Seriale#98

1280_720

Babylon Berlin (seria 3, Das Erste i Sky Deutschland/HBO GO)

Trzeci sezon jednego z najdroższych niemieckich seriali będący adaptacją kryminalnej serii Volkera Kutschera o policjancie Gereonie Rath (jeśli się nie mylę jest już siedem tomów i będą kolejne), to adaptacja tomu drugiego “Der Stumme Told”. Akcja dzieje się tak jak poprzednie sezony w Berlinie. Cała intryga 3 serii zaczyna się w studiu filmowym, gdzie podczas kręcenia filmu ginie aktorka.  Wszystko wygląda jak wypadek, ale Gereon uważa, że to morderstwo.

Poprzednie dwa sezony, to było jedno z największych pozytywnych zaskoczeń 2017 roku dla mnie, gdybym robił listę najlepszych seriali, to pewnie by się załapał do pierwszej trójki 2017 roku. Babylon Berlin to serial na bogato, w którym widać każdy wydany pieniądz, łączący kryminał neo-noir z serialem historycznym. Więc oprócz kryminalnego wątku są też wątki polityczne (pojawiają się bojówki Hitlera, komuniści), społeczne, są pokazane różnice między bogatymi a biednymi, sytuacja weteranów I wojny światowej.

hbo-babylon-berlin

Pokazany jest prawdziwy Berlin jak wyglądał 10 lat przed II wojną światową, a oprowadza nas po Berlinie roku 1929 właśnie Gereon Rath, któremu w śledztwie pomaga Charlotte Ritter. Dziewczyna pracuje w administracji, ale marzy o zostaniu prawdziwą policjantką. Serial świetnie pokazuje przemiany społeczno polityczne jakie zachodzą w Niemczech, jak powoli naziści rosną w siłę, czego władze niemieckie nie dostrzegają.

Serial świetnie łączy prawdę historyczną z kryminałem, co jest pewnie zasługą książek Kutschera. Z tego co czytałem o serii książek to podobno autor zebrał dużo materiałów związanych z historią Berlina przed II wojną światową. No i to widać w tej produkcji. Wspomniałem już o rozmachu, ale muszę dopowiedzieć, że można poczuć się oglądając tą produkcję, jakby człowiek rzeczywiście przeniósł się do Berlina roku 1929.

Babylon-Berlin

Realizacyjnie czyli scenografia, kostiumy, efekty specjalne, które wspomagają scenografię, to poziom po prostu kinowy. Nie dziwię się że chyba pół roku trwały zdjęcia, a przygotowania do produkcji tak długo trwały, że 3 lata trzeba było czekać na kolejny sezon. Są już plany na 4 sezon, który pewnie będzie adaptacją tomu III, ale muszę się uzbroić w cierpliwość, bo nawet jeśli zaczną zdjęcia w tym roku ,to pewnie nie za szybko na HBO GO zobaczę nowe przygody Ratha i Charlotte.

Kolejnym plusem są postacie, którym się kibicuje od początku, jak właśnie dwójce głównych bohaterów, którzy mają się ku sobie, ale też borykają się ze swoimi problemami, związanymi z rodziną.  No i też świetnie się sprawdzają jak są osobno na ekranie. Powraca też wątek przyjaciółki Charlotte, czyli Grety, który zakończył się dramatycznie w poprzednim sezonie, a w tym  mamy konsekwencję tych wydarzeń. Historia Grety zakończyła się tak, że ciężko się było mi pozbierać, ale prawdę powiedziawszy inaczej nie mógł się jej wątek zakończyć.

Babylon-Berlin-season-3-2345613

Reszta bohaterów to też ciekawe postacie, zarówno znane nam już, jak i nowe. Dotyczy to pozytywnych bohaterów i negatywnych. Każdy w tym serialu ma zalety i wady, poza paroma wyjątkami nie ma jednoznacznie złych, każda z postaci to normalny człowiek, który podejmuje różne decyzje.. Podoba mi się też, że naziści nie są przedstawieni w przerysowany sposób. Przerażają, zwłaszcza ci stojący wyżej u władzy, ale są inteligentni, wiedzą za jakie pociągnąć sznurki i co zrobić by doprowadzić do własnych celów

Autorami serialu są Tom Tykwer , Achim von Borries i Hendrik Handloegten, panowie odpowiadają za scenariusz i reżyserię wszystkich odcinków. Nie znam twórczości Borriesa i Handloegtena, ale Tykwera oczywiście kojarzę z wielu filmów, np. “Biegnij Lola, biegnij”, “Pachnidła” i “Atlasu Chmur” stworzonego razem z siostrami Wachowskimi. Tykwer odpowiada też za doskonałą muzykę, którą stworzył razem ze swoim stałym kompozytorem czyli Johnny Klimkiem. Zresztą oni piszą razem muzykę do każdego filmu Tykwera.

hbo-go-babylon-berlin

Soundtrack jest idealnie zgrany z tym co się dzieje na ekranie, świetnie buduje napięcie. Podobnie jak w 1 i 2 serii wydarzeniom towarzyszy muzyka i piosenki z klubu, w jakim się bohaterowie bawią, stworzona przez Klimka i Tykwera na potrzeby serialu.  Jest sporo scen musicalowych, wyglądających jakby je przeniesiono z doskonałego filmu “Kabaret” Boba Fosse’a. Audio wizualna strona serialu zachwyca, nie tylko muzyka, ale np. zdjęcia, scenografia, itd.

Aktorsko wszyscy dają radę na czele z Volkerem Bruffem i Liv Lisą Fries. Scenariuszowo też jest dobrze co jest zasługą autorów serialu, ale też pewnie oryginału, z którego sporo czerpią. Choć podobno Tykwer, von Borries i Handloegten sporo dodali od siebie, zwłaszcza wątków politycznych. Celem twórców było pokazać sytuację polityczną w Berlinie 1929 roku jak najprawdziwiej, pokazać realistyczny dawny świat, żeby widz zrozumiał dlaczego Hitler doszedł do władzy.

Jeśli miałbym się czegoś czepiać to nie do końca rozumiem dokąd prowadzi wątek brata Ratha, który się zakończył w poprzedniej serii mocnym zwrotem akcji, a w tej serii w pierwszym odcinku został mocno zagmatwany (podobno takiego wątku nie ma w książkach). Nie wiem co jest prawdą, a co nie jest prawdą w tym wątku. Więcej nie mogę powiedzieć bez zdradzania szczegółów.

09_06_BabylonBerlin_S03-760x507

Mam nadzieję, że nie skończy się na kolejnej serii, która jest już pewna, ale będą następne sezony. A z tego co czytałem o kolejnych tomach, to będzie jeszcze ciekawiej jak  do tej pory, zwłaszcza jestem ciekaw historii, która się dzieje na Mazurach, w Olecku, w roku 1932, więc pewnie będą polskie wątki. Ale to dopiero tom IV, więc trochę poczekam, jeśli oczywiście powstaną kolejne sezony i będą adaptować po kolei każdy tom, bez omijania.  Nie mam żadnych uwag na tyle dużych, żeby ocenić gorzej serię trzecią od poprzednich sezonów. Cały czas serial trzyma wysoki poziom, oby tak dalej. Ocena: 5/6.

I Am Not Okay with This (seria 1, Netflix)

Serial producentów “Stranger Things” i “The End of the F…ing World” oparty na komiksie Charlesa Forsmana (autora komiksu na podstawie, którego powstał drugi z wyżej wymienionych seriali), to produkcja, którą miałem odpuścić, bo miesięcznie wychodzi tak dużo seriali, że nie ma czasu by oglądać każdy, ale obejrzałem.  Po pierwsze dlatego, bo epizodów jest tylko siedem i trwają od 20 do 30 minut, więc ogląda się całość jak dwugodzinny film. A drugi powód to Sophia Lillis, znana z nowego “It” i serialu “Sharp Objects”, jedna z lepszych aktorek młodego pokolenia.  Dziewczyna ma talent i potwierdza to w tej produkcji, ale to jedyny plus tej produkcji.

unnamed

 Jest to typowy średniak Netflixa, który wyróżnia się główną aktorką. Jeśli nie odbije jej palma od sukcesu, jak nie wpadnie w problemy,  tak jak wielu dziecięcych aktorów, to duża kariera przed nią, czego jej życzę. Seans zlatuje szybko, ale ogląda się tak, jakby tą produkcję stworzył program komputerowy w Netflixie. Można odnieść wrażenie, że to algorytm wymieszał pomysły wzięte z hitów Netflixa, takich jak “Stranger Things”  i “The End of the F…ing World” razem z pomysłami z filmu “Carrie” De Palmy.

Finał trzyma taki sam poziom, czyli średni pozostałych odcinków, a  końcówka zapowiada duże zmiany w kolejnej serii. No i tak szczerze to wolałbym jakby ten finał nastąpił w połowie sezonu, czyli w okolicach 3 odcinka, bo tak to trzeba czekać, czy Netflix zamówi kolejną serię, a jeśli nie to jesteśmy pozostawieni z urwaną historią.  Więc 1 sezon ogląda się jak wstęp do większej historii, jest jak prolog w książce, ale jeśli poziom w 2 serii się nie podniesie to odpuszczę tą produkcję.  Ocena: 3.5/6.

92284134-57a8-4b4d-951a-6561e590188c-105_ks_sg_39

Seriale#98

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.