Seriale#76

Jack-Ryan-Season-2-600x883

Jack Ryan (2 seria, Amazon Prime)

Drugi sezon przygód doktora Jacka Ryana dotyczy śledztwa w którym bohater odkrywa, że Rosjanie mogą sprzedawać potajemnie broń rządowi Wenezueli. W Moskwie Jim Greer prowadzi sprawę, która może mieć związek ze śledztwem Jacka. Od razu powiem, że 2 sezon oceniam słabiej jak 1 serię. To wciąż rozrywka, która szybko zlatuje, obejrzałem w 3 dni, ale nie trzymał mnie 2 sezon w napięciu tak jak 1 seria.

Podoba mi się, że tym razem nie ściga Jack terrorystów z Bliskiego Wschodu, ale skupia się na zupełnie innym zagrożeniu, a prawie cały sezon toczy się w Wenezueli. A raczej w serialach takich jak “Jack Ryan”, “Homeland”, “24” fabuła skupia się na krajach Bliskiego Wschodu. Oczywiście to jest tylko początek całej historii i już w drugim odcinku fabuła zmierza w różne rejony, rozszerza się o wątki polityczne i osobiste. Problem jaki mam z drugim sezonem jest taki, że w pierwszej połowie jest za dużo wątków i postaci.

Ostatecznie wszystkie wątki ładnie się wcześniej czy później ze sobą łączą, ale na początku panuje lekki chaos. A przez to jak jest dużo wątków i postaci to Jack Ryan i Jim Greer czasami schodzą na drugi plan. Choć nowe postacie są ciekawe, np. Harry Baumann, w którą wcieliła się Noomi Rapace, Mike November – szef placówki CIA w Wenezueli, którego gra znany z “House of Cards” Michael Kelly, prezydent Reyes, czy niejaki Max Schenkel.

jack-ryan-season-2-harriet-1572986278445

Przez skakanie od wątku do wątku na początku sezonu historia się trochę rozwodniła, nie trzymała mnie w napięciu tak jak 1 sezon. Odniosłem wrażenie jakby mniej zwarty był sezon drugi.  No i jak porównam z innymi serialami z tego gatunku,  np.         “Homeland”, “24”, a nawet ze “Strike Back”, to 2 sezon Jacka Ryana nie dorównuje nawet słabszym seriom tych produkcji. Więc jestem rozczarowany, zwłaszcza że trailery 2 sezonu były świetne, zapowiadały dobrą rozrywkę, a dostałem przeciętny sezon.  Ale dalej będę oglądał, bo lubię Krasinskiego w tej roli, choć moim ulubionym Ryanem wciąż jest Harrison Ford. Ocena: 3.5/6.

Unbelievable (Netflix)

W Lynwood, Waszyngtonie, w 2008 roku Marie Adler zgłasza gwałt do którego doszło w jej mieszkaniu. W czasie kolejnych przesłuchań zmienia kilkakrotnie zeznania. Policja zaczyna być coraz bardziej sceptyczna, czy do gwałtu w ogóle doszło. W 2011 roku w Golden, Kolorado, detektyw Karen Duvall bada podobną sprawę, zgwałconej 22-latki. Okazuje się że podobnych spraw jest więcej. Karen łączy siły z detektyw Rassmussen pracującą w Westminster, która prowadzi sprawę, w której szczegóły przestępstwa przypominają gwałt z Golden.

niewiarygodne-netflix-1180x664

Ostatnio miło mnie zaskakuje Netflix. Nie pamiętam kiedy ostatnio oglądałem tyle dobrych seriali netflixowych. Niewiarygodne to kolejny serial wart uwagi na tej platformie, obok nowych sezonów “Stranger Things” i “Mindhunter” oraz nowych seriali, takich jak “Marianne” i “Dark Crystal”. Unbelievable jest to miniserial oparty na faktach opisanych w artykule nagrodzonym Pulitzerem.  Jest to niby kryminał z policjantkami w rolach głównych, ale to bardziej dramat psychologiczny o ofiarach gwałtu i próbie przepracowania tragedii przez kobiety. Oczywiście jest śledztwo, obserwujemy szereg wydarzeń gdy próbują policjantki doprowadzić do złapania mordercy, ale równie ważny jest wątek poświęcony ofiarom.

Jest to jeden z tych nielicznych kryminałów, gdzie nie jest najważniejszy przestępca, z którego robi się idola, pokazuje się jako fascynującą postać, ale najważniejsze są ofiary. Pojawia się gwałciciel, ale jest pokazany w taki sposób, że nie ma w nim niczego fascynującego. Twórcy skupili się na policjantkach i ofiarach, to są bohaterowie, którymi powinniśmy się interesować. Przyznam szczerze, że nie wiedziałem nic o tej sprawie. No i może dlatego tak mnie serial wciągnął od początku, bo nie wiedziałem jak cała historia się zakończy.

niewiarygodne-to-nowy-serial-netflixa-ktory-zostanie-z-wami-na-dluzej

Jest to miniserial ciężki w oglądaniu, choć nie epatuje scenami przemocy seksualnej i psychicznej, tylko skupia się na tym, jak kobiety próbują sobie ułożyć życie po tym co je spotkało, przetrawić dramat jaki je spotkał. Pokazuje serial ofiary gwałtu, jak są źle traktowane przez policję, gdy ofiara musi kilka razy powtarzać co ją spotkało, a jest to dla ofiary równie traumatyczne przeżycie jak gwałt. Choć pokazana jest też dobra strona policji na przykładzie postaci granych przez Merritt Wever i Toni Collette, które wiedzą jak podejść odpowiednio do ofiar.

Kaitlyn Dever znana z “Justified” bardzo dobrze poradziła sobie w roli Marie, czyli dziewczyny od której zaczyna się cała historia. Słyszałem opinie, że gra jedną miną przez cały serial, ale tak nie jest. Widać w oczach dziewczyny wszystkie emocje jakie jej towarzyszą w czasie kolejnych przesłuchań, gdy próbuje dojść do siebie, gdy ludzie się od niej odwracają, jak wycofuje zeznanie. Wiadomo że każdy człowiek przechodzi inaczej traumatyczne sytuacje, niektórzy zamykają się jeszcze bardziej w  sobie po takich tragediach. Serial przedstawia też inne ofiary i to są różne kobiety, nie same piękności i w różnym wieku, też powyżej 50 lat.

493592_49479d16a6

Równie dobre w rolach policjantek są Merritt Wever i Toni Collette. W sumie to nie przypominam sobie serialu gdzie żeński duet prowadził sprawę, raczej spotyka się produkcje z męskim duetem, albo żeńsko męskim. Zwłaszcza Wever bardzo mi się podobała, bo Karen to taka postać, która od razu budzi ciepłe uczucia i sympatię widza. Jest to postać, która ma w sobie sporo delikatności, matczynego ciepła, zwłaszcza w podejściu do ofiar, ale też jest uparta i zawzięta. Colette gra typową twardzielkę, ale też tworzy ciekawą postać, a razem tworzą świetny duet.

Unbelievable to serial ciężki do oglądania, z powodu tematyki, ale świetnie zagrany i dobrze napisany. Mógłbym się przyczepić do tego, że czasami bohaterowie wygłaszają przemowy, które przybierają formę wykładu, ale nie przeszkadza mi to w przypadku tej znakomitej produkcji. Po seansie całości przeczytałem artykuł, który był inspiracją dla powstania serialu, polecam przeczytać wszystkim, a wspominam o tym, bo zaskoczyło mnie jak dużo zgadza się w artykule z tym co pokazano  w serialu, jak dokładnie w serialu przedstawiono prawdziwe wydarzenia.  Ocena: 5/6.

marie-adler-unbelievable-netflix-1568143373

 

Seriale#76

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.