają bohaterów i serialu, bo cała przyjemność z seansu wtedy znika. Podobnie jest z El Camino, który jest epilogiem do serialu, ostatnim (?) rozdziałem “Breaking Bad”. Nawet nie wyobrażam sobie, żeby ktoś mógł oglądać El Camino bez znajomości BB. Nie chodzi mi, tylko o nawiązania (pewnie nawet połowy nie wyłapałem), ale też o związek emocjonalny z tym światem i bohaterami. Jeśli się nie zna bohaterów, to wiele scen, choćby retrospekcje, będą tylko nudnym zapychaczem, który nie wnosi nic do produkcji.

Wspomniałem o filmowym “Deadwood” też dlatego, bo jest jedna różnica między serialami BB i Deadwood oraz ich filmowymi epilogami. Serial HBO został skasowany po 2 serii, urwany, historia nie dostała zakończenia. Po wielu latach doczekał się Deadwood epilogu filmowego, który zamknięto w 120 minut co wyszło w pewnych elementach dobrze, a w innych źle.

what-is-el-camino-a-breaking-bad-movie-about

W przypadku serialu Gilligana i filmowej kontynuacji mamy do czynienia z sytuacją, gdzie historia została opowiedziana od początku do końca, więc mamy coś na kształt ostatniego rozdziału historii dopisanego po latach. Widać w filmie miłość Gilligana do bohaterów i świata co stworzył ze swoją ekipą, chciał po prostu wrócić do Jessego i dopowiedzieć jego historię. Film nie jest bez wad, bo przyznaję, że niektóre retrospekcje były trochę za długie, ale w większości są to wady wpisane w filmowe kontynuacje seriali, wiec mi nie przeszkadzają.

Miło zaskoczył mnie Aaron Paul, który gra dobrze. W “Breaking Bad” był świetny, ale od czasu zakończenia serialu widziałem go w paru rolach i jakoś na mnie wrażenia nie zrobił w żadnej innej roli. Udało mu się pokazać Jessego, uwierzyłem w tą postać, mimo tego że aktor jest starszy od Jessego, którego gra w filmie. El Camino dzieje się od razu po zakończeniu serialu, czyli 5, 6 lat temu, a nie teraz, czyli w 2019 roku. Uwierzyłem że to jest Jesse, ale widać też, że bohater, który przeszedł sporo. Jest to postać, która zmieniła się, co widać jak porówna się Jessego z jednej z ostatnich retrospekcji z tym o którym opowiada film.

19425008-7548791-image-a-1_1570506583645

El Camino to typowe “Breaking Bad”, czyli wymieszanie dramatu, komedii z sensacją. Jest sporo typowego humoru Gilligana i fajnie zainscenizowanych scen w stylu BB i BCS, sporo momentów gdy pozornie się nic nie dzieje, a napięcie sięga zenitu.  Jestem zadowolony z epilogu serialu, zakończenia historii Jessego w El Camino – A Breaking Bad Movie, który oceniam na 4.5/6, czyli dobra robota.

Gilligan ponownie nie zawiódł, tak jak nie zawiódł z serialowym prequelem, jest to ładny hołd dla BB od twórcy serialu. Choć chciałbym by zrobił w końcu coś zupełnie nowego, nie mającego nic wspólnego ze światem “Breaking Bad”, bo siedzi od lat w uniwersum BB i nie potrafi się z niego uwolnić.

P.S. Przykre uczucie, gdy w piątek, tydzień temu obejrzałem epilog BB, a dzień później, w sobotę, dowiedziałem się, o śmierci Roberta Forstera. Wygląda na to, że to była jego ostatnia rola.

rforster_hero_large

El Camino – A Breaking Bad Movie

One thought on “El Camino – A Breaking Bad Movie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.